Švédsko a Finsko nevěří evropské obraně, spojit se chtějí s Brity

  0:30aktualizováno  0:30
Žádná společná evropská obrana, které příliš nedůvěřují, ale nové spojenectví s Británií. Taková cesta se nabízí Švédsku a Finsku v ochraně proti možnému ohrožení z východu. Pozvánku do vojenského uskupení vedeném Brity dostaly obě země před několika dny a zamlouvá se jim.

Rodinka z dílen švédské společnosti Saab na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan, Draken, Saab 105, Viggen a Gripen (ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Pro Švédsko a Finsko, skandinávské země, které trvají na své neutralitě a kvůli tomu nejsou součástí Severoatlantické aliance, se otevřela cesta „chytré horákyně“ k posílení obrany. Ta je v těchto zemích akutní od vypuknutí krize na Ukrajině. Minulý víkend dostaly pozvánku do Spojeného expedičního sboru (Joint Expeditionary Force, JEF) – vojenského uskupení vedeného Británií a sdružujícího země na severu Evropy.

Proč zmínka o chytré horákyni? Členství v JEF by totiž oběma zemím umožnilo zapojení do vojenských struktur Severoatlantické aliance (jde především o kompatibilitu vojenské výzbroje a strategie), aniž by musely řešit problém přímého vstupu do NATO. Proti němu je stále podstatná část veřejnosti a také Rusko, jehož reakce se skandinávské země obávají nejvíc.

Konkurence „euroarmádě“?

Analytici však upozorňují, že otázka, nakolik by členství Švédska a Finska v JEF zkrátilo jejich vzdálenost od Severoatlantické aliance, je jen jednou ze dvou podstatných. Druhou otázkou je, nakolik by se oba státy zároveň odtrhly od vize společné evropské armády.

Spojený expediční sbor

  • Je vytvářen od roku 2012. Iniciátorem a hlavní velící zemí je Velká Británie. Plně připraven k zásahu s nasazením až 10 tisíc mužů má být sbor do konce letošního roku. Už nyní je však JEF (anglická zkratka uskupení) schopen vysílat své ozbrojené mise.
  • Členy sboru jsou dosud vedle Británie Dánsko, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko (všechny země jsou zároveň členy NATO)
  • Nemá žádné speciálně vytvořené jednotky, počítá však s účastí všech složek ozbrojených sil (pozemní, vzdušné i námořní) všech zúčastněných zemí.

Volání po vytvoření evropské „superarmády“ mimo struktury Aliance zaznívá v sídle Evropské unie hlavně po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Ten dal předem najevo, že Evropa už se nesmí spoléhat při své obraně na americké síly a neplnit své vlastní závazky především ve výdajích na obranu.

Proti plánům razantně posílit evropskou obranu se přitom silně staví právě neutrální skandinávské země. Silnými slovy to vyjádřil nedávno i předseda švédského parlamentu Urban Ahlin. „Jestli si myslíte, že neutrální Švédsko touží po tom, aby vznikla nějaká duplicita vůči NATO, velmi se mýlíte,“ prohlásil mimo jiné.

Dalším faktorem, který komplikuje uvažování o společné evropské armádě, je brexit. Odchodem Británie vypadne ze skládačky EU podstatný článek evropské vojenské síly. Někteří vojenští experti upozorňují, že by se Brity vedená JEF nakonec mohla stát konkurencí evropským silám.

JEF „je i není NATO“

První reakce skandinávských politiků na pozvání do JEF potvrdily, jak opatrně země volí slova ohledně napojení uskupení na NATO.

„JEF není vojenskou silou Aliance – je to britská iniciativa. To znamená, že se jí můžeme zúčastnit bez jakýchkoli zábran,“ řekl tamnímu listu Dagens Nyheter švédský ministr obrany Peter Hultqvist.

Finská tajemnice na ministerstvu obrany Janne Kuuselová byla ve svých odpovědích médiím o dost „neopatrnější“. „Zapojení do těchto sil má s NATO hodně společného – koneckonců tato idea vznikla uvnitř Aliance a uskupení má stejné zásady rozhodování jako Aliance,“ nechala se slyšet Kuuselová. „V každém případě má naše země s vojenskou spoluprací s Británií jen samé dobré zkušenosti,“ dodala.

Finský ministr obrany Jussi Niinistö později upřesnil, že otázka zapojení do JEF nyní půjde do parlamentních výborů, a předpověděl, že rozhodnutí padne nejpozději na jaře.

Jak to dopadne? Podle Kuuselové má členství Finska v JEF slibné šance. „Domníváme se, že finská armáda potřebuje v současné mezinárodní situaci těžce modernizovat. Z tohoto pohledu je to nabídka velmi zajímavá. Záleží však samozřejmě na zhodnocení, nakolik členství přispěje k finské obranyschopnosti, a na politickém rozhodnutí.“

Švédský ministr Hultqvist zároveň naznačil, že rozhodnutí obou skandinávských zemí bude koordinované. „Už o tomto tématu jednáme s finskými partnery a jsme dohodnuti, že provedeme společnou analýzu, co nám JEF přinese.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Zelení chtějí protlačit k Evropské komisi prošetření dotací pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Plné prošetření zákonnosti všech evropských dotací určených firmám skupiny Agrofert za dobu vládního angažmá...

Provedli jsme další důležitý test balistické rakety, přiznali Íránci

Íránské revoluční gardy testují během desetidenních manévrů raketu Šabáb1.

Írán přiznal, že provedl další test balistické rakety. V úterý to uvedla íránská agentura Fars, datum zkoušky ani dolet...

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

Politolog Jan Eichler v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (11. prosince 2018)

Víkendovými demonstracemi pokračovala krize ve Francii. Intenzita protestů se stále zvyšuje, začíná se ukazovat celková...

Najdete na iDNES.cz