Superinternet plný světa

Míra rozladění nad internetem je časte - úměrná délce pohledu na přesýpací hodiny.
úměrná délce pohledu na přesýpací hodiny. Ty se objevují pokaždé, když na větší vzdálenosti provoz na informační dálnici uvázne.
Mnozí proto sní o nahrazení "líných" měděných kabelů skleněnými - optickými. Rychlost světla je nedostižná. Zajistit ji mají zesilovače signálů v optických kabelech, které si v prosinci nechala patentovat v USA firma Lucent Technologies. Využití tohoto vylepšení slibuje rozšíření možností internetu v oblasti zábavy, vzdělávání i obchodu. Byla by to například dostatečná rychlost i pro pořádání mezikontinentálních konferencí, při kterých by kamera věrně zaznamenala a přenesla každý záchvěv obličeje. Odborníci z Massachusettského institutu technologie (MIT) dokonce tvrdí, že do budoucna by taková síť mohla s obrazem přenášet věrně i informace o vůni a doteku. To by představovalo další skok v rozvoji virtuálních možností. Optické kabely se sice již používají, ale jejich plné nasazení na větší vzdálenosti dosud nebylo efektivní. Světlo se totiž při průchodu optickým vláknem rozptyluje a slábne. Přibližně každých 70 kilometrů musí být znovu zesíleno. Dosavadní zesilovače byly příliš drahé a poruchové. Proto nebyly praktické dálkové kabely položené na mořském dně nebo i celooptický internet na pevnině. Jejich nová verze je však levnější a spolehlivější. Zařízení je založeno na páru minilaserů uvnitř vlákna, které vybudí v křemíkových molekulách (z nichž je optické vlákno vytvořeno) vibrace, které zesílí přicházející signál.

Příště pokračujeme 4. patentem:

Lidské součástky na přání Dosud vyšlo: 1)
Počítačová dělba práce (1. června) 2)
Vakcíny k zakousnutí (8. června)



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video