David Rath před jednáním Krajského soudu v Praze (8. ledna 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Svědek v kauze Rath využil práva nevypovídat, stavbyvedoucí se bál stíhání

  • 6
V kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce odmítl vypovídat svědek, protože by mu mohlo hrozit trestní stíhání. Obžaloba tvrdí, že se podílel na tvorbě falešných faktur. Krajský soud v Praze pokračoval v kauze výslechy svědků a čtením dokumentů. Hlavní líčení mělo v lednu týden přestávku, protože jeden z členů soudního senátu onemocněl.

Stavbyvedoucí Miroslav Červený využil práva nevypovídat, s novináři se nebavil. Soud pak četl jeho dřívější výpověď před policií. Pracoval ve firmě Konstruktiva Branko, která získala zakázku na opravu zámku v Buštěhradu. V obžalobě se o něm píše, že podle důkazů zamlčel podstatné okolnosti.

Podle žalobce Petra Jiráta ale není zcela zřejmé, zda věděl, že se falešnými fakturami měly vytvářet peníze na údajné úplatky. "Nemáme prokázáno, zda to věděl, každopádně věděl o tom, že dává podklady pro práce, které Fisa pro Konstruktivu Branko nikdy nedělala," řekl Jirát.

Šéfka stavební firmy Fisa Ivana Salačová i manažer stejně zaměřené společnosti Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský jsou mezi obžalovanými.

Drážďanský obvinění odmítá, Salačová se jako jediná v kauze 11 obžalovaných přiznala. Již dříve uvedla, že pro Drážďanského vystavila za svoji firmu faktury, za které Konstruktiva Branko zaplatila, a peníze pak putovaly zpět k Drážďanskému, který je použil na údajné zaplacení za výhru v zakázce na opravu Buštěhradu.

Souhrn zhruba šesti faktur dává podle obžaloby dohromady úplatek, kterým měla být zaplacena záloha, bylo to prý více než 10 milionů korun. Červený podle Jiráta vypovídal v přípravném řízení před policií tak, aby si neuškodil. Z výpovědí Salačové a dalších důkazů ale prý vyplývá, že "měl na starost přípravu podkladů pro falešné faktury".

Soudce Robert Pacovský se věnoval většinu dne zejména listinným důkazům. Byla to převážně projektová dokumentace k opravě zámku v Buštěhradu. Dalšími údajně ovlivněnými projekty byly podle státního zástupce modernizace nemocnic.

Dopoledne také vypovídala svědkyně, která měla na starost kontrolu výkazů výměr u buštěhradského projektu. Nikoho z obžalovaných prý osobně nezná a zabývala se pouze listinami.

Rath obvinění odmítá. Soudu dnes řekl, že přečtené dokumenty dokazují, že tendr nebylo možné ovlivnit. Exposlanec se podobně vyjadřoval již dříve. Podle něj byly obchodní soutěže pod vícenásobnou kontrolou. Hovořil také o cenách zakázek, které prý byly již ve smlouvách zadané jako "maximálně přípustné", a nebylo je tedy dále možné ovlivňovat.

K soudu dnes přišli také bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel Petr Kott, který působil jako náměstek krajských nemocnic. Obžaloba je označuje jako organizátory korupce. Rath se s nimi prý dělil o úplatky.

Trojice byla do loňského podzimu ve vazbě, soud je postupně pustil na svobodu. Museli odevzdat cestovní doklady, protože údajně hrozí jejich útěk. Soud jim nedávno zmírnil docházku k soudu, aby se mohli věnovat své práci. Jsou lékaři a působí v nemocnicích, Rath má soukromou praxi.

Projednání, které začalo loni v srpnu, je zatím naplánované na několik týdnů do května. Hlavní líčení bude podle všeho pokračovat, protože advokáti žádají výslechy dalších svědků a zřejmě i znalecké posudky.

Jeden z odposlechů v kauze Davida Ratha:

10. října 2013


Video