Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svět po bin Ládinovi sotva bude rázem bezpečnější

  15:42aktualizováno  15:42
Zabití Usámy bin Ládina speciálními silami Spojených států představuje významné vítězství nad globálním terorismem. Je to však jen milník, nikoliv bod zvratu v pokračujícím boji, jehož konec zůstává v nedohlednu.

Dvojka Al-Kajdy Ajmán Zavahrí | foto: Profimedia.cz

Důležitost dosaženého úspěchu zčásti spočívá v bin Ládinově symbolickém významu. Byl ikonou, ztělesněním schopnosti úspěšně udeřit proti USA a Západu. Tato ikona je nyní zničena.

Dalším pozitivním důsledkem je demonstrace účinnosti protiteroristických operací prováděných americkými vojáky. Panuje naděje, že se někteří teroristé v důsledku tohoto úspěchu rozhodnou stát se bývalými teroristy – a že si někteří mladí radikálové dobře rozmyslí, zda vůbec chtějí teroristy být.

Určité skutečnosti však musí jakoukoliv oslavu mírnit. Jakkoliv je bin Ládinův zánik vítaný, neměl by být v žádném případě ztotožňován se zánikem terorismu.

Jak zvládat tuhle chorobu

Terorismus je decentralizovaný fenomén – ve financování, plánování i provedení. Odstraněním bin Ládina teroristická hrozba nekončí. Existují nástupci, počínaje Ajmánem Zavahrím v al-Káidě, ale i dalšími představiteli v autonomních skupinách operujících z Jemenu, Somálska a dalších zemí. Terorismus tedy bude pokračovat. Krátkodobě by se dokonce mohl poněkud zhoršit, neboť se dozajista vyskytnou lidé, kteří budou chtít ukázat, že stále dokážou udeřit proti Západu.

Usáma bin Ládin (vlevo) s dosavadní dvojkou teroristické sítě al-Káida Ajmánem Zavahrím v roce 2003

Usáma bin Ládin (vlevo) s dosavadní dvojkou teroristické sítě al-Káida Ajmánem Zavahrím v roce 2003

Nejlepší paralelou, která mě v otázce pochopení terorismu a přístupu k němu napadá, je choroba. Existují kroky, které se mohou a měly by se podniknout, aby se napadly nebo neutralizovaly určité typy virů či bakterií, aby se snížila zranitelnost vůči infekci a aby se snížily její následky, pokud navzdory veškerému úsilí onemocníme. Choroba je jev, který nelze eliminovat, ale často ho lze zvládat.

Paralely s terorismem jsou zjevné. Jak jsme byli nedávno svědky, na teroristy lze zaútočit a zastavit je dříve, než napáchají škody; jednotlivce i země lze bránit a společnosti mohou přijmout kroky na zvýšení své odolnosti v případě, že na ně někdo úspěšně zaútočí, což se čas od času zákonitě stane. Tyto prvky všeobecné protiteroristické strategie mohou snížit hrozbu na zvládnutelnou nebo přinejmenším snesitelnou úroveň.

V případě ochrany životů nevinných lidí však pojem „snesitelný“ nestačí. Chceme víc. Odpověď lze nalézt ve sféře prevence. Musíme dělat víc pro přerušení náboru teroristů a tím zmenšit hrozbu dříve, než vyvstane.

Zbavení legitimity musí být absolutní

Většinu teroristů dnes tvoří mladí lidé a muži. A zatímco drtivá většina světových muslimů nejsou teroristé, řada světových teroristů je muslimy. V tomto ohledu by nesmírně pomohlo, kdyby se arabští a muslimští političtí vůdci vyslovili proti úmyslnému zabíjení mužů, žen a dětí jakýmkoliv člověkem nebo jakoukoliv skupinou v zájmu dosažení politických cílů. Stěžejní roli zde musí sehrát také náboženští vůdci, pedagogové a rodiče. Terorismus musí být zbaven veškeré legitimity, kterou by pro někoho mohl mít.

Demonstrace Mubarakových příznivců v Káhiře (25. dubna 2011)

Pravidelní demosntrace proti Mubarakovi v centru Káhiry (22. dubna 2011

Jeden potenciální pozitivní vývoj zde pramení z politických změn, jichž jsme dnes svědky v mnoha částech Blízkého východu. Budou-li mít mladí lidé větší politické a hospodářské příležitosti než dříve, pak existuje větší naděje, že se aktivněji zapojí do dění ve své společnosti (a stanou se tak méně náchylnými vůči svodům extremismu).

Pákistán si bude muset vybrat

Z hlediska určení, nakolik se terorismus do budoucna rozšíří, sehraje rozhodující roli s největší pravděpodobností Pákistán. Bohužel platí, že tato země je sice domovem několika nejnebezpečnějších teroristů světa, ale v boji proti terorismu se rozhodně nedá označit za plně spolupracujícího partnera. Některé části pákistánské vlády s terorismem sympatizují a nejeví ochotu proti němu zasáhnout, zatímco jiné jednoduše postrádají k účinnému zásahu kapacity.

Kapacity lze zajistit snáze než vůli. Okolní svět může a měl by pokračovat v poskytování pomoci Pákistánu, aby tato země získala sílu a schopnosti potřebné ke konfrontaci s moderními teroristy.

Atentát na pákistánského ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího v Islámábádu (2. března 2011)

Atentát na pákistánského ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího v Islámábádu (2. března 2011)

Žádná pomoc zvenčí však nedokáže vykompenzovat absenci motivace a odhodlání. Pákistánští představitelé si musí jednou provždy vybrat. V boji proti teroru nestačí být omezeným partnerem; Pákistán se potřebuje stát partnerem plným.

Jistě se vyskytnou Pákistánci, kteří budou protestovat proti nedávnému vojenskému zásahu Spojených států a tvrdit, že šlo o narušení suverenity Pákistánu. Suverenita však není absolutní; zahrnuje nejen práva, ale i povinnosti. Pákistánci musí pochopit, že o některá práva přijdou, nesplní-li svou povinnost zajistit, aby se jejich území nevyužívalo k poskytování útočiště teroristům.

Pokud se věci nezmění, pak se nezávislé vojenské operace podobné té, kterou uskutečnili američtí vojáci, stanou spíše pravidlem než výjimkou. Je to daleko méně žádoucí výsledek, než kdyby se Pákistán připojil ke společnému mezinárodnímu úsilí. V sázce není jen pomoc, ale i samotná budoucnost Pákistánu, neboť při absenci skutečného závazku čelit terorismu je jen otázkou času, kdy se tato země stane obětí nákazy, kterou odmítá léčit.

Richard N. Haass, někdejší ředitel politického plánování na americkém ministerstvu zahraničí, je prezidentem Rady pro zahraniční vztahy.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz