Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švédsko převezme předsednictví EU, chce ji rozšířit o Turecko a Chorvatsko

  13:28aktualizováno  13:28
Prioritou Švédska, které 1. července převezme od České republiky otěže předsednictví EU, bude boj s následky hospodářské krize a se změnami klimatu. Chce také pokračovat v přístupových rozhovorech s Chorvatskem a Tureckem. V Bruselu to řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová a ministr zahraničí Carl Bildt.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt (vpravo) a ministryně pro rozšiřování EU Cecilia Malmströmová vyhlašují priority švédského předsednictví (22. června 2009) | foto: Reuters

"Jsme si vědomi toho, že to bude obtížné předsednictví," řekla Malmströmová s poukazem na to, že EU čeká v následujícím půl roce spousta úkolů.

Vedle pokračujícího boje s hospodářskými problémy, k němuž bude patřit i zprovoznění nově dohodnutých orgánů finančního dohledu, budou Švédové muset koordinovat přípravy na prosincovou globální klimatickou konferenci v Kodani. Na té se čelní světoví politici chtějí dohodnout na závazcích snižování skleníkových plynů po roce 2012.

Švédsko čekají rozhovory o Lisabonské smlouvě

V následujících šesti měsících bude také EU pod vedením Stockholmu jmenovat novou Evropskou komisi a bude muset dořešit otazníky kolem Lisabonské smlouvy. V říjnu se totiž zřejmě bude v Irsku konat druhé referendum o tomto dokumentu, který reformuje unijní instituce.

V prvním všelidovém hlasování loni v červnu Irové tento dokument odmítli. Pokud dají Lisabonu zelenou Irové a s konečnou platností také Polsko, Německo a Česko, budou Švédové také muset zajistit přechod ve fungování EU. Ta se doposud řídí smlouvou z Nice.

Stránky švédského předsednictví EU

Švédsko hodlá s občany komunikovat prostřednictvím svých stránek.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt řekl, že se země hodlá významně angažovat i v otázkách dalšího rozšiřování Unie. "Důvěryhodnost Evropské unie ve světě stojí a padá v závislosti na způsobu, jakým jednáme s našimi sousedy. Chceme pokračovat ve vedení přístupových hovorů s Tureckem i Chorvatskem," uvedl Bildt.

Spory ohledně přístupu Turecka

Švédsko dlouhodobě neskrývá svůj kladný postoj k přistoupení Turecka do Unie, a to navzdory silnému odporu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Kvůli těmto názorovým rozporům podle médií Sarkozy v květnu odřekl návštěvu Švédska. - o Sarkozyho půtkách se Švédy si přečtěte zde

Přístupová jednání s Chorvatskem stále komplikuje spor země se Slovinskem ohledně společné hranice. Tyto rozpory se údajně ani při posledním jednání minulý týden pod vedením eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna nepodařilo překonat.

ŠVÉDOVÉ MÍŘÍ DO ČELA EU

Sarkozy se koncem předsednictví usmiřuje s Čechy, na mušku si bere Švédy

Ministr Bildt řekl, že za švédského předsednictví je čas na reflexi, během které by si Chorvatsko a Slovinsko měly dát čas na promyšlení svých dosavadních i plánovaných kroků. "Jde o bilaterální spor a odpovědnost za bilaterální při leží hlavně na zemích, kterých se to týká. Uvidíme, zda toto období reflexe bude mít časem nějaké výsledky," dodal Bildt.

Švédské předsednictví bude s veřejností komunikovat prostřednictvím webových stránek http://www.se2009.eu/. "Ve vší skromnosti doufáme, že to budou nejlepší předsednické stránky vůbec," zažertovala Malmströmová. Podle ní se Stockholm bude snažit komunikovat s novináři a veřejností maximálně otevřeně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Najdete na iDNES.cz