Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švandovo divadlo slavilo v ulicích

  17:39aktualizováno  17:39
Praha - Alegorickým průvodem, který směřoval ze Smíchova přes Národní třídu až k Divadlu v Celetné, oslavilo Švandovo divadlo 120. výročí svého otevření. V průvodu připomínajícím historii divadla šla skoro stovka lidí převlečených do rozmanitých kostýmů. Chodci tak mohli odpoledne v centru města potkat tatíčka Masaryka na koni, císaře Františka Josefa II. v kočáře nebo ministra Zdeňka Nejedlého, který stánek múz obdržel coby dárek k pětasedmdesátinám. To vše doprovázel gazik s vojáky sovětské armády.

Za nimi nesli květinové děti Pražského jara v rakvi mrtvou svobodu. K vidění byl Bedřich Smetana, jehož Hubička před 120 lety divadlo otevírala, i maketa růžového tanku Davida Černého, který stál na smíchovském náměstí Kinských. Veselý mumraj doprovázela masopustní kapela a šprými tradičního kašpárka.

Podle původních plánů měla být smíchovská scéna slavnostně otevřena právě v den výročí. První sezónu však divadlo zahájí až za rok. Švandovo divadlo mělo být přestavěno zcela zásadně. Když však odhadovaná cena vzrostla z 80 na 312 miliónů korun, radní loni rekonstrukci pozastavili. Po protestech divadelníků i opozičních zastupitelů však nakonec rozhodli, že oprava bude pokračovat.

Podle úsporného projektu současného ředitele Daniela Hrbeka by renovace objektu na klasické kukátkové divadlo měla stát 180 milionů. Autor projektu, herec a architekt David Vávra se inspiroval secesně - kubistickou architekturou domu.

Přestože vydané stavební povolení ještě není pravomocné, minulý týden už na staveništi začalo pracovat. "Počasí působí na budovu nepříznivě, požádali jsme o souhlas se zabezpečovacími pracemi, aby se nám objekt nezhroutil na hlavu," řekl ředitel magistrátního odboru městského investora Jozef Macko. Zatím se vymění střešní krovy a opraví nosné zdi.

Nejstarší divadlo na levém břehu Vltavy otevřel 1. října 1881 Pavel Švanda ze Semčic.  Jak šel čas, měnila se nejen jeho podoba, principálové či herci, ale i názvy divadelní budovy. Divadlo U Libuše, Švandovo divadlo na Smíchově, Intimní divadlo, Realistické divadlo a naposledy divadlo Labyrint se nyní vrátilo k názvu, pod kterým zazářilo mezi světovými válkami minulého století.

Večer oslavy vrcholí představením Moliérova Tartuffa v podání Divadelního sdružení CD 94 v Divadle v Celetné. Právě herci uskupení CD 94 budou jádrem příštího stálého souboru divadla.

V čele alegorického průvodu jel starý citroen, na kterém seděl architekt a herec David Vávra s maketou interiéru nového Švandova divadla. Právě Vávra je autorem architektonického řešení rekonstruovaných prostor divadla. (1. října 2001)

Jeden z alegorických vozů ovládli světští vojáci, kteří opět triumfálně projížděli osvobozenou Prahou. Zde jsou na Národní třídě. (1. října 2001)

Pořádek při průvodu hlídali nekompromisní příslušníci SNB, kteří si poradili se všemi živly narušujícími klidný průběh pochodu. (1. října 2001)

Kde je sovětská armáda, tam teče vodka proudem. (1. října 2001)

Mocným douškem vodky nepohrdl ani hrdinný tankista z tanku číslo 23. (1. října 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz