Terezínská tryzna 2016 (15. května 2016)

Terezínská tryzna 2016 (15. května 2016) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Předseda nemluvil v Terezíně xenofobně, míní svaz bojovníků za svobodu

  • 43
Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) v úterý vyjádřil souhlas s nedělním projevem svého předsedy Jaroslava Vodičky na pietě v Terezíně. Kritici projev Vodičky označovali kvůli výrokům o uprchlících za xenofobní.

Vodičkův terezínský projev na úterním zasedání podle místopředsedy výboru Emila Kulfánka zkritizovala předsedkyně kladenské okresní organizace ČSBS. „Většina členů ústředního výboru podpořila projev našeho předsedy,“ řekl. Dodal, že kladenská předsedkyně měla právo na vyjádření svého nesouhlasu, ale její hlas zůstal v menšině. „Neznamená to, že ji nějak zatracujeme,“ poznamenal.

Kritika nastala po nedělní terezínské pietě. Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR ve společném prohlášení uvedly, že projev Vodičky byl xenofobní a projev předsedy Senátu Milana Štěcha ze stejné akce nacionalistický a protiněmecký (více o kritice zde). Oba se podle židovských organizací nehodily na akci, která má připomínat oběti nacistické perzekuce.

U Vodičkova projevu obcím vadilo to, že současnou migraci označil za invazi. Uchýlil se prý k „hrubým xenofobním stereotypům“. Vodička během tryzny také řekl, že uprchlíci neutíkají před válkou. „Prchají ne s touhou bránit svou vlast, prchají, aby vytěžili náš léta a prací generací před námi budovaný evropský sociální ekonomický systém,“ řekl.

Podle mezinárodních organizací pochází většina současných uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie a Iráku, kde už několik let zuří boje, které si jen v Sýrii vyžádaly za posledních pět let téměř půl milionu obětí.

„Rozhodně si nemyslím, že by ten projev byl xenofobní nebo že by byl zaměřen proti německé populaci v České republice. V žádném případě. Nejsme jako spolek zaměřeni proti Němcům, ale proti vykladačům české historie v henleinovské ideologii, abych to vyjádřil naprosto přesně,“ řekl Kulfánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video