Soudce Jan Sváček na zasedání Senátu. (21. srpna 2013)

Soudce Jan Sváček na zasedání Senátu. (21. srpna 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Sváček nebude ve vedení pražského vrchního soudu. Kandidaturu vzdal

  • 10
Vyhrál výběrové řízení, a přesto se nestane místopředsedou pražského vrchního soudu. Jan Sváček se vzdal kandidatury. Jeho rozhodnutí předcházel nesouhlas některých senátorů a protikorupční iniciativ.

„Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš vzal zpět svůj návrh na jmenování místopředsedy VS v Praze pro úsek trestního soudnictví. Jako důvod uvedl, že mu JUDr. Sváček doručil odnětí svého souhlasu, bez kterého nelze návrh na jmenování v souladu se zákonem podat,“ řekla Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Sváček byl v letech 1999 až 2013 předsedou Městského soudu v Praze, pak se stal soudcem vrchního soudu. Dvakrát byl nominován do funkce ústavního soudce. V uplynulých letech jej navrhoval prezident Václav Klaus i současná hlava státu Miloš Zeman. V obou případech však senátoři v tajné volbě hlasovali proti (více čtěte zde).

Sváčkovi kritici tehdy poukazovali na jeho kontakty s pražským vlivným zákulisním hráčem ODS Tomášem Hrdličkou a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

V září uspěl ve výběrovém řízení na místopředsedu vrchního soudu. Předseda soudu Jaroslav Bureš poté odeslal návrh na jmenování ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. (více o vítězství zde)

Válková však s jeho jmenováním váhala. Přispěla k tomu i výzva senátorů a některých iniciativ. „Případné jmenování Jana Sváčka na tento post by vážně podlomilo důvěryhodnost a nezávislost Vrchního soudu v Praze a české justice,“ argumentovali senátoři. (více o výzvě zde)

  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue