Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Clintonová a Trump ovládli superúterý. Těžařské státy dobyl Cruz

  1:00aktualizováno  10:32
Volební superúterý v USA ovládli demokratka Hillary Clintonová a republikánský uchazeč o nominaci Donald Trump. Oba zvítězili v sedmi státech. Republikán Ted Cruz získal Aljašku, Texas a Oklahomu, Marco Rubio pak Minnesotu. Demokrat Bernie Sanders i přes výhru ve čtyřech státech patří mezi poražené.

Sčítání hlasů je prakticky u konce, k desáté hodině chybělo v několika státech sečíst poslední jednotky procent okrsků. Poslední nerozhodnutý stát - Aljaška - se přiklonil k Tedu Cruzovi.

Vítězem v absolutních číslech ale u republikánů je Donald Trump. Průzkumy mu předpovídaly triumf v osmi státech, vyhrál v sedmi.

Americké prezidentské primárky
„superúterý“celkový stav
vítězné státyzískaní delegáti *)vítězné státyzískaní delegáti *)
Demokratépočet hlasů k nominaci: 2 382
H. Clintonová748610 + 1 terit.577
B. Sanders43215386
Republikáni počet hlasů k nominaci: 1 237
D. Trump723710319
T. Cruz32094226
M. Rubio1941110
J. Kasich019025
B. Carson0308

*) Počty delegátů, kteří jednotliví delegáti získali během superúterý, nejsou ještě konečné.

Trump se na tiskové konferenci přihlásil o podporu republikánů, které se mu zatím ze strany příliš nedostává. Vyzval je, aby zajistili, že se Hillary Clintonová už nikdy nedostane do Bílého domu. Prohlásil, že se cítí jako „sjednotitel“ a „diplomat“. Vytyčil i strategii na další dva týdny - zaměří se na Floridu, kde se 15. března rozhodne o osudu Marca Rubia. Tamějších 99 hlasů totiž jako celek získá vítěz voleb.

Těžařské státy volily Cruze

Aljaška, Oklahoma a Texas patří mezi pět největších producentů ropy v USA.

Cruzovo vítězství v nich zřejmě není shodou náhod. Texaský senátor se zasazuje za deregulaci těžby ropy, podporuje technologii dobývání surovin zvanou frakování či zvýšení těžby v moři. Lze soudit, že na to pracovníci těžařských firem v době, kdy se kvůli nízkým cenám ropy obávají o práci, slyší.

Tři státy, Oklahomu, Aljašku a především domovský Texas, získal zbožný senátor Ted Cruz, jemuž stejně jako Trumpovi nemohou vlivní republikáni přijít na jméno. Cruzovi na rozdíl od Marca Rubia svědčila demografická struktura obyvatelstva států, v nichž se superúterý konalo. Trump dokonce Cruze za úspěšný večer ocenil.

Texaský senátor mu ale kompliment nevrátil. „Trump je kšeftman, co se zaplétá s Washingtonem. Je to bezbožný hulvát, který celoživotně používá vládní moc k vytvoření osobních zisků,“ řekl.

Marco Rubio dokázal přetavit ve vítězství silnou pozici v Minnesotě a dlouho stíhal Trumpa ve Virginii, kterou ztratil jen těsně (i když to vzhledem k poměrnému způsobu dělby delegátů není až takový problém, pozn. red.).

„Nikdy jsme neříkali, že tohle bude ‚náš večer‘,“ řekl Rubio s odkazem na ne zcela příznivou demografii voličů. Varoval před rozštěpením republikánů, pokud Trump získá nominaci. A zdůraznil, že na konventu půjde o získané delegáty, ne o počty států, v nichž ten či onen uchazeč zvítězí.

Republikáni Do jaké míry splnili své cíle

  • Donald Trump získal, co potřeboval. Nikdo z jeho rivalů nenaznačuje odchod z klání, nikdo nezazářil a Trump zvýšil náskok v počtu delegátů. Může ho mrzet poměrně vysoká ztráta na Cruze v Texasu, státu se 155 delegáty na konventu. Ale zřejmě ne moc.
  • Ted Cruz uspěl v nezbytném testu: s přehledem ovládl Texas. Přidal Oklahomu a „nad plán“ Aljašku. Slušně si vedl i v dalších státech - překonal prahy potřebné pro zisk delegátů.
  • Marco Rubio možná čekal více. Úspěchem pro něj je „zápis do mapy“ v podobě Minnesoty, jeho prvního vítězství. Dobře si vedl i ve Virginii. Nepřekonal však hranici 20 % v Texasu a z tohoto velkého státu (podobně jako z menší Alabamy) nezíská žádné delegáty.
  • John Kasich byl asi nejblíže překvapení večera, když s Donaldem Trumpem sváděl dlouhé hodiny boj o Vermont. Kromě tohoto státu získá delegáty i z Massachusetts a Virginie.
  • Ben Carson jednoznačně neuspěl, v žádném státě nepřekonal práh nutný k získání delegátů. Několik jich obdrží jen z Virginie, kde žádný práh není a kde se jeho zisk drží kolem 6 %. Carson podle některých průzkumů ubírá hlasy spíše Trumpovi než jeho soupeřům.

Americké prezidentské primárky

Souboj u demokratů vyzněl poměrem sedmi ku čtyřem získaným státům pro bývalou první dámu a někdejší ministryni zahraničí USA. Favoritka primárek získala hlasy zejména černošských voličů, zatímco Bernie Sanders uspěl u mladé generace. Jenže mladých přišlo k volbám méně.

Clintonová přesvědčivě vyhrála ve Virginii, Georgii a Texasu. V každém z těchto velkých států, zastoupených na konventu více než sto delegáty (v případě Texasu dokonce 252), zvítězila o více než třicet procentních bodů.

„Nikdy nebylo superúterý tak důležité a nikdy nebyla rétorika, kterou slyšíme ze druhé strany, tak pokleslá,“ řekla svým stoupencům Clintonová v Miami. Ačkoliv nejmenovala přímo Trumpa, bylo zřejmé, že právě na něj naráží. „Snažit se rozdělit Ameriku mezi ‚nás‘ a ‚je‘ je špatné. Nedopustíme to,“ dodala.

Sanders se z klání odstoupit nechystá. „Znamená pro mne hodně, že lidé, kteří mě znají nejlépe, mě takto silným způsobem podrželi,“ děkoval svým voličům v domovském Vermontu, kde získal přes 80 procent.

Demokraté Do jaké míry splnili své cíle

  • Hillary Clintonová je nespornou vítězkou primárek, ještě přesvědčivější než Donald Trump. Prakticky všude totiž výrazně překonala teoretický podíl hlasů, který jí přisuzoval model rozložení voličů odpovídající celonárodní „remíze“ se Sandersem. Přestože výhra 7:4 (bráno na státy) nevypadá drtivě, Clintonová uspěla ve velkých státech. Sanders ne.
  • Bernie Sanders prohrál. A protože demokraté všude mají poměrný způsob dělby hlasů, velké rozdíly, jimiž zaostal za Clintonovou, ho budou bolet.

Superúterý bylo největším jednorázovým střetem amerických prezidentských primárek. Letos se volilo celkem v 15 státech a územích, demokraté navíc pořádají volby pro zájemce pobývající v cizině (ty běží až do 8. března). Kromě jedenácti států, kde pořádaly nominační souboje obě strany, se u demokratů rozhodovalo na Americké Samoi, u republikánů na Aljašce, v Severní Dakotě a Wyomingu.

Poslední dva zmíněné státy, stejně jako Colorado, nicméně u republikánů neposkytnou žádný okamžitý výsledek. Lidé tam volí jen delegáty místních stranických sjezdů.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...