Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svět nyní požaduje diplomatické akce

  9:09aktualizováno  9:09
P a ř í ž, M o s k v a (ČTK) - Svět neskrývá své pochybnosti nad účinností britsko-americké operace proti Iráku. Někteří politici navrhují nová diplomatická řešení starého problému, řada z nich však neskrývá své pochyby, zda zastavením útoků vše skončilo.
"Z reakcí v arabském světě, od někdejších amerických spojenců z dob války v Perském zálivu až po zastánce tvrdé linie, je zřejmé, že operace Pouštní liška byla především velký omyl," napsala americká agentura AP. Arabský tisk, pokud přímo nevyjadřoval podporu diktátorovi v Iráku, neskrýval své obavy nad posílením jeho popularity mezi muslimy.
Jasnou podporu protiirácké operaci daly najevo jen dvě země - Japonsko a Austrálie. Dokonce i Kuvajt, okupovaný v roce 1991 Irákem, se omezil jen na stručné prohlášení, v němž uvítal ohlášení konce protiirácké kampaně.
Mezi Araby se jen Saúdská Arábie postavila za útoky na cíle v Iráku, a to v naději, že nastane změna režimu v Bagdádu. K tomu však nedošlo. "Údery skončily, Saddám zůstal," napsal jeden saúdskoarabský list.
"Svět neví a ani vědět nemůže, zda cílů operace Pouštní liška bylo dosaženo. Nevědí to ani vlády," napsal proto italský list La Repubblica. "Ale už nyní je jistý politický výsledek Pouštní lišky: negativní, negativní na celé čáře," dodal rezolutně.
"Nezákonná a nesmyslná vojenská akce Spojených států a Velké Británie skončila," reagoval na konec útoků ruský prezident Boris Jelcin. "Nyní je třeba plně zhodnotit negativní politické důsledky bombardování, nemluvě o obětech mezi civilním obyvatelstvem," dodal. Jeho premiér Jevgenij Primakov ale naznačil, že počítá s obnovením útoků. "Konec je jen přechodný," prohlásil.
Číňané, kteří se také ostře po-stavili proti Pouštní lišce, podtrhli roli ostatních při zastavení útoků. "Po výzvě důležitých stran Spojené státy a Velká Británie zastavily vzdušné útoky na Irák," uvedl Peking.
"Teď musíme zlepšit životní podmínky iráckého lidu, který trpěl mnoho let. Musíme to učinit velmi rychle a Francie má v tomto směru několik návrhů," řekl po skončení operace francouzský prezident Jacques Chirac.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz