Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědomí místy špinavější než povodňová vlna

  1:00aktualizováno  1:00
Velká voda opět vtrhla do naší kotliny. Přišla stejně "nečekaně" jako sníh v zimě. Každé dítě, bez ohledu na to, zda svět pozoruje přes počítačová, či domovní okna, vědělo, že letos jej napadlo hodně.

Rozvodněná Sázava v Ledči | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Tak nějak se tušilo, že nás čeká dramatické jaro. A když meteorologové přišli s tím, že kromě prudkého oteplení lze čekat i déšť, mít někdo na zahradě malou přehradu, hned by ji vypouštěl, co by to šlo.

Povodí Moravy, státní podnik, který se o řeky na části nyní zkoušeného území stará, tvrdí, že Vranovská přehrada nad ohrožovaným Vranovem nad Dyjí nešla víc vypustit a hráz Znojemské přehrady nad Znojmem nešla do jarního tání opravit.

Možná je to i pravda. Ovšem co šlo udělat lépe, je varování lidí. Znojemský starosta Pavel Balík dvě hodiny předtím, než dostal od hejtmana informaci o nutnosti evakuace, slyšel z Povodí Moravy věty, že nejbližších 24 hodin žádné nebezpečí nehrozí.

Tisíce lidí mohly před šokujícím pokynem k odchodu z domovů slyšet: "Je tu možnost... Připravte se!" Ti však nic neslyšeli a byli pak vystaveni zbytečně velkému stresu.

Přesto přinesla velká voda i dobré zprávy. Ty z ohrožených oblastí říkají, že lidé zachovávají klidnou hlavu, panika není. Neopakují se problémy z předcházejících povodní, kdy někteří zatvrzele riskovali, nechtěli se vzdálit od svých domovů a nervózní policisté je tahali násilím.

Přesto asi i letos budeme nakonec sledovat televizní záběry hasičů na člunech nakládajících poslední "opozdilce"

Obecně platí, že velká voda nás za poslední léta kultivovala. Doufejme tedy, že pro letošní nadělení máme připravenu nejen dostatečnou výdrž, ale i pevnější hráze.

Jaro 2006 začalo nevinně, ovšem skočit mu na to mohli jen nejnaivnější romantici. Když vysvitlo první sluníčko, ukazovala internetová mapa Povodí Moravy s měřicími stanicemi na řekách varovný úkaz: na šedesáti místech byl tmavě zelený puntík značící normální stav, jen u Vranova šipka směřující ke stupni pojmenovanému bdělost.

Nyní je tam jedno z nejkrizovějších míst letošního tání a místo největšího sporu: jak moc bylo možné přehradu vypustit? Lidé žijící v domcích pod hrází by asi byli radikálnější než vodohospodáři. Ale ti se přece mají hlavně rozhodovat podle toho, co pomůže obcím a městům, kam se řítí miliony kubíků špinavé vody. Už teď musí mít na Povodí Moravy špinavější svědomí než vodu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz