Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědkyně: Kulínský nemusí jít sedět, ale pryč od dětí

  15:28aktualizováno  29. října 8:44
Kdysi do něj byla zamilovaná, v budoucnosti ho výpovědí u soudu možná dostane za mříže. Sama by si to ale nepřála. Bývalá sboristka Bambini di Praga Karolína Chytilová zpívala v muzikálu Cats i s vlastní kapelou, ale známější je spíš jako hlavní svědkyně v procesu s Bohumilem Kulínským.

Návrat Kulínského k Bambini by byl výsměch, myslí si Chytilová. | foto: MF DNES

Soud s Kulínským kvůli zneužívání nebo ohrožování mravní výchovy mládeže čtyřiceti devíti dívek začíná v pondělí v Hradci Králové.

Chytilová s ním podle obžaloby spala na soustředění v Krkonoších, když jí bylo 12 let. Když tehdy Kulínský jednou přišel na její pokoj, řekla mu: "Pane profesore, udělejte mi to."

Mladá žena už svědčila v prvním kole procesu, ale předvolání dostala i nyní.

Před líčením poskytla rozhovor MF DNES. Vysvětluje v něm, čím pro ni býval Kulínský tak přitažlivý, proč mluvila o sexu s ním dvakrát jinak a co si myslí o Kulínského hlavní obhajobě.

Obhajoba tvrdí: Kdyby zneužíval Kulínský sboristky, tak by se na to za ty roky přece přišlo, ale ani lékařka nebo sekretářka sboru nic neviděly. Jak to tedy bylo?
Ani paní sekretářka, ani paní doktorka s námi na pokoji na zájezdech nikdy nespaly. A během dne a na veřejnosti byl Kulínský opatrný. Osahával nás hlavně večer a v noci na pokojích, kde jiný dospělý nebyl.

Čím je Kulínský tak přitažlivý, když to byl pro sboristky mnohem starší člověk, a navíc pedant?
Mně dnes přitažlivý nepřijde. Naopak. Ale pokud se ptáte na minulost, tak to byl člověk s velkým charizmatem. Imponoval mi. A navíc jsme ve sboru trávili spoustu času. V tomto věku se velmi lehce k někomu upnete. Někdo se zamiluje do svého učitele ve škole, já do vedoucího sboru. On tohoto citu zneužil.

Vám nejvíc soudkyně vyčítala jeden rozpor ve výpovědi, a možná proto byl Kulínský osvobozen. Jednou jste řekla, že jste sex s ním sama chtěla, podruhé že vás znásilnil. Proč jste mluvila dvakrát jinak?
O žádné dvě rozdílné výpovědi nejde! To, co soudkyně interpretovala jako první výpověď, bylo to, co jsem řekla psychologovi v šestnácti letech - tedy před více než dvanácti roky. V té době jsem na tom byla dost bídně a upřímně řečeno nevím, proč jsem tehdy řekla, že šlo o znásilnění. Měla jsem dost velké problémy ve škole, doma, s partnerem.

Bála jste se tedy reakce rodičů?
Představa, že by se naši dozvěděli ještě tohle, mě děsila. Bála jsem se, že se naštvou a budou obviňovat mě. Teď to samozřejmě vidím jinak. Kdybych to tehdy řekla popravdě a svěřila se i rodičům, mohla jsem ušetřit nejen sobě, ale celé mé rodině spoustu dost nepříjemných situací. Psychologové se v tomto ohledu vyjadřují shodně, a to, že u takovýchto případů jde o naprosto běžnou reakci (začít mluvit o znásilnění - pozn. red.). Soudkyně vše vykládá tak, jako kdybych měnila výpověď během procesu, což pravda není.

Myslíte si, že se skutečně Kulínský provinil ve skoro padesáti případech, nebo si některá z dívek mohla z pomsty obvinění vymyslet? Tušíte něco o takovém případu?
O takovém případu nic netuším a, upřímně řečeno, nedokážu si představit, že by se někdo přidal k této kauze pouze z důvodu nějaké pomsty či zhrzenosti a dokázal s tím pak celý život klidně žít.

Za jakých okolností jste se vypravila se svým svědectvím na policii?
Já jsem celou kauzu neiniciovala. Byla jsem předvolána na policii jako svědek až ve chvíli, kdy byl Kulínský obviněn a seděl ve vazbě.

Vy prý nechcete Kulínského dostat za mříže, ale chcete pouze, aby nepracoval s dětmi...
Já jsem mu tehdy v těch dvanácti letech slíbila, že to nikdy nikomu neřeknu. To on si tehdy vynutil. Proto jsem od té doby zažívala pocit, že jsem dala slib a ten pak porušila. I když si nyní říkám, že porušit ho bylo správné rozhodnutí. On je dobrý hudebník a mně navíc nijak nepomůže, když bude zavřený. Pouze jsem nechtěla, aby to dál pokračovalo, a tak jsem na policii řekla pravdu. Dnes mi vadí, že se to celé obrací proti nám. Navíc se v létě málem přihodilo, že dirigoval Bambini di Praga na festivalu v Trutnově, a mně přišlo, že se nám chce vysmívat. Spíš by se měl přiznat, omluvit se, začít s nějakou terapií a nestýkat se s dětmi.

Vzpomněla jste si na něco, čím ještě své svědectví doplníte?
Myslím, že jsem vše podstatné řekla už v prvním procesu.

Svěřila se vám nějaká další kamarádka, že by ji Kulínský osahával?
Ano, a nejedna.

Co byste poradila svědkyním ze sboru Bambini di Praga, které musí před soud nyní předstoupit prvně?
Měly by vědět, že mohou požádat o vyloučení veřejnosti i Kulínského ze soudní síně. Hlavně se nesmí začít obviňovat. A musí se na to psychicky připravit i jejich partneři. Ať si přečtou příručky Bílého kruhu bezpečí (organizace, která pomáhá obětem zločinů), tam je to dobře popsané. Neměly by se stydět kontaktovat nějaké krizové centrum.

Když se měl letos Kulínský s Bambini objevit na trutnovském festivalu, prý jste přesvědčovala pořadatele, aby ho z programu stáhli?
Nikoho jsem nepřesvědčovala. Přečetla jsem si článek o tom, že Kulínský bude na trutnovském festivalu dirigovat Bambini di Praga. Manželovi (zpěvákovi známé kapely Monkey Business) jsem o tom řekla a on si článek přečetl. Shodli jsme se, že to je hrozné a že to je jen další výsměch nejen nám, ale i soudnictví. Manžel pak odešel a někomu volal. To, že mluvil s panem Věchetem (pořadatel festivalu) a žádal od něj vysvětlení, jsem se dozvěděla až posléze. Ve finále se ukázalo, že Kulínský stejně nemůže v Trutnově účinkovat, porušil by soudní zákaz.

Máte na vaši éru v Bambini di Praga i vysloveně pěkné vzpomínky?
Ano, zpívání mě vždycky bavilo a v Bambini to bylo opravdu na profesionální úrovni. Díky sboru jsem zcestovala kus světa, zpívala ve velkých sálech, naučila se například zpívat z not a spoustu písniček v různých jazycích. Také jsem díky repertoáru začala mít ráda i vážnou hudbu. Bavilo mě to.

Kauza Kulínský

Bývalý sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský byl zatčen 25. listopadu 2004. Postupně ho policie obvinila ze zneužití nebo ohrožování mravní výchovy 49 členek sboru. Kulínský pak pobyl osm měsíců ve vazbě.
Podle obžaloby měl Kulínský se dvěma děvčaty pohlavní styk, další osahával či před nimi chodil nahý v sauně v hotelech na zájezdech.

Dlouho nebylo jasné, jestli případ otevře soud v Praze, nebo v Hradci Králové (skutky se staly na různých místech). Nakonec líčení pro první dva skutky začalo loni v červenci v Hradci. Tam byl Kulínský dvakrát po sobě osvobozen, ačkoli soudkyně Anna Bímová měla za prokázané, že se jedné dívky nevhodně dotýkal. Bímová odmítla soudit zbylých 47 skutků a hledal se nový soudce.

Nynější soudce Miloslav Ježek se poprvé pustí do celé kauzy najednou, dosavadní rozhodnutí neplatí. Začíná se znovu.

Rozhodnout celou kauzu je pro soud velmi těžké, protože jsou k dispozici jediné důkazy - výpovědi dívek - a záleží na soudci, jestli uvěří jim, nebo Kulínskému.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Řidič ujel na dálnici v protisměru 13 kilometrů, skončil na psychiatrii

Řidič ujel po dálnici D35 a silnici I/44 celkem 16 kilometrů v protisměru, při...

Policisté ze Šumperska v neděli pronásledovali řidiče, který jel po dálnici v protisměru. Po D35 takto urazil třináct...Najdete na iDNES.cz