Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit udělal z Atén policejní město

  17:08aktualizováno  17:08
Summit Evropské unie v Aténách je pod přísným dohledem. Hlavní aténské ulice střeží přes 10 tisíc policistů. Na dva dny se uzavřely školy a úřady. V centru se nesmí parkovat. Policie má problémy hlavně s demonstranty protestujícími proti válce v Iráku.

Tisíce policistů byly zmobilizovány kvůli nahlášeným demonstracím proti válce v Iráku. Převážně mladí lidé se od rána shromažďovali na Ústavním náměstí, odkud se pochod vydal k americkému velvyslanectví.

Dopisovatel Reuters odhaduje, že protestů se účastní na sedm tisíc lidí. Policie hovoří o polovičním množství demonstrantů. Šlo především o mladé komunistické aktivisty a bojovníky proti globalizaci.

Stovka maskovaných mladých lidí vyvolala několik incidentů, když na britské, americké, francouzské a italské ambasády a banky házela různé předměty, včetně zápalných lahví. Policie proti nim použila slzný plyn a několik jich zadržela.

Komunističtí demonstranti, kteří vedli průvod od náměstí Syntagma k americké diplomatické misi, před ní zapálili americkou, britskou, italskou, španělskou a německou vlajku a také zástavu EU.

Protesty ve vylidněném městě
Atény, nejrušnější a nejzakouřenější hlavní město v Evropě, se probudily do neuvěřitelného klidu. Žádná auta, žádné autobusy a smrduté náklaďáky, ba skoro žádní lidé v ulicích. Obchody a banky jsou z větší části uzavřené.

Co se děje na summitu EU

Vše začalo o deváté ráno, kdy řečtí hostitelé slavnostně uvítali účastníky. O půl desáté začala první jednání se šéfem Evropského parlamentu Patem Coxem a také Valéry Giscardem d´Estaing.

V jednu se účastníci naobědvali a pak v Attalově stoji na aténské Agoře začala slavnostní ceremonie podpisu.

Signovalo 50 politiků z 25 zemí a dalších 25 jich připojilo svá jména dodatečně, už mimo záběry kamer.

Při podpisu měla každá země tři minuty na to, aby se pokusila vystihnout význam této chvíle pro svou zemi i pro Evropu. - více zde

Z dálky bylo slyšet jen houkání sirén, podle něhož se dal poznat pohyb desítek delegací. Kolony přibrzďovaly v zatáčce kolem sluncem zalitých ruin Diova chrámu, kdysi největšího v Aténách, než zatočily do husté tmavé zeleně Národní zahrady skrývající palác Zappeion.

Právě tam se odehrává neformální summit 15 členských zemí EU a deseti vstupujících kandidátů. Více o summitu ZDE

Policisté stáli v těchto místech tak hustě, že se skoro dotýkali jeden druhého. Zmizeli turisté, ale i místní obyvatelstvo - do širokého okruhu kolem Zappeionu pouštějí policisté jen lidi ověšené nezbytnými propustkami různých barev.

Atény se staly kvůli rozšiřování Evropské unie mrtvým městem. Spousta lidí dostala volno a ve školách se neučí. Taxikáři odmítají jezdit, protože většina hlavních ulic je zavřená a není vždy docela jasné, které to jsou.

Metro funguje, ale stanicí Akropolis vlaky jen projížděly, protože právě tudy se po obědě státníci přesunovali na slavnostní podpis Smlouvy o přistoupení v areálu starověké Agory.

Demonstranti obsadili kancelář
Demonstranti ráno obsadili na znamení nesouhlasu s úlohou Británie ve válce proti Iráku kancelář společnosti British Airways na předměstí Atén.

Policie sdělila, že asi stovka demonstrantů z řad komunistů obsadila kancelář British Airways na předměstí Glyfada.

Zabrali úřadovny ve druhém podlaží a střechu a zabraňovali zaměstnancům letecké společnosti ve vstupu do kanceláře.

Demonstranti na předměstí Atén obsadili kancelář společnosti British Airways. Transparentem "Vrahové, imperialisti" vyjádřili nesouhlas s úlohou Británie ve válce proti Iráku. Protesty provázejí summit EU v řecké metropoli. (16. dubna 2003)

Summit EU v Aténách doprovázejí bouřlivé demonstrace proti válce v Iráku. Mladík háže na zasahující policisty zápalnou lahev - takzvaný Molotovův koktejl. (16. dubna 2003)

Policie proti demonstrantům, kteří před řeckým parlamentem v Aténách protestují proti válce, použila slzotvorný plyn. Bouřlivé demonstrace doprovázejí summit EU. (16. dubna 2003)

Autoři: , ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz