Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švédský symbol Vánoc lehl popelem, slaměná koza už bloguje z nebe

  23:05aktualizováno  23:05
Ve švédském městě Gävle někdo podpálil slaměnou vánoční kozu. Tradiční symbol Vánoc tam místní obyvatelé stavějí na náměstí vždy na začátku prosince a doufají, že s nimi vkročí do nového roku. Obří přežvýkavec však každoročně láká vandaly. Pachatele letošního útoku se dopadnout nepodařilo.

Slaměná vánoční koza ve švédském Gävle. | foto: Profimedia.cz

"Milí přátelé, tohle je bohužel můj poslední letošní příspěvek. Píšu vám z kozího nebe. Moc mě mrzí, že vás už musím opustit," napsala vánoční koza na svém blogu. Vedle něj existuje i oficiální twitterový účet s téměř pěti tisíci fanoušky, vánoční koza z Gävle má i vlastní stránku na Facebooku a Instagramu.

Kde se vzala vánoční koza

Zvyk vychází ze starých germánských mýtů a přežvýkavec se v období Vánoc těší na severu Evropy výsadnímu postavení.

Švédské děti jsou předvědčené, že jim vánoční kozel roznáší dárky.

V sousedním Norsku sice naděluje skřítek, vánoční koza jej však věrně doprovází a děti pro ni nechávají v dřevácích něco k snědku.

Asi třináct metrů vysoké zvíře ze slámy stavějí obyvatelé švédského města Gävle každý rok přímo uprostřed náměstí. A nejsou sami, obdobnou tradici udržují i v řadě dalších městech a vesnicích skandinávské země.

"Opravdu jsem si s vámi přála oslavit Vánoce a přivítat nový rok, ale někdo měl bohužel jinou představu," lituje koza s tím, že v noci z pátku na sobotu jí bylo "pořádné horko".

Požár už téměř patří k tradici

Kolem čtvrté hodiny ranní totiž gävelskou vánoční kozu někdo podpálil. Nebylo to ostatně ani zdaleka poprvé, slamění sudokopytníci mají v sedmdesátitisícovém městě zkrátka smůlu.

Od roku 1966, kdy se na náměstí objevila první vánoční koza, jich lehlo popelem už 29. Do jedné navíc vrazilo auto, další se dokonce někdo pokusil unést pomocí vrtulníku. Nového roku se tak dočkala stěží třetina koz.

Místní obyvatelé s rizikem žhářského útoku počítali a pokusili se kozu ochránit nehořlavou tekutinou, kterou slámu napustili. Do sněhu kolem zvířete navíc každoročně připravují hasicí přístroje. Nic z toho však tentokrát nepomohlo a z vánoční kozy zbyla nad ránem jen kovová konstrukce.

Pachatele žhářského útoku se nepodařilo odhalit. Přestože podpálení už se stalo téměř součástí "kozí" tradice, obyvatelé Gävle nesou takový čin velmi nelibě. Na dotaz iDNES.cz, jaký trest žhářům v případě dopadení hrozí, městský Výbor pro kozu zatím neodpověděl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz