Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svatý Vít církvi nepatří, rozhodl Nejvyšší soud

  16:34aktualizováno  18:09
Nejvyšší soud zrušil loňský rozsudek Městského soudu v Praze, díky němuž připadla katedrála svatého Víta připadla římskokatolické církvi. Kauzou se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. iDNES.cz tyto informace potvrdila mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová.

Nejvyyší soud tvrdí, že církev se nemůže domáhat katedrály stylem, jakým to dosud činí. | foto: Martin Hanus

Odůvodnění rozsudku je psáno složitým jazykem, který nelze jednoduše přeložit. Je z něj ale zřejmé, že podle Nejvyššího soudu nelze vracet katedrálu tak, jak to učinili níže postavení soudci.

"Stát aspirující na vládu práva musí napravovat své protiústavní a protiprávní akty vlastní mocensky neblahé minulosti legislativním prostředkem procesu nápravy, a to restitucemi," stojí v odůvodnění rozsudku, který byl vynesen už 31. ledna. Zveřejněný byl ale až dnes odpoledne.

Základní problém je zakopaný v padesátých letech minulého století, kdy komunistická vláda rozhodla, že chrám patří "všemu československému lidu". Do té doby totiž o tuto národní památku pečovala církev.

Eticky značně sporné rozhodnutí komunistické moci ovšem nadále platí. Alespoň to vyplývá ze stanoviska Nejvyššího soudu.

"Předmětné nemovitosti včetně chrámu sv. Víta byly uvedenou právní normou nezpochybnitelně převedeny na stát a soudy nemohou popírat faktický i právní účinek takové právní normy," tvrdí dnes Nejvyšší soud.

Navíc upozorňuje, že jeho zjištění se musí "menší soudci" podrobit.

"Důvody, pro které bylo rozhodnutí zrušeno, platí i pro rozhodnutí soudu prvního stupně. Soud I.stupně je vázán zde vyslovenými názory soudu dovolacího," konstatuje Nejvyšší soud. 

Zvítězilo právo, radoval se loni v červnu kardinál
Nejvyšší soud byl pro stát poslední šancí, jak si zachovat naději na vrácení katedrály. A to zejména poté, co pražský městský soud přiklepl dominantu Pražského hradu církvi loni v červnu. - více zde

"Jsem rád, že to tak dopadlo. Jako vítěz se však necítím. Hlavní je, že zvítězilo právo," radoval se po tehdejším rozsudku kardinál Miloslav Vlk. A slíbil, že veřejnost se nemusí obávat změn, protože katedrála bude dál pro ni otevřena.

Kardinál zároveň plánoval, jak církev rychle právně i majetkově převezme katedrálu i ostatní domy, které k ní patří.

"Chceme se se Správou Pražského hradu dohodnout, abychom mohli převzít všechny nasmlouvané firmy, které katedrálu opravují. Vše, co s jejím chodem souvisí, musí jet bez potíží dál. Tedy i finanční a dotační plány údržby. Necitlivé zásahy by byly od církve nerozumné," avizoval.

Církev pak katedrálu opravdu převzala do své správy, zpřísnila režim a zvedla vstupné. - více zde

Zástupci státu kritizovali v létě soudce
V létě vypadalo pro církev vše optimisticky. Rozhodnutí městského soudu se totiž zdálo definitivní, státu zbývala jen spíše teoretická možnost v podobě dovolání k NS. Toho dovolání, které nakonec dopadlo pro zástupce státu úspěšně.

"Soudci se touto žalobou vůbec neměli zabývat, je to obcházení restitučních zákonů," stěžovala si před půl rokem advokátka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková.

Mimochodem, dnešní výrok Nejvyššího soudu jí dává zcela za pravdu. Pokud církev nezmění právnickou "taktiku", nikdy se zřejmě ke svatému Vítu nedostane.  

Historie katedrály je úctyhodná, o právní bitvě posledních třinácti let už to samé nelze říci. Zatím se ale zdá, že konec této bitvy je v nedohlednu.

Pro zajímavost, urputnou právnickou bitvu vede sice jednoduše řečeno stát a církev, přesně by ale mělo být zapsáno - jde o žalobu Metropolitní kapituly u sv. Víta proti žalované straně, České republice, Kanceláři prezidenta republiky.


O co se vedou spory - katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha (1), kaple Všech svatých (2), kanovnické domy a Nové proboštství ve Vikářské ulici (3). Spor o baziliku sv. Jiří (4) už soud rozhodl ve prospěch státu.
Foto: MAFA - Dan MaternaHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz