Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švejnar se hádá s Klausem, kdo z nich je otcem reforem

  1:28aktualizováno  1:28
Dva ekonomové a zároveň soupeři v souboji o Pražský hrad se pustili do ostrého sporu. Hádají se o to, kdo se víc zasloužil o ekonomické reformy v devadesátých letech.

„Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl,“ říká Švejnar.

Všechno začalo tím, že si liberální ekonom Jan Švejnar, kterého se snaží na Hrad dostat ČSSD a zelení, do životopisu na své internetové stránky napsal, že je jedním z architektů reforem.

To se Klause, který se za autora reforem považuje sám, dotklo, takže to minulý týden při setkání se studenty Masarykovy univerzity v Brně zpochybnil. A spor se rozhořel naplno.

Švejnar si to nechtěl nechat líbit a na své internetové stránky umístil text s úderným titulkem: Václav Klaus nemluví pravdu. Co přesně současný prezident na adresu svého možného vyzývatele řekl?

"Na webové stránce pana doktora je první věta v angličtině, že byl jedním z hlavních architektů české ekonomické reformy na počátku devadesátých let minulého století. Tato první věta v jeho životopise je nepravdivá. On se na ekonomické transformaci u nás prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil. To říkám s plnou zodpovědností, protože jsem tehdy byl ve všech orgánech a komisích, které to řešily," řekl Klaus studentům Masarykovy univerzity v Brně.

Švejnarův výpad byl ještě o poznání ostřejší. "Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl. Zásluhy o realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem tunelování, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze," rýpnul si Švejnar do současného prezidenta.

A na svých webových stránkách dokonce Klause školí, že neumí tak dobře anglicky jako on. "Termínem architect of reforms se všeobecně myslí ideový tvůrce reforem, nikoli výkonný inženýr," napsal Švejnar.

A vysvětluje, v čem byl spor mezi Klausem a ním. "Já jsem dával velký důraz na přednostní vytvoření silného právního systému, aby nemohlo docházet k rozkrádání majetku. Též jsem důsledně navrhoval, aby občané dostali silné podíly akcií podniků, avšak aby většina akcií zůstala pro financování důchodů, zdravotnictví a vstup strategických firem," píše Švejnar.

Své plány dal i tehdejším politikům. Ti si ale nakonec zvolili cestu kuponové privatizace, jak ji prosazoval Klaus. Vehemence, s níž se Švejnar pustil do bitvy se svým soupeřem, jasně ukazuje, že souboj myslí vážně.

Přitom ještě vůbec není jisté, jestli se na Hradě opravdu utkají. Vše závisí na tom, jak se zachovají lidovci a komunisté. Když řeknou Švejnarovi ne, nejspíš by ho ČSSD vůbec nenavrhla. Příští týden chtějí oba soutěžit o hlasy lidovců. Zatímco  Švejnar se vypraví za senátory, Klaus se chystá mezi poslance KDU-ČSL.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz