Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědek dostal pokutu 10 tisíc. Nechtěl mluvit o ABL, nahrál Škárku

  8:01aktualizováno  14:44
Svědek podporující verzi Víta Bárty o chystaném puči ve Věcech veřejných dostal od Obvodního soudu pro Prahu 5 pokutu 10 tisíc korun. Tomáš Jánský, bývalý řidič ministra dopravy Pavla Dobeše, totiž odmítl vypovídat o své spolupráci s bezpečnostní agenturou ABL, kterou teď vlastní Bártův bratr Matěj.

Vít Bárta během jednání obvodního soudu (9. března 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jánský přišel k soudu proto, že si tajně nahrával Škárku, jenž od něj chtěl získat kompromitující informace na Bártu. A sdělil soudu, co mu řekla policie. "Že jsem svině, když si nahrávám kamaráda," prohlásil Jánský. Policie se mu podle jeho tvrzení vysmívala, že ani nebyl schopen nahrát celou schůzku, jak to dokážou oni.

Fotogalerie

U soudu se Jánský vzepřel otázkám žalobkyně Hany Vrbové, zda spolupracuje s ABL. "Nemyslím, že je tu souzena ABL," řekl svědek. Označil také státní zástupkyni za podjatou.

U soudce Jana Šotta ale porozumění neměl. Dostal pokutu 10 tisíc korun kvůli tomu, že odmítl vypovídat. Po poradě se svým advokátem dal Jánský na místě proti pokutě stížnost, kterou bude řešit městský soud.

Jánský u soudu tvrdil, že mu Škárka, Kočí a Huml nabízeli, že ho finančně zajistí do konce života. V nahrávce, kterou si Jánský pořídil, Škárka o dění ve Věcech veřejných mimo jiné říká, že poslanců, kteří vypoví loajalitu Bártovi, bude víc. "Sedm nebo jedenáct, a budeme řešit, kdo v té vládě bude a nebude. S tím jsem počítal. To se nepovedlo, protože Vítek velmi, velmi rychle na ty lidi zaklekl a velmi rychle ty lidi, ty lidi prostě stáhl k sobě, přidržel u sebe," říká na nahrávce Škárka. Ten u soudu protestoval, aby byla nahrávka považována za relevantní důkaz.

Svědek proti verzi o půjčkách: Vacek mi řekl, že Bárta platy "dorovná"

Svědectví zpochybňující verzi Víta Bárty o půjčkách poslancům zaznělo u Obvodního soudu pro Prahu 5. "Tvářil se vesele a řekl, že Bárta nám to dorovná," vypověděl Miroslav Prokop, bývalý asistent poslance Martina Vacka. Z Prokopových slov vyplynulo, že půjčka 150 tisíc korun, o níž mluví Bárta i Vacek, nemusela být půjčkou.

Prokop se loni v létě sám přihlásil iDNES.cz místo toho, aby šel na policii a verzi o půjčce zpochybnil (podrobnosti zde).

Prokop u soudu řekl, že byl na jednání klubu, kde si poslanci VV stěžovali na snížení platů. Pak si podle něj vzal slovo Bárta. "Požádal všechny nečleny klubu, aby opustili místnost," řekl Prokop. Zhruba po dvaceti minutách vyšel podle něj Vacek ven a řekl, že všechno bude v pořádku.

Svědčil už i ministr dopravy Pavel Dobeš. Bártu nepotopil

Ministr dopravy Pavel Dobeš u soudu řekl, že o obálkách se statisíci korunami, které od Víta Bárty dostali poslanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí, slyšel až z médií. Od obou stran sporu pak zaznamenal jejich vysvětlení: od Bárty slyšel, že jde o půjčku, od Škárky, že se jedná o úplatek.

Soud kvůli Bártovým obálkám pokračuje pátým dnem. Škárka od Bárty dostal 170 tisíc korun, Kočí půl milionu. Škárka dostal podle obžaloby peníze za to, aby zrušil plzeňský klub Věcí veřejných, nebo založil nový a začlenil do struktury VV bývalého plzeňského primátora za ODS Pavla Rödla. Dobeš vypovídal hlavně o poměrech v plzeňských VV. Podle něj se je snažila ovlivňovat hlavně tamní ODS.

Nejzajímavější částí jeho vystoupení u soudu ale bylo, když na dotaz Bártova advokáta Oldřicha Chudoby odpověděl, že neví nic o vlivu vlivného lobbisty Romana Jurečka na výběrové řízení v Ředitelství silnici a dálnic. Tím zčásti vypovídal proti tomu, co tvrdí Bárta. 

Po Dobešovi vystoupil u soudu jako svědek bývalý šéf VV v Plzni a Škárkův známý Jiří Krátký. "Nejsem si vědom, že bych od pana Škárky tuto informaci dostal dříve," odvětil Krátký na Bártovu otázku, zda se o údajném úkolu pro Škárku zrušit plzeňské VV dozvěděl už dříve, nebo až potom, co Bárta u soudu důsledně označuje slovem "puč". Bárta se totiž hájí, že ho Škárka i Kočí nařkli z úplatku proto, aby úspěšně proběhl převrat ve VV, který by vedl i k restrukturalizaci vládní koalice (více zde).

"Kategoricky popírám, že bych měl ambici zrušit klub v Plzni," řekl soudu Bárta. Zdůraznil význam svědectví Krátkého, že se o údajném úkolu pro Škárku zrušit klub dozvěděl až dlouho poté, kdy poslanec od Bárty dostal obálku se 170 tisíci korunami.

Vypovídal i Pertlíček, který sledoval pro ABL Šorfovou a občanské aktivisty na Praze 11

Posledním na pátek pozvaným svědkem byl Pavel Pertlíček, který pracoval pro ABL jako detektiv a podílel se na sledování političky ODS Marty Šorfové a aktivistů na Praze 11.

"Dělám tuto práci od 23 let," řekl u soudu Pertlíček. Považuje to za práci, kterou je zvyklý dělat, a neumí přitom prý rozlišit, jestli jde o sledování politika, či ne. Pertlíček zároveň předal soudu cédéčko s nahrávkou rozhovoru s Petrem Šlechtou, asistentem poslance Stanislava Humla. Dostal nabídku, že se o něj "postarají", když bude svědčit proti Bártovi. Soud rozesmálo, když Pertlíček oznámil, že si vše nahrál. Je to totiž už několikátá tajně pořízená nahrávka v této kauze.

Pertlíček byl zatím poslední svědkem, odpolední líčení soud vyčlenil pro to, aby zazněly důkazy, které jsou součástí spisu. Soudce nechal pustit nahrávku schůzky Bárty s poslankyní Kočí z jedné z pražských restaurací.

Pak soud přerušil do 4. dubna, kdy má být vyslechnuto ještě osm svědků. Do té doby chce mít soudce Jan Šott k dispozici expertizu nahrávky, kterou si Škárka pořídil loni 29. března v Bártově bytě, když od něj dostal obálku se 170 tisíci korunami. Škárka soud upozornil, že klíčová část nahrávky je narušená a nezřetelná podle něj kvůli tomu, že má Bárta v bytě rušičky nahrávání (více o nahrávce zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz