Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědectví recidivisty nestačí. Barták s ním o vraždách mohl jen žertovat

  1:18aktualizováno  1:18
V případu lékaře Jaroslava Bartáka, obžalovaného z plánování tří vražd, nařídil pražský vrchní soud doplnit důkazy a prověřit klíčové svědectví, zjistil server iDNES.cz. Bartáka udal jeho spoluvězeň, před kterým prý lékař o svých plánech mluvil. Nové líčení začne u libereckého soudu nejdříve v říjnu.

Jaroslav Barták před závěrečnými řečmi u Městského soudu v Praze | foto:  Dan Materna, MAFRA

Krajský soud v Liberci Bartáka loni v prosinci za údajné plánování vražd nepravomocně odsoudil k 18 letům vězení, vrchní soud ale letos v dubnu v neveřejném jednání trest zrušil (více čtěte zde).

Zdůvodnění verdiktu vrchního soudu dostaly zúčastněné strany v písemném vyhotovení na začátku června. Podle Bartákova advokáta Petra Tandlera vrchní soud vyhověl mimo jiné požadavku obhajoby důkladněji prověřit hlavního svědka celého případu, recidivistu Miloše Levka.

To potvrdila i liberecká soudkyně Eva Drahotová. „Vrchní soud uvedl, že rozsah provedeného dokazování není úplný, ke svědku Levkovi je potřeba dodat odsuzující rozsudky z minula, případně doplnit další svědky a znalecké posudky,“ řekla soudkyně iDNES.cz. 

Soud bude podle obhájce řešit i odposlouchávací hodinky

Barták podle obžaloby v říjnu a listopadu 2013 plánoval v liberecké věznici, kde si odpykává dvanáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek, vydírání a vraždy tří lidí (čtěte zde). Za mřížemi se seznámil s Levkem, který seděl za ozbrojenou loupež. Barták se mu údajně svěřil s vražednými plány a požádal ho o pomoc. Levkovi měl totiž v horizontu několika let vypršet desetiletý trest. 

Recidivista ale posléze policii vypověděl, s čím se mu Barták údajně svěřil a jakým způsobem chtěl lékař vytipovanou trojici nechat popravit.

Jeho výpověď však Bartákův advokát zpochybňuje. „Na začátku se domníval, že má před sebou nového, bonitního spoluvězně,“ řekl Tandler iDNES.cz. Podle něj je možné, že se Levko s Bartákem začal bavit právě s vidinou, že za nějakou službu by mohl část jeho bohatství získat. Až později prý zjistil, že z Bartákova majetku po odsouzení a následných exekucích nic nezbylo.

„V tu chvíli už do toho byl spoluvězeň namočený, a protože jako zkušený kriminálník nemohl vyloučit, že je ve vězení odposloucháván, hledal cestu ven,“ spekuluje obhájce. Levko podle něj mohl kalkulovat také s tím, že ohlášení údajně připravovaného zločinu mu vynese plusové body a pomůže například k dřívějšímu propuštění. Podle něj by měl soud přihlédnout k Levkově trestní minulosti a osobnímu prospěchu, který podáním oznámení mohl získat.

Levkovu výpověď částečně potvrzují odposlechy ze speciálních hodinek s nahrávacím zařízením, které měl recidivista ve vězení. I ty ale obhajoba zpochybnila. „Jak se tam hodinky dostaly, jak se dostaly ven, a proč byly z nich zničeny první nahrávky? To jsou věci, které jsme napadali, a řekl bych, že ze tří čtvrtin nám dal vrchní soud za pravdu, že je třeba to prověřit,“ tvrdí advokát. 

Líčení bude pokračovat nejdřív v říjnu

Barták, který je nyní v jablonecké věznici Rýnovice, se o závěru vrchního soudu dozvěděl zhruba před týdnem. „Byl samozřejmě značně potěšen, je to pro něj jiskřička naděje,“ sdělil Tandler.

Podle soudkyně Drahotové se opakované líčení bude konat nejdříve v říjnu. „Z mého hlediska je důležité, že rozsudek nebyl zrušen z důvodu procesních vad, ale z důvodu doplnění dokazování,“ uvedla. Shodou okolností právě Drahotová v minulosti odsoudila Levka k desetiletému trestu.

Barták nepopírá, že o vraždách mluvil. Údajně je ale nezamýšlel. „Jen myšlenka nebo pouhý projev toho, že chci něco učinit, ještě není přípravou,“ uvedl obhájce. Jeho klient prý Levkovi ani zdaleka nedůvěřoval tolik, aby se s ním bavil vážně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Najdete na iDNES.cz