Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švejnar má definitivní podporu ČSSD, komunisté budou dál vyjednávat

  11:07aktualizováno  18:11
Pokud zákonodárci ČSSD při únorové volbě prezidenta poslechnou vedení strany, může si být Jan Švejnar jistý jejich hlasy. Ústřední výkonný výbor dnes drtivě podpořil jeho kandidaturu. Komunisté naproti tomu hodlají dál vyjednávat. Bez jejich hlasů by přitom Švejnarovy šance klesly na minimum.

Jan Švejnar | foto: Marta MyškováČTK

Vojtěch Filip na tiskové konferenci připustil, že komunistický vyjednávací tým může pracovat třeba až do 7. února, tedy do posledního dne před volbou nové hlavy státu.

Zopakoval pět kritérií, která musí kandidát splňovat, pokud stojí o hlasy KSČM. Je to rovný přístup ke všem politickým stranám, postoj k americkému radaru v ČR, zákonu o referendu a reformě veřejných financí a záruka, že bude dbát o identitu a prestiž ČR.

Místopředseda Jiří Dolejš byl konkrétnější: na jednání převládal názor pokud možno zabránit zvolení Václava Klause v prvním kole první volby. Ani pasivita poslanců KSČM by podle něj neměla vést k tomu, že by Klaus uspěl hned na začátku.

"Dominoval i názor, že nemůžeme v tuto chvíli vyslovit souhlas s profesorem Švejnarem, protože otázka našich pěti podmínek je stále ještě otevřená," doplnil Dolejš.

Komunisté podle všeho nebudou vyjednávat jen s kandidáty, ale váhu svých hlasů zřejmě budou chtít proměnit v politický kapitál i jinde. Podle Jiřího Paroubka je KSČM připravena jednat s ČSSD nejen o volbě prezidenta, ale i "o více aspektech spolupráce".

Nejsem menší zlo, přesvědčoval Švejnar socialisty
Švejnar už dopoledne získal podporu ústředního výkonného výboru ČSSD. Do poslední chvíle se snažil získat na svoji stranu váhající socialisty. "Chci vám nabídnout, že porazím Václava Klause," uvedl během dvacetiminutové prezentace.

Socialistům řekl, že se hlásí k politickému středu. Uznal, že se odlišuje od ryzího kandidáta ČSSD, ale díky tomu může oslovit i subjekty ve středu a pravém středu spektra a ve volbě zvítězit.

Jako ekonom navíc prý nikdy nezapomínal na chudé. Znovu zopakoval své výtky k průběhu ekonomické transformace v 90. letech. "Je cynické obhajovat praktiky, které posvětily stamiliardové tunelování při kuponové privatizaci," prohlásil.

Přítomné sociální demokraty vybídl, že je v zájmu České republiky i ČSSD, aby mu umožnili porazit Václava Klause. Sklidil za to potlesk. "Nejsem pro vás menší zlo, sdílím s vámi mnoho hodnot," řekl Švejnar.

Zdůraznil, že by byl prezidentem, který ctí ústavu a je ke všem stranám férový. Byl by nadstranický, hájil by právní stát a netoleroval by praktiky, které nejsou právně čisté.

Poté necelou hodinu čelil otázkám členů nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy. Týkaly se například energetiky, zdravotnictví, americké radarové základny, zavedení eura, Kosova i ekologie, konkrétně klimatických změn.

Volba bude svobodná, ujišťuje Paroubek
Publikum mu ale bylo evidentně nakloněné a hlasitě reagovalo hlavně ve chvílích, kdy se vymezoval od dalšího prezidentského kandidáta Václava Klause. Nepřekvapilo, že ho nakonec ze zhruba sto třiceti členů výboru nepodpořili jen čtyři, kteří se zdrželi.

Jedním z nich byl Zdeněk Škromach, který se svým odmítavým postojem ke Švejnarovi nikdy netajil. I on se prý ale podřídí doporučení strany a Klausovu vyzyvateli dá svůj hlas. "Byl jsem vždy loajální ke své straně," řekl MF DNES v narážce na to, že někteří sociální demokraté při poslední prezidentské volbě nejspíš hlasovali proti Miloši Zemanovi.

Volba je ovšem tajná, takže přes veškerá doporučení stran bude nakonec opět záviset jen na rozhodnutí jednotlivých zákonodárců.

Sociální demokraté ale údajně nebudou k volbě Švejnara nuceni. "Demokratičnost našeho přístupu bude větší než u 122 volitelů ODS. Celá řada zákonodárců ODS nechce volit Václava Klause," řekl Paroubek. 

. Švejnarovy šance

Lidovci dosud nepodpořili Švejnara ani Klause a je možné, že nakonec strana nechá svým poslancům a senátorům volnou ruku. Postoj komunistů je tak pro Klausova soupeře klíčový.

Do prezidentské volby nevstupuje jako favorit a ztroskotat může už v prvním kole volby. Do dalšího kola totiž postupuje jeden kandidát poslanců (dolní komory parlamentu) a senátorů (horní komory). Klaus má v Senátu díky většině ODS svůj postup jistý. Aby se Švejnar dostal dál, musí získat mezi poslanci více hlasů než Klaus.

Sociální demokraté disponují 72 hlasy a zelení, kteří také Švejnara podporují, mají poslanců šest. To mu však nestačí.

Komunisté zatím naznačují, že se jim nelíbí ani Klaus ani Švejnar. Když do volební urny odevzdají nevyplněné lístky, nepodpoří sice formálně ani jednoho kandidáta, ve skutečnosti tak však vyřadí ze hry Klausova soupeře. Proto nyní Paroubek přemlouvá komunisty, aby v prvním kole Švejnarovi dali hlasy. Lze čekat, že komunisté budou licitovat až těsně do samotné volby.

Výchozí pozice Klause je 122 hlasů poslanců a senátorů ODS. K jistotě zvolení ve třetím kole volby potřebuje 141 hlasů, hledá tedy 19 hlasů u lidovců a komunistů či by se mohl snažit tyto hlasy posbírat napříč spektrem. Současnému prezidentovi nahrává, že má několik stoupenců mezi poslanci KDU-ČSL.

Naopak Švejnar musí spoléhat na méně pravděpodobnou variantu, že se na jeho stranu přidají komunisté i lidovci a neztratí ani žádné hlasy v ČSSD. Pomoci by mu mohlo i to, kdyby Klause "zradili" někteří lidé z ODS. Ti k tomu nemají pádný důvod. Navíc si všichni pamatují krizi ČSSD, když před pěti lety takto potopila svého kandidáta Miloše Zemana.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz