Svaz pacientů chce vrátit Blairovi 'klece'

  • 156
Svaz pacientů České republiky se chystá vyzvat Tonyho Blaira, aby zasáhl a přispěl ke změně praktik v britských psychiatrických ústavech. Reaguje tak na stížnost britské autorky Harryho Pottera na používání klecových lůžek v Česku. O nich jednal prezident Klaus s odborníky.

Blair by měl přispět ke zrušení praxe, při které se neklidní pacienti zavírají na samotky a k omezení psychofarmak.

O rozhodnutí informoval prezidenta Václava Klause prezident svazu Luboš Olejár.

"Používání psychofarmak a sedativ, jakož i umísťování neklidných obyvatel nebo pacientů na samotky, považujeme za jistou formu týrání svěřené osoby," uvedl Olejár.

V Británii jsou takzvaná klecová lůžka zakázána. Jejich zrušení v Česku, které ředitelům léčeben přikázal v úterý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, je podle svazu unáhlené a nesmyslné.

Klaus pozval na Hrad lékaře
Odpoledne se o problému sporných lůžek radil prezident Klaus i s kapacitami z oboru psychiatrie. Z debaty prezidenta s osmi špičkovými odborníky na neurologii a psychiatrii vyplynulo několik závěrů. Celý problém je podle nich nadhodnocen.

Česko pacienty rozhodně nijak nadměrně neomezuje, tvrdí odborníci. "Debata o klecových a síťových lůžkách není soubojem dobra a zla z knížek pro děti," shodli se experti s Klausem.

"Doufám, že debata o zacházení s pacienty bude napříště pokračovat seriózním a vážným způsobem bez překotných líbivých populistických gest. Neměli bychom se dopouštět žádných zjednodušených soudů o kvalitě české psychiatrie a o tom, jak je u nás zacházeno s pacienty," míní prezident.

"Je naprosto evidentní, že ČR se nijak neodchyluje, a neměli bychom se nechat peskovat odkudsi ze světa na základě ne plně hodnotných a kvalitních informací," řekl po setkání Klaus.

S hosty se Klaus shodl také na tom, že problém je odborného rázu, měl by proto zůstat v rukou odborníků. Metody preferované v Evropě jsou podle nich neméně sporné a vede se o nich vážná debata.

Mezi odborníky, kteří s Klausem o klecových a síťových lůžkách diskutovali, byli například uznávaný psychiatr Cyril Höschl, přednostka neurologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Soňa Nevšímalová nebo její kolega, přednosta psychiatrické kliniky Jiří Raboch.

"Jsme nesmírně potěšeni, že jsme mohli přispět svým názorem k problematice, která tolik rozvířila média a která je zřejmě rozvířila značnou měrou zbytečně. Řada faktů, na kterých se původní články zakládaly, nejsou pravdivé," řekla za odborné koncilium Soňa Nevšímalová 

"Klecových lůžek je v českých ústavech jen 0,93 % ze všech lůžek. Je zřejmé, že tento problém je nadhodnocen," dodala.

Kubinyi: Bylo to nedomyšlené
Za okamžité zrušení klecových lůžek kritizoval ve středu ministra zdravotnictví prezident Klaus. Ministr prý podlehl nezodpovědným a populistickým atakům a jeho krok byl unáhlený. - podrobnosti zde

Kubinyi si za svým rozhodnutím stojí. "Nebyla to střelba od pasu. Rozhodl jsem po konzultacích s psychiatry. Jediné nešťastné bylo to, že to může být považováno za přiznání viny. V tomto směru to bylo nedomyšlené, to mě nenapadlo," řekl ministr v rozhovoru pro BBC.

Pro české vysílání BBC okomentoval i chystaný apel Svazu pacientů ČR na Tonyho Blaira. Řekl, že by s k němu nepřipojil, protože například samotka je narozdíl od klecového lůžka místnost, kde se dá udělat alespoň pár kroků.

Zájem o používání síťových a mřížových lůžek na zamykání rozvířila v Británii asi před měsícem reportáž z ústavu v Rábech na Pardubicku. - více zde

Tvrdila, že i děti zde tráví v klecových postelích většinu času. Kubinyi přikázal léčebnám zrušit klecová lůžka den poté, co český prezident a premiér obdrželi stížnost od britské spisovatelky Rowlingové. - více zde

Sociální ústavy dostaly od ministerstva práce koncem června pokyn, že mají klecová lůžka používat jen v ohrožení zdraví či života. S podobnou úpravou počítá připravovaný zákon.

Prezident Klaus se na Pražském hradě sešel s odborníky z oboru psychiatrie a neurologie. Diskutovali o problematice klecových a síťových lůžek. (15. července 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video