Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svátek začal posvátnou koupelí

  18:04aktualizováno  18:04
Statisíce hinduistických poutníků se před úsvitem ponořily do ledových vod řeky Gangy v naději, že smyjí své hříchy. Ve městě Iláhábád tak začal svátek Kumbh mélá, který potrvá 43 dnů a jehož se má zúčastnit až 70 milionů lidí. Ve tmě ve 2:00 hodin místního času za teploty tři stupně Celsia začali věřící po modlitbě proudit do vody. Místní činitelé odhadli, že za prvních šest hodin svátku se vykoupou dva miliony lidí.

K vodě kráčeli nazí muži s dlouhými vlasy a plnovousy, členové válečnické sekty svatých mužů zvaných nágasádhuové, spolu se ženami držícími za ruce děti.

Stovky autobusů, nákladních a osobních aut způsobily chaos na všech čtyřech silnicích do Iláhábádu, který leží 580 kilometrů jihovýchodně od Dillí. Tisíce vojáků a policistů, vybavených detektory pum a speciálně vycvičenými psy, se snaží zabránit teroristickým útokům, tlačenicím a zločinům mezi poutníky, kteří přespávají ve stanech či pod širým nebem. Během Kumbh mélá v Iláhábádu v roce 1954 dav ušlapal 800 lidí.

Co je Khmub mélá?
Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh), při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny. Místa, kam dopadly další kapky nektaru, jsou Hardvár, Udždžain a Násik: Iláhábád je však považován ze čtyř svatých měst hinduismu za nejposvátnější.

Hinduistický svátek oslaví i hvězdy z Hollywoodu
Úterní list Times of India napsal, že pouti se mají zúčastnit i zpěvačka Madonna, herečky Sharon Stoneová a Demi Mooreová a herci Pierce Brosnan a Richard Gere. "Zajímají se o hinduismus nebo jsou fascinováni Indií, avšak nemyslím, že na Kumbh mélá zůstanou dlouho," řekl pracovník jisté indické cestovní kanceláře.

Poutnice se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/EPA)

Poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (Reuters 9. ledna 2001)

První poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/AP 9. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Dědic Castrů. V čele Kuby stanul inženýr, který trpělivě čekal na moc

Raúl Castro a Miguel Díaz-Canel (6. července 2013)

Generace revolucionářů, která téměř šest desítek let vládla Kubě, se pomalu loučí. Parlament ve čtvrtek zvolil...

Němci přijmou v rámci přesidlovacího programu více než 10 tisíc uprchlíků

Děti v uprchlickém centru nedaleko bavorského Ingolstadtu (18. února 2016)

Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské unie dalších 10 200 uprchlíků. Ještě letos by do Německa mělo...

V Salcburku na nádraží se srazily vlaky, odhadem je 40 zraněných

Blesková zpráva

Na hlavním nádraží v rakouském Salcburku se ráno srazily dva osobní vlaky. Podle vyjádření rakouské policie si nehoda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz