Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tunelování pražských jízdenek se připravovalo roky předem, tvrdí svědek

  8:49aktualizováno  8:49
Tunelování pražského dopravního podniku, z něhož je obviněn lobbista Ivo Rittig, se zřejmě připravovalo roky dopředu a umožnil ho tehdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Tvrdí to hlavní svědek proti Rittigovi Vladimír Sitta mladší, někdejší obchodní ředitel Neographu.

Ivo Rittig po propuštění z policejní služebny u pražského Kongresového centra (14. února 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Protokol o výslechu Vladimíra Sitty mladšího získal deník Právo.

Jeden z obviněných, Rittigův přítel a spolumajitel Neographu Jan Janků podle Sitty mluvil o rostoucích šancích dodávat pražskému dopravnímu podniku jízdenky už v roce 2005. Na magistrátu  mělo být dohodnuto, že Rittig bude mít na dopravním podniku svého člověka, pokud v pražských volbách opět zvítězí ODS.

Obvinění v kauze

Lobbistu Ivo Rittiga v polovině února obvinili z legalizace výnosů z trestné činnosti

Za stejný čin stíhají policisté i jednatele společnosti Neograph Jana Janků a Petera Kmetě, který zastupuje firmu CokevilleAssets z Panenských ostrovů. 

První společnost tiskla pro Dopravní podnik předražené jízdenky, na účty druhé, s níž je Rittig spojován, putovalo z každé jízdenky 17 z 37 haléřů

Obviněn byl i Rittigův právník David Michal.

Když Pavel Bém o rok později obhájil svůj post primátora, Janků o zakázce údajně mluvil jako o hotové věci. Obchod se začal realizovat v roce 2007, kdy byl ředitelem dopravního podniku jmenován Martin Dvořák.

"V momentě, kdy se Martin Dvořák stal generálním ředitelem, tak ho (Janků, pozn. red.) označil právě za tu správnou osobu, na kterou čekáme a která nám díky známosti s Ivo Rittigem pomůže v zakázce jízdních dokladů," vypověděl Sitta. 

Díky Dvořákovi podle něj šla všechna jednání hladce, jeho poradce Jan Valtr Neographu navíc poskytl i důvěrné informace, například o smlouvách s dosavadním německým dodavatelem jízdenek.

Rittig podle Práva vazby na Neograph ve výpovědi odmítl, ze Sittova svědectví je ale tato spojení zřejmé. "Osoba Jana Valtra mi byla představena panem Janků jako někdo, kdo dohlíží na zájmy pana Rittiga a se kterým, ale i s dalšími osobami, jsem na téma jízdních dokladů jednal např. v kanceláři pana Rittiga, v sídle společnosti Rittig and Partners," uvedl Sitta. Janků podle něj navíc od roku 2010 Rittigovy prostory prezentoval jako svou pražskou kancelář.

Rittig již dříve uvedl, že se s Janků dobře zná. Osobní vazby s lobbistou přiznal i Dvořák, všichni obvinění nicméně popírají, že by tyto vazby využili v jízdenkové kauze. Sittovo svědectví Dvořák dlouhodobě zpochybňuje i s odkazem na to, že je sám stíhán kvůli údajnému tunelování Neographu.

V polovině února policisté propustili Rittiga z cely:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Najdete na iDNES.cz