Švejnar vzdal boj o Hrad, fanoušci Okamury naopak začali sbírat podpisy

  10:22aktualizováno  11:45
Jan Švejnar dal přednost přednášení na škole a přímé volby prezidenta se nezúčastní. Ze souboje o Hrad tak odpadl kandidát, jemuž dávaly průzkumy veřejného mínění solidní šanci minimálně na postup do druhého kola volby. Podpisy pro kandidaturu na Hrad začali naopak sbírat příznivci podnikatele Tomia Okamury.

Ekonom Jan Švejnar se definitivně rozhodl, že tentokrát se volby prezidenta nezúčastní. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Švejnar, který se zúčastnil minulé volby prezidenta a těsně prohrál s Václavem Klausem, dával najevo, že o účasti v přímé volbě uvažuje jen jako nezávislý nestraník. Nakonec po dlouhém váhání oznámil, že ho už neláká ani to.

"Plánuji se i nadále aktivně podílet na veřejném životě naší země. Zejména cítím potřebu se intenzivně věnovat výzkumu a tvorbě hospodářské politiky, která je v současné krizi klíčová pro další vývoj České republiky, Evropy a globální ekonomiky," uvedl v úterý Švejnar.

"Budu proto pokračovat ve své akademické činnosti na CERGE Univerzity Karlovy a v Národohospodářském ústavu Akademie věd, v poradenské činnosti a v práci ve správních radách podniků a neziskových organizací. Budu též nadále působit jako profesor a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku," sdělil iDNES.cz Švejnar.

Odstoupení Švejnara pomůže soupeřům, hlasy se přeskupí

Z jeho rozhodnutí mohou mít velkou radost zejména dva bývalí premiéři - Jan Fischer a Miloš Zeman - jejichž šance na úspěch dál stouply. Oba totiž kralují průzkumům veřejného mínění a Švejnar byl "třetí šancí". Původně ho průzkumy pasovaly za největšího Fischerova soupeře, ale když si Švejnar bral stále větší čas na rozmyšlenou, začaly růst šance Miloše Zemana, který ho v oblibě předstihl.

Švejnarův krok může napomoci také Dienstbierovi. Byla to totiž ČSSD, která už na jaře přišla s tím, že by na Hradě viděla ráda buď Švejnara, kterého podporovala už v minulé parlamentní volbě, nebo Dienstbiera.

A i když dal Švejnar najevo, že jít do souboje o Hrad v tričku ČSSD pro něj není zajímavé, část levostředových voličů mohla stále věřit, že ekonom se pokusí utkat o Hrad tak, že získá 50 tisíc podpisů. Hlasy lidí, kteří v průzkumech podporovali Švejnara, se teď přeskupí a výsledky průzkumů mohou vypadat jinak.

Fandové Okamury pro něj začali sbírat podpisy na Hrad

Nově zato začali sbírat podpisy příznivci Tomio Okamury. Podnikatel známý zejména aktivitami v cestovním ruchu přitom v současné době kandiduje jen na post senátora ve Zlínském kraji a možnou kandidaturu na Hrad připustil v případě, že výrazně uspěje v senátních volbách. Jenže to už by měl málo času nasbírat potřebných 50 tisíc podpisů. Již nyní mezi přáteli a dobrovolníky petiční výbor nasbíral pro Okamuru přes 2 tisíce podpisů.

Tomio Okamura

Zájem o Hrad má nyní okolo dvacítky lidí. Vedle kandidátů hlavních politických stran, z nichž zatím kandidáta nepředstavili jen komunisté, také řada nezávislých, kteří se musí pokusit sehnat 50 tisíc podpisů, aby se volby vůbec mohli zúčastnit. To, že už mají přes 50 tisíc podpisů, oznámili zatím jen Zeman a Fischer.

Poslanci a senátoři ODS nominují prvního místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, TOP 09 svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a ČSSD Jiřího Dienstbiera. Ti podpisy nepotřebují, jejich strany mají dost poslanců a senátorů, kteří je mohou nominovat.

Dienstbier přesto podpisy sbírá, stejně jako třeba kandidátka lidovců Zuzana Roithová, exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, výtvarník Vladimír Franz, poradce prezidenta Ladislav Jakl či bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Nově mezi zájemce o Hrad přibyli bývalý šéf rozvědky Karel Randák či zakladatelka sítě mateřských center Rut Kolínská.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Slunečné a teplé babí léto končí. Ochladí se a přibude deště

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Po dlouhém babím létě přichází do Česka podzimní počasí. Příští týden se budou teploty přes den pohybovat už jen kolem...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...Najdete na iDNES.cz