Prezident Miloš Zeman hovořil k delegátům desátého sjezdu Českého svazu bojovníků za svobodu (21.června 2016). | foto: ČTK

Zeman obdržel Řád od bojovníků za svobodu, poté kritizoval „pseudoelitu“

  • 127
Prezident Miloš Zeman obdržel Řád Českého svazu bojovníků za svobodu. Na desátém sjezdu organizace ve svém projevu kritizoval „nikým nevolenou pseudoelitu“, která nerespektuje svobodu názorů. Vyznamenání si odnesl i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Stejného ocenění jako Zeman se dočkali i plukovníci ve výslužbě - 95letý Pavel Vranský, veterán od Tobruku a letec RAF, a 92letý Antonín Štícha, který se účastnil odboje a po útěku z pracovního tábora se zapojil do Pražského povstání. Křížem za zásluhy vyznamenal svaz ředitele protokolu prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta.

Prezident Miloš Zeman se v následném projevu, který v první řadě poslouchal i šéf komunistů Vojtěch Filip, místopředseda Zdeněk Škromach či europoslanec Jan Zahradil, zamyslel nad náplní svazu v dnešní svobodné společnosti. Zeman připomněl, že stále existují výhonky neonacismu jako strana DSSS nebo Kotlebova strana na Slovensku.

Větší prostor však věnoval „nikým nevoleným pseudoelitám, které své názory považují za nadřazené ostatním názorům“. Takové lidi charakterizoval jako „pachatele dobra“ a přirovnal je ke kambodžskému diktátorovi Pol Potovi, který prý také páchal dobro. Přestože prezident uznal, že jeho přirovnání je extrémní, podle něj se „v extrému nejlépe ukáže pravda“.

Podle prezidenta jsou dnes nepřátelé otevřené společnosti ti, „kteří nepřipouští rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů. A kteří vychází z toho, že některé názory jsou nadřazenější těm druhým“. „Týká se to v dnešní době například debaty o migrační krizi nebo čehokoli dalšího,“ dodal Zeman.

Během své řeči přeskočil až ke kritice potenciálních prezidentských kandidátů. Zmínil „kněze, který chtěl kandidovat na prezidenta“, čímž narážel na katolického kněze a teologa Tomáše Halíka.

Na desátém sjezdu si Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) volil nové vedení. Hlasy delegátů potvrdily v čele organizace Jaroslava Vodičku. Funkci prvního místopředsedy obhájil Emil Kulfánek.

Novými místopředsedy se stali Vilém Janouch, který se podle Vodičky narodil v koncentračním táboře, účastník Pražského povstání Emil Šneberg a Milan Andres. Ve funkcích nahradili Miroslava Pešla a Antonína Štíchu. Již v březnu ve funkci skončil válečný veterán Pavel Vranský.

Vřelé vztahy ČSBS s Hradem

Předseda Vodička se dostal povědomí veřejnosti nedávno svým projevem na terezínské tryzně, proti kterému se ohradily židovské obce. Kvůli jeho výrokům o uprchlících ho označily za xenofobní (více čtěte zde).

Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy v březnu rezignoval veterán Pavel Vranský, který byl v úterý oceněn. Sdružení jako důvod uvedlo věk 95letého Vranského. Proti tomu se ale veterán ostře ohradil. Rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu.

Další potíže pak svaz řešil v souvislosti s převzetím vedení lidické organizace Janou Bobošíkovou. Kvůli ní z tamní pobočky odešly tři poslední žijící svědkyně lidické tragédie. Během posledních měsíců do stejné organizace naopak vstoupili kardinál Dominik Duka a Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Vřelé vztahy vedení organizace s Hradem ilustruje i to, že už v květnu prezident Zeman obdržel Kříž za zásluhy z rukou předsedy Vodičky a v úterý se dočkal i nejvyššího vyznamenání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue