Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědci: Kott nemohl ani mluvit

  0:01aktualizováno  0:01
Poslanec Petr Kott popírá, že by hlasování o vládní reformě zmeškal kvůli opilosti. MF DNES zrekonstruovala, co se seběhlo, a vše nasvědčuje tomu, že opilý byl. Když se minulý pátek v půl druhé začali poslanci ODS shánět po svém chybějícím kolegovi Petru Kottovi, prý už tušili, jaká ostuda se blíží.

Kott má podle svědectví řady kolegů jak ze sněmovny, tak z Libereckého kraje, odkud pochází, potíže s mírou alkoholu už dlouho. Sám slíbil, že se bude léčit.  "Když nebyl k nalezení, bylo nám jasné, že se nejspíš někde důkladně opil," říká jeden z členů vedení ODS.

Nevýrazný poslanec Kott, který v parlamentu vystoupil za rok svého mandátu pouze pětkrát, začal podle kuloárových zdrojů s alkoholovým "maratonem" už ve čtvrtek večer, a to s některými sociálními demokraty.

Druhý den ráno nicméně dorazil do sněmovny a stejně jako všichni poslanci ODS hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě Vladimíra Špidly. O přestávkách doplňoval podle očitých svědků hladinu alkoholu skleničkami slivovice ve sněmovním bufetu a měl sexistické poznámky na některé dámy.

Po jedenácté hodině ještě přišel na klub ODS. "Dokonce vystoupil s příspěvkem, nenapadlo mě, co může následovat," říká šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Přišel čas oběda. Spolu se svou asistentkou zamířil do restaurace U Schnellů, kde pokračoval v pití alkoholu.

"Vypil čtyři ballantinky a chtěl ještě nalít. To už jsme odmítli, protože jednou tady taky hodně pil a potom odešel bez placení," popsala situaci servírka, která Kotta obsluhovala.

Krátce před jednou hodinou odpoledne prošli kolem vinárny poslanci ODS Jan Vidím a Tomáš Teplík. "Pokud bych měl použít tu nejuhlazenější formulaci, musel bych říct, že byl totálně pod obraz. Nebyl schopný chodit, mluvit, nerozeznával své okolí," říká Teplík.

To už se však začala blížit půl druhá, kdy se měla sněmovna sejít nad vládními návrhy reformy veřejných financí. Tedy doba, kdy koalice i opozice potřebovaly každého poslance. Kott však chyběl. Jeho kolegové se začali po nezvěstném poslanci shánět.

ODS požádala o odložení začátku zasedání, aby se mohl sejít její klub a získala tak čas. Místopředseda ODS Petr Nečas vyběhl z budovy parlamentu a zašel ke Schnellům.

Kott už však za stolem neseděl. Mezitím ho totiž "kdosi" odvedl pryč. "Přišlo pár lidí a doslova ho odtáhli," říká servírka. Nečasovi se nicméně podařilo s Kottem ještě telefonicky spojit. "Zavolal jsem mu, vzal to, ale nebyl schopný artikulovat," říká Nečas.

Protože Kott v úterý nepřišel na mimořádné jednání poslaneckého klubu, nevysvětlil, proč a jak najednou zmizel. "Slyšel jsem, že jeho rodina už je na takové situace zvyklá, a tak prý pro něho přijeli a odvezli ho domů," říká další člen ODS. Následující víkendové dny byl Kott zavřen ve svém domě v Doksech. Neodpovídal na volání svých kolegů z Prahy i regionu.

Až v pondělí se mu dovolal předseda klubu Tlustý. Kott slíbil, že v úterý do Prahy přijede a zváží, jestli se vzdá poslaneckého mandátu, jak ho vyzvalo vedení strany.
Do Prahy nedorazil. Vzkázal, že spadl se schodů a že je nemocný.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz