Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švejnar na Hrad? Tak to se nedomluvíme, říká ČSSD

  12:00aktualizováno  12:00
Jednání o společném prezidentském kandidátovi více stran proti Václavu Klausovi se teď netočí jen kolem Jiřího Dienstbiera, ale řeší se i možná nominace ekonoma Jana Švejnara. MF DNES to potvrdili politici sociální demokracie i KDU-ČSL. Zelení, kteří se Švejnarovým jménem přišli, mlčí.

Bursíkův favorit: ekonom, kterého lákala velká politika už před deseti lety | foto: MF DNES

"Mám kandidáta na Hrad a mám už i jeho souhlas," řekl sebevědomě tento týden šéf Strany zelených Martin Bursík. - více zde

I když stále dodržuje absolutní mlčenlivost o svém favoritovi, z vyjádření politiků dalších stran vyplývá, že zelení uvažují o liberálním ekonomovi Janu Švejnarovi. Ten žije střídavě ve Spojených státech a v Česku a má také občanství obou zemí.

"Určitě je to jméno, které padlo, ale nevychází z naší strany," řekl v pátek šéf lidovců Jiří Čunek.

To, že se při hledání soupeře pro Václava Klause diskutuje o Švejnarovi, potvrdili včera i místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek a šéfka senátorů této strany Alena Gajdůšková. - více zde

"Dohodli jsme se, že nebudeme říkat jména. Když nějaká strana řekne, kdo je její kandidát, a pak to nevyjde, tak bude za outsidera," trvá na svém šéf Bursík.

Proti Klausovi Švejnar?
ČSSD se však případná nominace Švejnara nezdá. "Pokud bude pan Bursík trvat na panu Švejnarovi, tak asi k velkému sbližování názorů mezi stranami nebude docházet," řekl v pátek po jednání užšího vedení ČSSD Zaorálek.

Člen vedení ČSSD Petr Vícha uvedl, že když se strany nedohodnou, nominovala by sociální demokracie vlastního kandidáta - pravděpodobně Dienstbiera. - více zde

O možném vstupu Švejnara do vysoké politiky se mluvilo už v roce 1997. Nejprve se účastnil schůzek Politického klubu, který založil odpadlík od ČSSD Jozef Wagner.
A v prosinci 1997 Švejnar po schůzce s tehdejším prezidentem Václavem Havlem připustil, že by do politiky šel, kdyby se nepodařilo vyjednat vládu šéfovi lidovců Josefu Luxovi. Ten však uspěl a kabinet sestavil bankéř Josef Tošovský.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který o nominaci na Hrad ve čtvrtek jednal s Bursíkem, už dříve řekl, že s případnou Švejnarovou nominací by nesouhlasil. V pátek byl opatrnější. "Já bych k tomu už nechtěl teď nic říkat," uvedl Paroubek.

MF DNES se ho zeptala, zda má jeho strana se Švejnarem problém kvůli tomu, že před deseti lety spolupracoval krátce s Wagnerem. Poslanec byl vyloučen z ČSSD poté, co podpořil rozpočet tehdejší vlády Václava Klause. Paroubek se nad tím krátce zamyslel a řekl: "Tohle už si ani nepamatuju."

Podle šéfky senátorů ČSSD Gajdůškové se ještě její klub o Švejnarovi nebavil, takže je předčasné ho odmítat.
Stále přitom není jasný postoj lidovců. Co při volbě prezidenta udělají, chtějí říci až po jednání svého širšího vedení 10. září v Lipnici nad Sázavou.


Jan Švejnar

Liberální ekonom, ředitel Institutu Williama Davidsona při Michiganské univerzitě (USA), předseda dozorčí rady ČSOB. Má české i americké občanství.

Je mu 54 let, v roce 1970 emigroval s rodiči do Švýcarska, vystudoval ekonomii na Cornellské a Princetonské univerzitě v USA. Žije v Michiganu a v Praze. V 90. letech byl ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Do Československa se vrátil v roce 1990 jako člen mise Světové banky. Spolu s Josefem Zieleniecem zakládal ekonomický institut CERGE při Univerzitě Karlově. Je ženatý, má dvě děti.

Zdroj: ČTK
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz