Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svaz pacientů podal trestní oznámení na kontrolory léčiv

  16:03aktualizováno  16:03
Svaz pacientů podal trestní oznámení na Státní ústav pro kontrolu léčiv za to, že sbírá citlivá data o zdraví pacientů i přesto, že podle ochránců soukromí tak činí v rozporu se zákonem. Sdělil to mluvčí svazu pro oblast IT Luděk Čermák. Mluvčí SÚKL Veronika Petláková uvedla, že ústav podal námitky, ve věci není dosud pravomocně rozhodnuto.
Kontroloři léčiv podle kontrolního protokolu nezabezpečili dostatečně osobní údaje pacientů. Ilustrační foto

Kontroloři léčiv podle kontrolního protokolu nezabezpečili dostatečně osobní údaje pacientů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podnět k prošetření podala Česká lékárnická komora. Informace o užívaných lécích shromažďuje SÚKL v centrálním úložišti od začátku roku. Dají se z nich odvodit nemoci, kterými člověk trpí.

Svaz pacientů původně provoz centrálního úložiště podporoval, posléze názor změnil. Vadí mu, že ústav shromažďuje ze všech lékáren data ze všech běžných receptů bez vědomí a souhlasu pacientů.

"V této souvislosti podal Svaz pacientů na ústav trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku, poškozování cizích práv, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací a zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl Čermák.

Petláková poznamenala, že policie zatím SÚKL kvůli trestnímu oznámení nekontaktovala. Ujistila, že v případě šetření budou pracovníci ústavu s policií spolupracovat. "Zřízení a kompletní provoz centrálního úložiště elektronických receptů je plně v souladu se zákonem o léčivech, a to včetně veškerých požadavků obsažených v pokynech SÚKL," zdůraznila.

Chybí zabezpečení údajů proti zneužití

Podle kontrolního protokolu ústav osobní údaje z lékových záznamů dostatečně nezabezpečil proti zneužití a nezajistil, aby v rámci automatizovaného zpracování osobních údajů používaly systém pouze oprávněné osoby.

Na vlastním spuštění a následném provozu centrálního úložiště neshledali ochránci soukromí podle ústavu žádné nedostatky. "Rovněž tak ochrana shromážděných osobních údajů přímo v centrálním úložišti nebyla hodnocena jako nedostatečná," shrnula Petláková.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz