Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědky zákon ochrání, věří ministři

  15:50aktualizováno  15:50
Důslednou policejní ochranu ohrožených svědků (včetně jejich skrývání na utajeném místě v cizině či změny identity), jakou zatím známe jen ze zahraničních detektivních seriálů, bude za pár měsíců užívat i česká legislativa. Vláda totiž odsouhlasila návrh zákona na ochranu svědků. Experti usoudili, že současné postavení svědků, kteří mají oprávněný strach ze msty těch, proti nimž se rozhodli vypovídat, je neúnosné.

"Kromě svědka a jemu blízkých osob bude možno podle tohoto zákona chránit i jiné osoby zúčastněné na trestním řízení, například obviněného v případě jeho výpovědi v neprospěch spolupachatele, znalce nebo osoby činné v trestním řízení pokud by byli ohroženi při výkonu svých pravomoci," řekl Českému rozhlasu Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra .

Dosud mohou lidé využít jen možnosti svědčit pod jiným jménem, ale podle policistů je tato ochrana velmi chabá. "Jenom trochu chytrý obviněný či jeho advokát si dokážou dát dohromady, kdo ty které informace mohl znát," konstatova pražský kriminalista Igor Kuchař. "Je to opravdu hrozně málo vzhledem k tomu, jaké riziko často podstupují," připojil se i šéf pražského útvaru pro boj s organizovaným zločinem Josef Kutek.

Často se tak stane, že svědci raději odmítnou mluvit nebo následně svou výpověď pod tlakem nejrůznějších výhrůžek změní u soudu. "U jednoho loupežného přepadení se nám stalo, že poškozený původně lupiče policii označil, ale u soudu to zase popřel. Pak se omlouval, že dostal strach, že by se mu pachatel mohl pomstít. Soudu nezbylo nic jiného než pachatele v tomto bodě obvinění zprostit. Naštěstí toho ale měl obžalovaný na svědomí víc, takže do vězení nakonec šel," popsal "klasický" případ pražský městský státní zástupce Jiří Bednář.

Dodal, že se stávají i kurióznější případy. "Jiný poškozený zase před soudem (v rozporu s tím, co řekl vyšetřovateli) tvrdil, že jeden z trojice obžalovaných vůbec nebyl na místě činu. Přitom ten se k tomu sám přiznal."

Nový zákon, pokud bude schválen Poslaneckou sněmovnou i Senátem, by podle předkladatelů (ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti) měl obavy svědků zmírnit. Pokud někomu bude kvůli svědectví hrozit nebezpečí, úřady zajistí ochranu jeho osoby, ostrahu bydliště, pomoc při dočasném či trvalém přestěhování (i do zahraničí), pomoc při hledání nového zaměstnání a dokonce i zastírání jeho totožnosti a vytvoření nové identity.

Ochranu budou mít i spolupachatelé, kteří se rozhodnou "mluvit"
Pod touto ochranou budou kromě svědků také znalci, policisté, státní zástupci, soudci. Úplnou novinkou je, že podobná privilegia budou mít také spolupachatelé či spoluobvinění, kteří se rozhodnou vypovídat proti svým kolegům. Ti by měli být ubytováni ve zvláštním oddělení věznice tak, aby byli mimo dosah ostatních spoluvězňů. Lidé, kteří jsou ve vězení, obvykle rádi před soudem svědčí, protože to je pro ně zpestření jinak nudného života.

Množí se však případy, kdy i oni kvůli výhrůžkám sice před soud přišli, ale pak nevypovídali. "To se nedávno stalo v kauze podnikatele Petra Macha obviněného z podvodů. Původně měl svědčit jeden z orlických vrahů Ludvík Černý. Nakonec to ale z obavy ze msty odmítl," konstatoval státní zástupce Bednář.

Nový předpis však nepočítá s tím, že by policisté nad spolupachateli, kteří se rozhodnout "mluvit", automaticky přivírali oko a výměnou za jejich svědectví jim něco odpouštěli. "To možná bylo za rady Vacátka. Teď i nadále zůstane na soudu, zda jejich ochotu spolupracovat bude brát jako polehčující okolnost," uvedl Milan Kříž z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Podle praktiků není pro žádného obviněného problém zjistit si skutečnou totožnost toho, kdo proti němu vypovídal. "Rizika skutečně jsou - zvlášť pokud jde o organizovaný zločin. Někdy se nám pochopitelně nepodaří pochytat všechny členy gangu a ten zbytek, co je venku, se pak skutečně může mstít nebo aspoň vyhrožovat. Stačí, když si dají dohromady, kdo které informace mohl vědět," konstatoval v lednu šéf pražského útvaru pro boj s organizovaným zločinem Josef Kutek.

Ochranu určitě nedostane zdaleka každý, kdo o ni požádá

Hlídání, které se může protáhnout i na několik let, nebude nejlevnější a peněz nebude nikdy dost. Například pro první rok od účinnosti zákona se počítá s náklady ve výši 137 milionů korun.

Zákon však v lepším případě bude platit až za rok. Do té doby nezbývá než důsledně využívat to, co poskytuje současná úprava. Například pokud jsou při identifikaci pachatele z několika předvedených osob svědci chráněni speciálním sklem, proč není podobná ochrana možná i před soudem?

I kriminalisté sami přiznávají, že oni sami nechrání anonymitu svědků dokonale a že větší pečlivostí ve vedení vyšetřovacího spisu by se dalo leccos zlepšit už teď. Například v začátcích vyšetřování trestné činnosti pražského taxikářského gangu Thorges kriminalisté hořekovali: nikdo nechce mluvit, všichni se bojí odvety. Nakonec se však vedení gangu přece jen ocitlo před soudem. "Prostě jsme byli opatrní, dávali jsme si pozor a nakonec se to podařilo," prozradil pražský kriminalista Igor Kuchař.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz