Švédské velvyslanectví zasáhla střela

Na budovu švédského velvyslanectví v Bagdádu dnes dopadla minometná střela, ale nikoho nezabila ani nezranila. Uvedla to agentura Reuters. Podle údajů švédského ministerstva zahraničí je velvyslanectví v Bagdádu od roku 1991 uzavřeno a pracují zde jen strážní.

Další násilí je hlášeno z východoirácké Amary, kde slouží britská posádka. V neděli večer tam vybuchla nálož pod autem Britů a tři z nich zranila. Jeden z nich je ve vážném stavu a všichni dnes byli převezeni do Británie.

Agentura Reuters dnes oznámila, že bezpečnostní situace v Iráku se natolik zhoršila, že to ochromilo zásobování Bagdádu. Dopravní společnosti přestaly používat silnice vedoucí do metropole z Jordánska a Sýrie, tedy ze severu a západu. Z jihu je Bagdád přístupný přes jediný most, který je ale kvůli bojům a častým atentátům velmi poničen a pro nákladní vozy není bezpečný.

"Bagdád je spolehlivě izolován. Ze západu se odváží projet jen velmi málo řidičů. Většinou je zastavují příslušníci odboje, kteří se domnívají, že auta vezou zásoby pro Američany," řekl Muzahím Azzaví z dopravní společnosti Džazajrí.

Po silnicích z Libanonu, Jordánska a Sýrie proudí 70 procent zboží určeného Bagdádu.

Do sunnitského města Fallúdža odjely delegace, které mají pokračovat ve vyjednávání o ukončení bojů. Jsou v nich zástupci z irácké vládní rady i američtí členové koalice, kteří do soboty jednali se zástupci města. Iráčané žádali, aby americká armáda stáhla od města elitní střelce a umožnila přístup do hlavní nemocnice.

Iráčtí policisté se údajně vracejí na své stanice. Mají obnovit hlídky a vybrat od povstalců těžké zbraně.

V bojích o město zahynulo přes 600 Iráčanů a několik desítek Američanů. Konflikt začal 5. dubna kvůli masakru, který spáchali Fallúdžané 31. března na čtyři americké civilisty.


Nejlepší videa na Revue