Pec na spalování lidí v koncentračním táboře Majdanek, odkud švédský umělec

Pec na spalování lidí v koncentračním táboře Majdanek, odkud švédský umělec podle svých slov popel ukradl. | foto: Profimedia.cz

Švédská galerie vystavila obraz z ukradeného popela obětí holokaustu

  • 13
Švédská galerie Lund vystavila obraz Carla Michael von Hausswolffa vytvořený z popela obětí holokaustu. Umělec se netají tím, že ostatky z kremace ukradl v polském koncentračním táboře Majdanek v roce 1989. Vedení muzea, které na místě bývalého tábora vzniklo, obraz odsoudilo. Majitel švédské galerie žádný morální problém na vystavení malby nevidí.

Švédský umělec smíchal popel z koncentračního tábora Majdanek s vodou a touto směsí namaloval sérii šedých pruhů. Polské muzeum označilo takové umění za barbarské. Podle jeho vedení si nezaslouží nic jiného než odsouzení. Informoval o tom server BBC.

Muzeum doufá, že úřady rychle zjistí, jestli umělec skutečně ostatky z koncentračního tábora ukradl a znesvětil. Vedení však nepochybuje o tom, že je získal nelegálně.

Tábor Majdanek

V nacistickém koncentračním táboře Majdanek bylo zavražděno 80 000 lidí, třetina z toho byli Židé. Tábor objevila Sovětská armáda v nacisty okupovaném Polsku v červenci 1944. Tábor vybudovali Němci k vyhlazení Židů z Polska a okolních zemí.

Carl Michael von Hausswolff na webové stránce galerie Lund uvádí, že obraz vznikl z popela, který sesbíral během své návštěvu Majdanku v roce 1989. Rozhodl se, že ho nepoužije okamžitě, protože "nese těžkou zátěž zvěrstev, která se na tom místě odehrála".

Přesto se v roce 2010 rozhodl popel smíchat s vodou a z této směsi namalovat obraz. Prý proto, že "popel obsahuje energii, vzpomínky nebo duši lidí mučených a zavražděných jinými lidmi během válek, které se odehrály ve 20. století".

Za umělce se postavil majitel galerie v Lundu Martin Bryder. "Nevidím žádný morální problém na vystavování takového díla," cituje sever jpost.com Bryderovo vyjádření pro švédské rádio.

Salomon Schulman, klíčová osoba švédské židovské komunity, označil ve švédské televizi takové umění jako "extrémně odporné". Ve švédských novinách Sydsvenskan se Schulmana ptali, jestli se něco takového vůbec dá považovat za umění. "Kdo ví, popel klidně může pocházet z mých předků," odpověděl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video