Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědci potvrzují provizi pro Balvína

  0:01aktualizováno  0:01
Tři klíčoví svědci, které policie zatím vyslechla v případu ředitele České televize Jiřího Balvína, potvrdili verzi, že nákup přenosového vozu provázela Balvínova žádost o provizi. O korupci do policejního protokolu promluvili Jan Vávra, ředitel firmy ČNTS, od které Balvín digitální přenosový vůz za 75,5 milionu koupil, bývalý šéf výroby a techniky ČT Vít Novotný a jednatel ČNTS Milan Cimirot. I přes vážná podezření Balvín včera svou funkci před Radou ČT uhájil.

Radní rozhodli, že ctí presumpci neviny a že si nejprve chtějí prostudovat všechny dostupné dokumenty. Nejzávažnější svědectví v kauze Balvín policistům poskytl Milan Cimirot. Podle policejních zdrojů vypověděl, že o pětiprocentní provizi pro ředitele Balvína si loni řekl externí právník ČT Pavel Kačírek.

Cimirotova verze je zhruba následující: Jednal jsem s Balvínem a ředitelem zpravodajství Zbyňkem Honysem o transakci s přenosovým vozem. Na konci jednání se Honys otočil, přišel ke mě Balvín a řekl mi: "Tak jsme dohodnuti, někdo přijde." Následně za mnou přišel Kačírek a chtěl pět procent pro "Jirku". Nic nedostal, vyhodil jsem ho.

Tento scénář potvrdil protikorupční službě policie i Jan Vávra, který však má zprostředkované informace právě od Cimirota. Teorii o korupci podpořil i Vít Novotný: "Když jsme s Balvínem mluvili o celé transakci, ptal se mě, jaká je u takového nákupu provize. Řekl jsem mu, že nevím, protože s něčím takovým nemám zkušenosti. On na to řekl, že by to mohlo být tak pět procent."

Vít Novotný tvrdí, že s ním o pětiprocentní provizi poté mluvil Vávra a Cimirot. "Bylo to v době, kdy ČT zdržovala poslední splátku za vůz. Když jsem o tom jednal s Vávrou a Cimirotem, řekli mi, že Balvín skutečně provizi zprostředkovaně žádal," řekl včera Novotný.

Co nasvědčuje tomu, že Balvín žádal provizi

•  Vypověděli o tom na policii pod přísahou tři svědci 
•  Jednatel ČNTS řekl, že o úplatek pro Balvína si řekl externí právník televize 
•  Balvín není schopen vysvětlit, proč zdržoval poslední splátku za přenosový vůz 
•  Balvín je stíhán, že soutěž na vůz ušil na míru ČNTS, provize by jeho počínání vysvětlovala

Co svědčí pro verzi, že se ČNTS snaží Balvína zničit

• Všechny rozhovory, kde padala slova o provizi, se odehrály mezi čtyřma očima 
•  Vztahy zástupců ČNTS a Balvína nejsou zrovna vřelé 
Policie zatím Balvína pro korupci nestíhá 
Příběh se odehrál už loni, ČNTS však bezprostředně potom policii neoznámila, že Balvín chtěl nějakou provizi

Balvín, který je od pondělí kvůli nákupu přenosového vozu obviněn ze zmanipulování zakázky, jakoukoli provizi popřel: "Je to nesmysl." Odmítá i to, že měl Cimirota upozornit na to, že za ním "někdo přijde".

Právník Pavel Kačírek, který podle Cimirota o provizi pro Balvína žádal, na policii odmítl svědčit s odvoláním na povinnou mlčenlivost advokáta. Cimirotovu verzi Kačírek také popírá. "Považuji to za naprostý nesmysl. To je jediné, co k tomu můžu říct," řekl včera MF DNES.

Kačírek (bývalý funkcionář ODA) přiznal, že Cimirota zná, a výslovně nepopřel ani to, že by se s ním sešel. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," odpověděl na otázku, jestli s Cimirotem jednal v souvislosti s přenosovým vozem pro ČT. V čem přesně spočívá jeho spolupráce s Českou televizí, Kačírek odmítl prozradit.

