Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svět bojuje proti AIDS

  11:08aktualizováno  11:08
- Socha svatého Václava na Václavském náměstí v Praze byla v úterý symbolem nejen boje za svobodu, ale i boje proti smrtelné nemoci AIDS. Lékaři a odborníci z České společnosti AIDS pod sochou - podobně jako na dalších místech republiky i celého světa - poskytovali informace o onemocnění virem HIV, o soužití s lidmi postiženými touto nemocí, rozdávat kondomy a vybírat peníze na výzkum a léčbu tohoto onemocnění.

Americký prezident Bill Clinton v úterý při příležitosti Světového dne AIDS přislíbil balíček pomoci pro národy, které musejí bojovat proti šíření této smrtelné choroby, jež za sebou zanechává rostoucí počet osiřelých dětí. Jak oznámila agentura AP, prezident hodlá přislíbit 10 miliónů dolarů na péči o sirotky, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, a zvýšit o 30 procent příspěvky pro Národní zdravotnické ústavy zabývající se po celém světě prevencí a léčbou AIDS.
Zmíněná opatření mají mít největší účinek na Afriku, kde je podle odhadů programu OSN pro AIDS téměř osm miliónů dětí osiřelých kvůli AIDS a nejméně milión dětí je touto chorobou nakaženo. Podle americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) do roku 2010 bude na světě až 40 miliónů sirotků vinou AIDS, z nichž 90 procent bude v rozvojových zemích, které nemají dostatek zdrojů na péči o ně. V samých Spojených státech podle USAID dosud ztratilo nejméně jednoho z rodičů kvůli AIDS 80.000 dětí.
Závažnost AIDS v úterý v projevu při příležitosti Světového dne AIDS připomněl také generální tajemník OSN Kofi Annan, podle něhož je syndrom získaného selhání imunity stále epidemií, která ročně zabíjí více lidí, než malárie. "Protože oběťmi jsou většinou mladí lidé, kteří by jinak založili rodinu a podpořili ekonomiku, dopad (nemoci) dosahuje kritické úrovně - a nikde to není pravdivější, než v subsaharské Africe, kde se již virem HIV nakazilo 34 lidí a 11,5 miliónu z nich dosud zemřelo," prohlásil Kofi Annan. Připomněl, že například v Botswaně se děti narozené v příštím desetiletí pravděpodobně dožijí v průměru jen čtyřiceti let - tedy mnohem méně, než průměrných sedmdesáti let v případě neexistence AIDS.
Rozdáváním prezervativů a červenými stužkami si hrozbu AIDS v úterý připomínají lidé v Asii. V Japonsku zorganizovalo ministerstvo zdravotnictví veřejná shromáždění a charitativní koncerty v centru Tokia, jejichž cílem je varovat před AIDS a vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří se touto chorobou již nakazili. Problém diskriminace nemocných je v Japonsku tak velký, že podle poslance Satorua Jenišiho je pravděpodobnější, že člověk nakažený virem HIV nezemře na AIDS, ale v důsledku ekonomických těžkostí, do nichž se dostane kvůli izolaci okolí.
Čína připomněla Světový den AIDS otevřením vůbec první výstavy o nemoci, jež mimo jiné ukazuje fotografie narkomanů a pacientů s AIDS. Vláda rovněž zveřejnila nový program kontroly této choroby, jenž má zahrnovat celonárodní kampaň s cílem naučit lidi, jak se vyvarovat nákazy virem HIV. V Číně je podle oficiálních údajů 11.170 HIV pozitivních osob, ale ministerstvo zdravotnictví soudí, že skutečný počet je vyšší než 300.000.
V Hongkongu se v restauracích, barech a nočních klubech v úterý objevily pivní tácky vyzývající konzumenty k bezpečnému sexu. Tácky mají na jedné straně svítící obrázek prezervativu a na druhé straně neméně výrazná hesla typu "Kondomy si nandejte, bezpečně to dělejte".
Rozdávání prezervativů jako způsob upozornění na nebezpečí AIDS zvolili izraelští a palestinští učitelé, kteří svou osvětovou akci zahájili na mezinárodním Ben Gurionově letišti v Tel Avivu. Stejná akce se má uskutečnit v hlavních městech Jordánska a Turecka.
Ke Světovému dni AIDS zveřejnilo statistiky o této chorobě také Maďarsko, jež je považováno za zemi se slabým rizikem nákazy - k dnešku je v zemi s 10,6 miliónu obyvatel oficiálně registrováno 764 lidí nakažených virem HIV. Na základě ministerské vyhlášky z ledna letošního roku musí každý seropozitivní člověk informovat o svém zdravotním stavu lékaře, jenž je ovšem vázán lékařským tajemstvím. Testu na přítomnost viru HIV se také musí podrobit každý cizinec žijící v zemi déle než měsíc.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Klíčníci na Hradě zamkli korunovační klenoty do Korunní komory

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské...

Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamklo je sedm klíčníků,...

Najdete na iDNES.cz