Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Supermarket se zatím odkládá

  9:57aktualizováno  9:57
Nové Město na Moravě - Přestože podle radnice i obyvatel Nového Města na Moravě potřebuje město nutně nové obchodní centrum, ani po výsledném vytipování pozemku v lokalitě mezi ulicemi Brněnská a Budovatelů není jisté, jestli se supermarket stavět bude. Vše totiž záleží na schválení územního plánu, jenž je nyní v připomínkovacím řízení. Předběžná jednání o stavbě obchodního centra, které chtěl rozjet starosta, rada města proto zatím odmítla.

"Chtěl jsem vše o pár měsíců uspíšit, neboť jsem si vědom toho, že Nové Město, coby turistické centrum Vysočiny, supermarket postrádá. Požádal jsem proto radu o možnost nezávazně začít jednat - oslovit investory, získat pozemky, zkrátka připravit podmínky k budování," řekl starosta Josef Sokolíček."

Rada ale předběžná jednání nedoporučila. "Musíme počkat až na schválení územního plánu, byť mne to oddálení mrzí," dodal šéf radnice. Dodal, že se tak snad stane v lednu.

Návrh územního plánu předpokládá, že stávající parkoviště v dané lokalitě, tedy v místě bývalého lihovaru, zůstane a obchod bude umístěn do nivy potoka více k oboře. "Pod ním by musela být zřízena parkovací místa navíc," řekl Sokolíček.

"Spousta lidí jezdí do Žďáru, protože se tu nedá koupit ani pořádné maso. Mně samotnému vozí známý kosti, které tam dávají zadarmo. Kdyby se toho nějaký podnikavec chytil, tak na tom ještě vydělá," podotkl na zasedání zastupitelstva asi šedesátiletý obyvatel Nového Města.

Návrh územního plánu předpokládá, že stávající parkoviště v dané lokalitě, tedy v místě bývalého lihovaru, parkovištěm zůstane a obchodní řetězec bude umístěn do nivy potoka více k oboře. "Pod ním by musela být zřízena z hlediska dopravní obslužnosti parkovací místa navíc," vysvětlil starosta Sokolíček.

Tento návrh se však nyní potýká s připomínkami. Podle radního Františka Slováka zákon zatím neumožňuje počítat s daným územím jako s prostorem pro budování obchodního zařízení. "Nikdo není proti supermarketu, ale starosta to dal na program v nevhodnou chvíli. K tomu území byly podány v termínu připomínky a zákon stanoví, že každá z nich musí být projednána. Takže dříve než věc projde komisí pro územní plánování, rada nemůže rozhodnout, jestli pozemek pro supermarket doporučit či ne," uvedl radní Slovák.

Připomínka radních upozorňuje podle Slováka na nevhodnost dané lokality pro účely supermarketu. "Je tam jediné záchytné parkoviště pro Nové Město a vzhledem k narůstající dopravě by to byl krizový bod. Kdyby tam totiž denně projížděly navíc dva tisíce lidí k supermarketu, byla by to dopravní kalamita," uzavřel Slovák. A kdyby turisté zjistili, že nemají kde parkovat, jezdili by podle radního stejně do Žďáru, kde by také nakoupili.

Je ovšem možné, že některé z připomínek jsou podníceny i obavami o pokles tržeb novoměstských obchodníků, především těch sídlících na blízkém Vratislavově náměstí. Prosperita malých podnikatelů je totiž závislá na dostatečné kupní síle.
Potřebu supermarketu však na úterním zasedání podpořili i někteří ze zastupitelů. "Je to samozřejmě zpožděná záležitost, takové centrum zde dávno mělo být. Rozhodně budu hlasovat pro jeho zařazení do územního plánu. Pokud se tak totiž nestane, zase uběhne rok a ve městě nic nebude," prohlásil zastupitel Otakar Německý.

Podpořil jej další ze zastupitelů Bohumil Hloušek. "Kdejaké poloviční městečko supermarket vlastní. To, že Nové Město jej ještě nemá, je opravdu ostuda," řekl Hloušek a jedním dechem dodal: "Někteří jsou zde proti, ale pak zjistí, že máme nedostatečné obchody." Místostarosta Pavel Kliment se přiznal, že do Žďáru jezdí nakupovat taky. "Jsou-li zde však rozumní lidé, věřím, že nákupní centrum bude," uzavřel Kliment.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz