Evakuovali jste přednostně bílé, stěžují si obyvatelé Svatého Martina

  • 79
Bílí turisté dostali při evakuaci z karibského ostrova Svatý Martin před hurikánem Irma přednost před místními černochy a míšenci. Alespoň to tvrdí část tamních obyvatel. Francouzská opozice zásah francouzských složek na ostrovech označila za nedostatečný a žádá, aby jej prošetřila parlamentní komise.

Irma, která v pondělí nad Floridou zeslábla na tropickou bouři, v minulých dnech způsobila značné škody mimo jiné na francouzsko-nizozemském ostrově Svatý Martin a francouzském Svatém Bartoloměji.

Rozhořčení nad údajnou diskriminaci, ať už skutečnou či zdánlivou, podle obyvatel Svatého Martina odhaluje rasové napětí, dlouhodobě sužující někdejší odhlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

Letounem do srdce Irmy. Větrnou zkázu mapuje letka lovců hurikánů

Obyvatelka ostrova Johana Soudiagomová místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. Rada černošských sdružení CRAN proto žádá, aby francouzský parlament zahájil vyšetřování událostí kolem hurikánu Irma.

Na Svatém Martinu je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů. Celkově si hurikán Irma v Karibiku vyžádal nejméně 38 lidských životů, z toho deset na Kubě. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun).

„Jsem šokován, že se rabování děje ve Francii 21. století“

Na oba francouzské ostrovy v úterý přijede prezident Emmanuel Macron. Naposledy o tom Francouze ujistil v pondělí na svém Twitteru. Na místa přírodní katastrofy se hned minulý týden vydaly francouzské záchranné týmy a za příklad je Britům dávali například obyvatelé ostrova Anguilla, který je britským zámořským území (více zde).

Přesto se ve Francii za pomalou a nedostatečnou pomoc na vládu snesla ostrá kritika.

„Stát na Svatém Martinovi a Svatém Bartoloměji selhal. Hurikán Irma byl očekáván, oznámen. Je to katastrofa velkého rozsahu, proti které je těžké bojovat. Ale zdá se mi, že se staly chyby v tom, jak jsme se zapojili,“ uvedl v televizní debatě Le Grand Jury francouzský republikán Eric Ciotti s tím, že se čekalo týden, než se francouzské jednotky na ostrovy skutečně vydaly.

„Mohli jsme lépe rozmístit své síly, jednotky civilní obrany, abychom obyvatelstvo ochránili. Četníky, abychom zajistili bezpečí. Na Floridě se už předem evakuovalo šest milionů lidí. Na ostrovech je to jistě komplikovanější, ale i tak jsme mohli nechat zranitelné obyvatele přemístit na Pointe-à-Pitre (město na ostrově Guadeloupe, pozn. red.). Jsem šokovaný fotografiemi rabování - dnes ve 21. století na francouzském území. Protože my jsme ve Francii a měli bychom vycházet ze stejných pravidel a používat stejných prostředků - v zámoří i v metropoli,“ pokračuje Ciotti a dodává, že francouzský stát v zámoří nesplnil svou roli.

Spolu s předsedou levicového hnutí Nepoddajná Francie Jean-Lucem Mélenchonem proto volá po vytvoření parlamentní komise, která by prošetřila, zda byl zásah na ostrovech dostatečný. I Mélenchon přitom upozornil, že se o příchodu Irmy na francouzská území vědělo dopředu.

Francouzská vláda se však kritice brání. „Vždy jde udělat víc, ale jde o ostrov. Nemůžeme - podobně jako na Floridě - zorganizovat evakuaci, protože není možné evakuovat 80 tisíc lidí za 48 hodin,“ podotkl mluvčí vlády Christophe Castaner.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb pak dodal, že první instrukcí pro bezpečnostní složky bylo „doručení vody do všech oblastí zasažených Irmou“. Bezpečnost podle něj byla druhá v pořadí, což způsobilo „jisté množství rabování“. Kritiky i obyvatele ostrovů pak vyzval, aby zachovali klid.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video