Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědkovi vraždy dají pozůstalí milion

  0:01aktualizováno  0:01
Lupiči se stále méně bojí setkání s lidmi, které chtějí okrást. Maskovaní přepadávají vily, i když jsou majitelé doma. A zlodějská výprava může skončit vraždou. Významného pražského právníka Zdeňka Mikšovského přepadli neznámí muži v kuklách, okradli jej o peníze a majetek za více než tři miliony korun a nakonec jej zavraždili. Milion korun nyní dostane svědek, který pomůže vrahy odhalit.

Vše začalo v pátek večer 20. července loňského roku. Šestapadesátiletý Mikšovský, likvidátor několika bývalých socialistických státních podniků, byl doma ve své vile v pražské Zdibské ulici. Doma měl i dokumenty týkající se podniků, na jejichž likvidaci pracoval. Šlo například o firmy Pramen, Stavební izolace nebo Jednota. V každém jeho případě hrály roli velké peníze.

Hodinu po půlnoci vnikli do domu muži maskovaní kuklami. Dodnes není zcela jisté, kolik jich bylo. Policisté mluví o čtyřech až pěti lidech. Neobvyklý byl způsob, jakým se do domu dostali. Nenamáhali se s překonáváním dobře zabezpečených dveří a oken. Vylezli na střechu a snadno otevřeli nehlídaný vikýř. Způsob vloupání svědčí o tom, že se na čin důkladně připravovali.

Pachatelům vůbec nevadilo, že byl Mikšovský spolu se svou družkou doma. Naopak. Muže i ženu svázali a začali je týrat. Chtěli vědět, kde jsou peníze a šperky. Byli úspěšní, odnesli věci za miliony korun.

Rozsáhlé policejní vyšetřování nepřineslo žádné konkrétní výsledky. Vyhlášenou odměnu tak příbuzní pokládají za poslední možnost, jak nalézt důležité stopy. I proto si připravili tak vysokou částku, jeden milion korun, přestože zatím se v Česku nabízené odměny pohybovaly v podobných případech maximálně ve statisících.

Svým průběhem se přepadení podobalo řadě jiných případů. Přestože nejsou příliš časté, policisté jich v posledních letech zaznamenávají stále více. Přítomnost okrádaných už lupičům nevadí tolik jako dříve. Většinou však nevraždí. S kuklami na hlavách se totiž nebojí prozrazení. Ale týrání obětí je u takových přepadení časté.

Naposledy se něco takového stalo minulý týden v Ostravě-Hrabové. Tam čtyři maskovaní lupiči mlátili přepadeného podnikatele železnou tyčí. Skončil v nemocnici se zlámanými žebry. Právníkovi Mikšovskému pachatelé přelepili obličej izolepou tak, že mu zakryli ústa i nos. Nemohl dýchat a udusil se.

Jeho družku jen svázali. Když ji bili, omdlela. Probrala se až ráno a zavolala pomoc.
Skutečnost, že muže pachatelé zavraždili, ale na životě ženy jim zřejmě nezáleželo, policisty dovedla k domněnce, že nemuselo jít jen o právníkův majetek. Smrt mohla souviset s likvidací státních podniků.

Proto se případem začala zabývat i ekonomická kontrarozvědka. Bezvýsledně.
Policisté nyní doufají, že milionová odměna přiláká chybějící svědky. Shánějí kohokoliv, kdo si všiml maskovaných mužů na střeše nebo třeba jen auta, kterým na místo činu přijeli.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Při pádu lávky v Troji se zranili dva spolupracovníci radnice Prahy 6

Dělníci začali s demontáží lávky v pražské Troji (7.12.2017)

Čtyři lidé zranění při pádu trojské lávky jsou stále v nemocnici. Podle nových zjištění se v případě dvou zraněných...

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz