Do svateb se hrne stále méně párů. Pomůže registrace. Ilustrační foto

Do svateb se hrne stále méně párů. Pomůže registrace. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Svatby by mohla nahradit registrace. Čechům se totiž do sňatků nechce

  • 928
V roce 2010 uzavřelo sňatek v České republice 46 746 párů. Je to nejmenší počet od roku 1918. Čechům se do chomoutu nechce. Podle demografů i politiků by pomohla univerzální registrace, která není tak finančně a administrativně náročná. Kritici namítají, že by to rozmělnilo manželství.

Odborníci dumají nad tím, jak prolomit historicky nejnižší počet uzavřených sňatků. Ještě na začátku devadesátých let se bralo kolem 100 tisíc párů, dnes je jich necelá polovina. Klesající sňatečnost je nevýhodná i pro stát, protože nesezdané páry pobírají více peněz. Podle odborníků by proto pomohl model univerzální registrace, který funguje například ve Francii.

Univerzální registrované partnerství

Kromě překonání nechuti ke sňatkům si od univerzálního registrovaného partnerství odborníci slibují jednodušší administrativu a menší finanční náročnost. Fungovalo by jako smlouva či dohoda mezi dvěma partnery o určitých majetkových a majetkově osobních právech. Univerzální registrace upravuje i společné bydlení, nabývání věcí, dědictví, danění, dává možnost společné dovolené, zároveň ale mezi partnery nevzniká společné jmění. Univerzální registrované partnerství vlastně koresponduje s registrovaným partnerstvím, jak je známe nyní, nově by jej však mohl uzavřít kdokoliv.

Ten stvrzuje partnerské soužití u heterosexuálních párů, jako to nyní dělá registrace u homosexuálních párů, ovšem administrativně i finančně jednodušší formou.

"Zavést něco na francouzský způsob by nám slušelo. A mohlo by to překonat nechuť mladých ke svatbě," uvedl pro Lidové noviny, které téma připomněly, David Elischer z pražské právnické fakulty.

Zavedení by přivítali i demografové. "Situaci by to jistě prospělo, je to výhodnější pro všechny. Pro lidi, kteří nechtějí sňatek třeba proto, že už mají rodiny z minulých manželství, a zároveň chtějí svůj vztah legislativně zakotvit. I pro stát, kterému odpadnou třeba problémy s rozvody," doplnila pro LN šéfka České demografické společnosti Jitka Rychtaříková.

Inovativní řešení by si získalo podporu i u politiků. O registraci homosexuálních párů se totiž Sněmovna přela v roce 2005 a už tehdy se někteří politici stavěli za to, aby se k novému druhu partnerského soužití mohli hlásit všichni lidé.

"Už při debatách o registrovaném partnerství jsem upřednostňoval model občanského paktu. To soužití by nemělo být založeno na sexualitě, ale na tom, zda lidé spolu chtějí uzavřít smluvní vztah," uvedl premiér Petr Nečas.

Ani tato novinka by však podle něj nemusela zvrátit nechuť lidí uzavírat manželství. "Heterosexuální páry by volily více tuto cestu a je otázka, zda by to systému pomohlo. Politici navíc nemají lidem mluvit do jejich životů," dodal.

Podporu takové varianty si dokážou představit i zástupci VV a TOP 09. "Jsou situace, kdyby měl podobný instrument smysl i pro smíšené páry," připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Neměla bych problém to podpořit," uvedla místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. "Nízký počet svateb je špatný. Vypovídá o hektičnosti doby, lidé koukají více na kariéru než na rodinu. Měli bychom se snažit motivovat lidi k tomu, aby se sezdali či hlásili k párovému soužití," dodala.

Vladimír Špidla z ČSSD míní, že ekonomicky podporovat párové soužití má cenu, nesmí se to ale vztáhnout jen na manželství. "Pokud jde o registrované partnerství heterosexuálních párů, nebyl bych proti," vzkázal s tím, že sňatky odrazují lidi svou složitostí právních kroků.

Kritici: Manželství se tím rozmělní

Najdou se však i kritici takového řešení. Univerzální registrované partnerství například naráží u justice.

"Nejsem toho příznivcem. Nevidím důvod, proč rozmělňovat institut manželství. Prostor vidím spíše v zavádění výchovných programů pro mladé, v osvětě o významu a potřebě rodiny," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Návrh se nezamlouvá ani autorovi občanského zákoníku Karlu Eliášovi. "Vznikalo by tím jakési manželství druhého řádu," míní.

Dali byste přednost registrovanému svazku s partnerem před klasickým sňatkem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 20. září 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4866
ANO
ANO 2156

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video