Britský parlament podpořil legalizaci homosexuálních svazků. Ilustrační snímek

Britský parlament podpořil legalizaci homosexuálních svazků. Ilustrační snímek | foto: AP

Britští homosexuálové jsou o krok blíže k povolení sňatků

  • 70
Poslanci britského parlamentu v úterý v prvním kole hlasování podpořili manželství homosexuálů. Zákon má od roku 2014 umožnit gayům a lesbám uzavírat církevní i občanské sňatky, případně převést již uzavřená registrovaná partnerství na řádná manželství.

Pro zrovnoprávnění homosexuálních svazků se vyslovilo 400 členů Dolní sněmovny, proti jich bylo 175, napsala agentura Reuters. V dolní komoře britského parlamentu je od posledních voleb 650 poslaneckých křesel. Návrh zákona teď čeká další kolo parlamentních debat a hlasování a poté schvalovací proces ve Sněmovně lordů. Úterní hlasování je výsledkem sedmihodinové rozpravy.

Britský premiér a šéf konzervativců David Cameron se zasedání sněmovny nezúčastnil, už dříve ale uvedl, že souhlas parlamentu bude pro Británii důležitým krokem. "Hluboce věřím v manželství. Pomáhá to lidem zavázat se ke společnému životu a jsem přesvědčen, že je správné, aby se homosexuálové mohli rovněž ženit a vdávat," řekl Cameron. "Toto je ´ano´ rovnosti. Je to ale také o tom, abychom naši společnost učinili silnější."

Schválení se i přes odpor mnohých vládních konzervativců očekávalo, neboť podporu již dříve deklarovali liberální demokraté vicepremiéra Nicka Clegga a také vůdce opozičních labouristů Ed Miliband.

Část poslanců zůstala konzervativní a návrh nepodpořila

Podle odhadů opozice se proti návrhu vyslovilo 139 konzervativních poslanců, což je takřka jejich polovina, uvedla DPA. Cameron opakovaně prohlašoval, že hlasování je založeno na osobním přesvědčení poslanců, nikoli na jejich stranické příslušnosti.

Otázka homosexuálních sňatků britské konzervativce rozdělila. Cameron připravovaný zákon podporuje, ale zejména na venkově narazil na odpor. Někteří konzervativci se obávají, že nová právní úprava stranu poškodí při parlamentních volbách plánovaných na rok 2015. Velmi odmítavý postoj ke sňatkům v kostelích dávají najevo i hlavní církve v Anglii a Walesu, tedy anglikánská a katolická.

Z návrhu zákona vyplývá, že církve a náboženské organizace se budou moci svobodně rozhodnout, zda homosexuály oddají. Anglikánská církev tyto obřady ale bez potřebných změn vlastních regulí nebude smět provádět, upozornila agentura AP. Někteří kritici také varují, že páry, které církve s žádostí o sňatek odmítnou, by se mohly domáhat svého práva soudní cestou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video