Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Svědkyně s přítelem naštvali soud. On jí mobilem psal, co říká obžalovaný

  • 323
Obvodní soud pro Prahu 5 řeší neobvyklý incident. Senát v případu údajného podvodu předvolal svědkyni, která měla čekat na chodbě, než na její výslech přijde řada. V jednací síni přitom seděl její přítel, který ženu zprávami z mobilu informoval o tom, co se děje uvnitř a co řekl obžalovaný. Takové jednání je v rozporu s trestním řádem. Možnost, jak ho potrestat, ale soud nenašel.

V hlavním líčení jde o případ Itala, který podle obžaloby podvedl několik lidí o miliony korun. O peníze měla přijít také rodina jeho bývalé přítelkyně. Mladá žena proto měla u soudu svědčit.

Ještě před její výpovědí chtěl soud vyslechnout obžalovaného cizince. Jeho expřítelkyni P. K. proto předsedkyně senátu vyzvala, aby počkala na chodbě.

Trestní řád totiž v paragrafu 209 uvádí, že „předseda senátu dbá o to, aby svědek ještě nevyslechnutý nebyl přítomen při výslechu obžalovaného a jiných svědků“. Důvod je jednoduchý - každý svědek má spontánně vypovídat o tom, co vnímal a prožil, a být co nejméně ovlivněn tím, co tvrdí ostatní účastníci řízení.

Předvolaná žena proto musela zůstat před jednací síní. Uvnitř ale seděl její přítel D. N., který ji k soudu doprovodil. A přes mobilní aplikaci WhatsApp (službu umožňující posílání psaných zpráv) nainstalovanou v telefonu jí měl psát, co se v místnosti odehrává.

Svědkyně si adresované zprávy nenechala pro sebe. Na chodbě je nahlas četla před dalšími lidmi. Ti na to trestní senát upozornili, jenže až poté, co proběhl její výslech.

Když měla mladá žena  později soudkyni vysvětlit, o čem ji přítel z jednací síně informoval, snažila se to zlehčovat. „Dobře, napsal mi zprávu, že tady (obžalovaný) lže, nic důležitýho. I kdyby mi napsal cokoliv, tak přece neovlivní to, co bych řekla. To je snad jedno, ne?,“ argumentovala svědkyně.

Podle soudkyně tím ale může být celá její výpověď zpochybněna.

„Zprávy už v mobilu nemám, ale mohl by je mít on (její bývalý přítel). Že bychom vám je ukázali, protože tam není nic,“ oponovala. „On mi dal nějaký informace. Jenom mi napsal, že je (obžalovaný) haj*l a tak. A já jsem mu napsala, že jsem nervózní. Nepsali jsme si hezký zprávy, nadávali jsme na něj, co vám budu povídat. Nevěděla jsem, že se to nesmí,“ ospravedlňovala se dotyčná.

Následky přičtěte sobě, zahrozila soudkyně svědkyni

„Soud nějak musí s tou situací naložit. Proč si myslíte, že jsem vás tady nenechala sedět? Asi bych vás tady nechala, kdyby to šlo,“ řekla přísným hlasem soudkyně. „Já jsem ještě upozorňovala, a je to venku vyvěšené, že se nesmí používat mobilní telefony. Kdo začal první s tou komunikací?“ ptala se dál.

„Tak to už si nepamatuji, jestli já, nebo on.“

„Řekl vám, že byl upozorněn, aby nepoužíval mobilní telefon, a přesto v tom pokračoval?“

„On mi napsal, že byl upozorněn, a pak už mi nenapsal.“

„To už jsem mu řekla, aby ten telefon položil tak, abych ho viděla. Jako v první třídě. Já jenom, abyste následky tohoto vašeho počínání přičetla potom sobě,“ zdůraznila soudkyně.

„Jaké následky?,“ ptala se zděšeně svědkyně.

„Ty, které budou,“ uzavřela předsedkyně senátu.

Trestat takové jednání je obtížné, uznal nakonec soud

U středečního jednání vyslechla soudkyně obžalovaného D. N. Ten nepopřel, že své přítelkyni o dění v jednací síni psal, trval ale na tom, že její následnou výpověď neovlivnil.

„Převážně jsem řešil e-maily, ale ano, posílal jsem i její zprávy (svědkyně). K případu jsem jí toho psal minimálně. Když to bude třeba, tak komunikaci doložím. Bohužel u sebe ji nemám, protože kvůli bezpečnosti měním každé tři měsíce telefon,“ řekl u soudu muž, který se podle svých slov živí jako počítačový expert se zaměřením právě na bezpečnost.

Z jeho dalšího výslechu vyplynulo, že zprávy posílané přes WhatsApp má archivované na vzdáleném úložišti, takzvaném cloudu. Tam se ale během výslechu u soudu prý dostat nemohl, protože k přístupu používá komplikované heslo o 25 znacích. Z hlavy ho nezná, má ho uložené na bezpečném místě.

„Kde, to vám taky nemůžu sdělit. Mně se líbí, že se všichni smějete, ale evidentně toho o počítačové bezpečnosti moc nevíte,“ reagoval na úsměvy přítomných rozhořčeně.

Předsedkyně senátu ho vyzvala, aby předmětnou komunikaci soudu dodal a nijak ji neupravoval.

Postih ale svědkyni a jejímu příteli zřejmě nehrozí. Soud nakonec připustil, že na možnost, aby bylo takové jednání potrestáno, žádný paragraf nepamatuje. Zneužitím moderních způsobů komunikace v rámci soudního jednání se totiž zákonodárci zatím nezabývali.


Video