Balvín ještě v úterý tvrdil, že Kačírek v transakci s vozem žádnou roli nehrál. Včera před radou ČT si "vzpomněl", že Kačírek v celé transakci opravdu vystupoval: loni v říjnu měl jako externí spolupracovník ČT kontrolovat, jestli celé výběrové řízení proběhlo v pořádku. (A dospěl k názoru, že ano.)

"Nevím, jak jsem to říkal," vysvětloval Balvín rozpor ve svých slovech, "pan Kačírek se ale neúčastnil přímo výběrového řízení." Policie při vyšetřování Balvínova případu pracuje i s dopisem, který loni v prosinci napsal do ČNTS bývalý finanční ředitel ČT Tomáš Oliva.

Z dopisu vyplývá, že kromě písemné smlouvy o prodeji vozu existovaly ještě nějaké další, blíže nespecifikované dohody ředitelů ČT a ČNTS. "Jakmile budou splněny, okamžitě pošleme dohodnutou výši platby," zdůvodňoval Oliva, proč ČT ještě nezaplatila za přenosový vůz zbývajících 50 milionů.

Policie prozatím tají, jestli má kromě zmíněných tří svědeckých výpovědí a Olivova dopisu ještě nějaké "eso v rukávě". Nezvratný důkaz, že Balvín skutečně provizi žádal, však zřejmě detektivové dosud nemají. Jiří Balvín totiž za korupci dosud obviněn nebyl. Stíhaný je pouze kvůli podezření, že v soutěži na přenosový vůz zvýhodnil ČNTS, a kvůli pokutě, která televizi hrozí za zpožděnou splátku.

Nelze proto zcela vyloučit ani to, že Balvín žádnou provizi nežádal a ČNTS se snaží generálního ředitele veřejnoprávní televize zničit, jak to ostatně naznačuje sám Balvín. U klíčové schůzky mezi Kačírkem a Cimirotem nebyl nikdo další, jde tedy o rozhovor mezi čtyřma očima. Do takového spiknutí by se ovšem musel vědomě zapojit i Vít Novotný, který Balvínovou údajnou žádost o provizi potvrzuje. (Novotný se s Balvínem rozešel ve zlém.)

Proti variantě spiknutí hraje skutečnost, že ČT pod Balvínovým vedením skutečně zdržovala druhou, padesátimilionovou splátku za přenosový vůz. Penále, které teď za to má televize zaplatit, činí 2,5 milionu korun. To je přesně pět procent ze zadržované platby.

Jiří Balvín přitom dosud nebyl schopen věrohodně vysvětlit, proč vůbec platbu zdržoval. ČNTS včera důrazně odmítla, že Balvínovi zaplatila či nabídla jakoukoliv provizi.

Podle jedné, byť nepotvrzené teorie tak mohl šéf ČT kalkulovat s tím, že mu v kapse skončí pětiprocentní penále. Provizi pro Balvína by tak de facto financovala veřejnoprávní televize.  

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidovci se nezúčastní volby šéfa Sněmovny, na protest proti ANO

Pavel Bělobrádek a Jan Bartošek pojednání klubu KDU-ČSL

Lidovci se nezúčastní volby předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny,“ řekl šéf...

Resort chce osekat peníze pro pomocníky s inkluzí, unikátní škola má obavy

Třída dětí s poruchou autistického spektra ve Speciální základní, mateřské a...

Ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak ušetřit peníze za inkluzivní vzdělávání. Chce výrazně omezit peníze na...

Pardubický zámek čeká revoluce bez galerie navržená esy mezi architekty

Josef Pleskot a Petr Všetečka, dva z trojice architektů, kteří pomáhají...

Pardubický zámek bude více patřit Pernštejnům a návštěvníkům zámku. Z renesančního klenotu Pardubic se odstěhuje...Najdete na iDNES.cz