Švejnar chce dát Česku think tank. Máme je už dávno, diví se Langer

  17:27aktualizováno  17:27
Jan Švejnar do senátního souboje nepůjde, založí prý raději think tank. Podobná instituce podle něho v Česku chybí. Ve skutečnosti jich tu však působí skoro desítka. Většinou jsou ale pravicově orientovány. "Je vidět, že u nás nežije," říká ministr Ivan Langer, zakladatel jednoho z nich.

Založím novou neziskovku, tvrdí Jan Švejnar. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

"Co nám schází, je něco, čemu se v anglosaském americkém světě říká think tank neboli instituce, která je nezávislá, nezisková, nadstranická," svěřil se před pár dny médiím neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Přesně takovou chce v Česku založit. Peníze by měl získávat od bohatých sponzorů. "Jsem ochoten promluvit s co největší skupinou lidí, kteří jsou jednak majetní a jednak mají rozhled... takoví jakože čeští Rockefelleři," vysvětlil Čechoameričan.

"Je vidět, že u nás nežije. Vůbec netuší, co se v České republice děje. Rád ho seznámím s osmiletou prací CEVRO a našimi výsledky," řekl iDNES.cz ministr vnitra Ivan Langer, zakladatel think tanku CEVRO.

Švejnar se brání, o existenci think tanků v Česku ví. "Existuje spousta think tanků a rozhodně nemíním snižovat jejich důležitost. Mám na mysli politicky nezávislý, dostatečně financovaný a moderní think tank," řekl iDNES.cz Jan Švejnar.

Podle něho se tyto instituty mnohdy stávají myšlenkovou kuchyní jednotlivých politických stran. Ten jeho by se ale měl podobného úskalí vyvarovat. "V dnešní době narůstá potřeba think tanků, které jsou platformou daleko širší výměny názorů, napříč politickým spektrem. Takový think tank má větší schopnost spojovat a vytvářet vyšší politickou kulturu, prostor kultivované diskuse a kulturu dialogu," dodal Švejnar.

Na levici prázdno
Vedle zmíněného CEVRA ministra Langera patří mezi nejznámější think tanky Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), blízké prezidentu Václavu Klausovi, či Liberální institut (LI) kolem ekonoma Miroslava Ševčíka. Ke konzervativním hodnotám se hlásí i Občanský institut (OI) či brněnské Centrum pro demokracii a kulturu (CDK). Za think tank se považuje i proevropsky orientované sdružení Evropské hodnoty.

Na levici stojí poněkud osamoceně pouze Masarykova dělnická akademie (MDA), která navíc ještě think tankem v pravém slova smyslu není. Původně byla založena jako osvětová a vzdělávací instituce především pro členy a sympatizanty ČSSD.

"Ale protože máme v poslední době větší ambice, procházíme nyní určitou reorganizací. Cílový stav je skutečně udělat z MDA plnohodnotný levicový think tank, jakým dosud nebyla," řekl iDNES.cz politolog Masarykovy dělnické akademie Lukáš Jelínek. Akademii proto nyní nově vede bývalý sociálnědemokratický ministr zemědělství Jan Mládek.

Podle Jelínka v současné době v levicovém spektru žádná podobná organizace neexistuje. Totéž tvrdí i Petr Mach, ředitel Centra pro ekonomiku a politiku. "Švejnar má pravdu v tom, že u nás chybí think tank levicový. Chápu proto jeho slova tak, že chce vybudovat doleva orientovaný think tank, který by přitom nebyl navázán přímo na ČSSD, jako je tomu u Masarykovy dělnické akademie," řekl iDNES.cz Mach.

Může být think tank nezávislý?
Snaze Švejnara založit něco nového se podivuje. Svým způsobem se totiž za think tank dá považovat i institut CERGE, který zde Švejnar už v devadesátých letech založil. "CERGE nicméně existuje při univerzitě, což může být pro jeho pracovníky trošku svazující," nabízí Mach možné vysvětlení.

David Lipka, ředitel pro výzkum Liberálního institutu, Švejnarův nápad vítá. "Budeme rádi, když nějaký podobný institut vznikne, protože popularizovat informace politologických věd je důležité, navíc to vytváří konkurenci, což je vždy přínosné," řekl iDNES.cz.

Je ale možné, aby byl think tank nezávislým a nadstranickým, jak si ho Jan Švejnar představuje? "Think tanky jsou vždy, jak je ve světě známe, jasně ideově profilovány, i když zároveň nejsou napojeny na žádnou politickou stranu," vysvětlil Mach.

Podle Lipky je nezávislost možná, záleží ale na tom, jak je definována. "Pokud se tím myslí to, že budou říkat, co si sami myslí, pak nezávislý být může," tvrdí Lipka. "Jiná otázka je, že spousta think tanků může sledovat konkrétní politické cíle nebo jsou předstupněm toho, jak se dostat do politiky. Nechci z toho obviňovat pana Švejnara, ale někdo to tak může chápat," dodal Lipka.

. Myšlenkový tank

Pojem think tank pochází z USA z období druhé světové války. Nejlépe by se dal definovat jako nezávislý výzkumný ústav zaměřený na politiku. Jeho součástí jsou badatelé, kteří se zabývají studiem určité oblasti politiky a snaží se aktivně vzdělávat veřejnost a radit politikům.

Think tanky se proto zařazují na levé nebo pravé politické křídlo, podle toho, z jakých ideových základů vyrůstají. I když nejsou spojeny s konkrétní politickou stranou, jsou jednoznačně myšlenkově zakotveny.

"Celý ten mechanismus, na kterých think tanky po celém světě fungují, není ten, že si donoři (sponzorští dárci) objednávají to, co má think tank říkat," vyvrací obvyklou představu David Lipka z Liberálního institutu. "Ale je to právě naopak. Think tank něco říká, a tím je pro některé typy donorů atraktivní. Ti pak chtějí podpořit jeho fungování, protože jsou přesvědčeni, že to je správné," vysvětlil iDNES.cz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Elektronizace zdravotnictví jako online bankovnictví. Lékařům ulehčí práci

Ilustrační snímek

Elektronická dokumentace a další kroky elektronizace zdravotnictví budou pro lékaře zpočátku dobrovolné. Podle ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz