Summit se stal kapitolou dějin

  • 57
Státníci odlétají, Praha přestává být metropolí euroatlantické civilizace. "Summit vstoupí do dějin," řekl na závěrečné tiskové konferenci šéf NATO George Robertson. Poděkoval obyvatelům za jejich shovívavost, která přispěla k úspěchu jednání. Diplomatické roztržky s Ukrajinou a Běloruskem podle něj nevrhly na summit stín. To neplatí o incidentu dvou rusky mluvících mladíků, kteří na samý závěr tiskové konference hodili po generálním tajemníkovi aliance rajčata.

Ochranka muže s novinářskou akreditací zneškodnila a odvedla ze sálu. Po cestě stačili sdělit ČTK, že jsou aktivisty Nacionálně bolševiské strany Ruska. Na vás je krev všech dětí, NATO je horší než gestapo, volal jeden z nich. Robertson konflikt přešel a za pár sekund se už s úsměvem fotografoval s hosteskami. - o incidentu s rajčaty

Při závěrečné tiskové konferenci poděkoval generální tajemník občanům České republiky, zvláště Pražanům a všem, kdo se podíleli na přípravě summitu. "Nikdo už neuvidí Prahu tak tichou, jak byla během těchto několika dnů," řekl.

Robertson vyzdvihl spolupráci států, které náleží do Euroatlantické rady partnerství. Zasedání EAPC podle jeho slov ukázalo, že pás zemí sahající od Vancouveru až po Vladivostok je sjednocen pro spolupráci.

Vondra: Zvládli jsme to
Spokojenost a totální vyčerpání, takové jsou převládající pocity Alexandra Vondry. Muže, pod jehož vedením připravoval tým organizátorů téměř půldruhého roku nejvýznamnější akci, jaká se kdy v České republice konala.

VÝSLEDKY SUMMITU

- pozvánku ke vstupu obdrželo sedm států bývalého východního bloku: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko

- NATO vytvoří síly rychlé reakce; do dvou let bude mít vojenskou kapacitu pro rychlé a technicky dobře zabezpečené operace i mimo teritorium aliance

- aliance změní strukturu velení, čímž posílí své operační schopnosti

- členové přijali tzv. Pražský schopnostní závazek, který má odstranit nedostatky v oblastech obrany proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním, či v zabezpečení rychlého rozmístění vojenských jednotek

- NATO souhlasilo s Partnerským akčním plánem boje proti terorismu, který zlepší koordinaci a spolupráci mezi státy NATO a členskými zeměmi Euroatlantické rady partnerství

- aliance bude studovat možnosti využití amerického projektu protiraketové obrany pro ochranu členských států aliance

- NATO vyzdvihlo výsledky spolupráce s Ruskem a s Ukrajinou

- potvrdilo další spolupráci s OSN, EU a OBSE

- aliance vyjádřila odhodlání dále respektovat dohodu o konvenčních silách v Evropě a brzy ji doplnit

- Severoatlantická aliance bude nadále sledovat pokroky aspirantů na členství; ocenila reformní úsilí Albánie, Makedonie a Chorvatska

(Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity v Brně)

DÁLE ČTĚTE

Aktuální on-line reportáž
Páteční protesty
Čtvrteční protesty
Čtvrteční události summitu
Středeční události

"Všichni za pár hodin odletí, už to nebude mít tu šťávu, adrenalin v krvi byl na bezkonkurenčně nejvyšší úrovni ve čtvrtek. Atmosféra a práce byla stejně hektická, jako v listopadu 89," upřesnil své pocity vládní zmocněnec pro přípravu summitu. - o dojmech pořadatele

Chirac se rozloučil s velkým Evropanem
Kromě George Bushe jednal prezident Havel osobně jen s hlavou Francie. Prezident Chirac využil dnešní schůzky k tomu, aby se s Václavem Havlem rozloučil a ocenil jeho celoživotní činnost. "Havla považuji za velkého intelektuála a velkého Evropana," prohlásil Chirac.

Francouzský prezident dal nicméně najevo, že má jiný názor na spolupráci euroatlantických struktur s Moskvou. Chirac dává přednost vztahům založeným na "důvěře a přátelství", zatímco Havel rezolutně prohlašuje, že vstup Ruska do NATO nepovažuje za možný. - o schůzce Chiraca s Havlem

Pátku vévodila jednání s Východem
Závěrečný den summitu začal ve svižném tempu. Ráno jednala Rada NATO - Rusko, jejímiž členy jsou ministři zahraničí, státníci 46 zemí se zúčastnili vrcholné schůzky Euroatlantické rady partnerství, sešla se i komise NATO - Ukrajina. Summit uzavřela řada bilaterálních jednání.

Po půl desáté zahájil český premiér Vladimír Špidla jednání Euroatlantické rady partnerství, v níž spolupracují členské země NATO se zeměmi bývalého sovětského bloku.

Uvedl, že rada a vzájemná spolupráce 46 členských zemí jsou po pádu železné opony klíčovými momenty na cestě k mírovému uspořádání euroatlantického prostoru a celého světa.

Tato schůzka byla poslední akcí amerického prezidenta George Bushe. Před 11. hodinou odletěl do Petrohradu, kde se setkal se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem. - o odletu Bushe

Kromě toho se v Kongresovém centru sešli ministři obrany Česka a Slovenska Jaroslav Tvrdík a Ivan Šimko. Diskutovali především o plánech na vytvoření společné ochrany vzdušného prostoru. - o společné česko-slovenské obraně

Vlažnou reakci Ruska NATO čekalo
Úkolem aliance je přesvědčit Rusko, že pro ni není nepřítelem, zdůraznil generální tajemník NATO George Robertson. "NATO nejde proti bezpečnostním zájmům Ruska ani dalších zemí," prohlásil na tiskové konferenci. "Prioritou je boj proti terorismu," dodal.

S tím souhlasil i ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Pro Rusy je terorismus nyní zvlášť citlivou věcí, hlavně kvůli nedávnému útoku čečenských povstalců v moskevském divadle, při němž při osvobozování rukojmích přišlo o život více než sto lidí.

Radu NATO Rusko Ivanov označil za efektivní orgán, v němž jsou všichni odhodláni bránit bezpečnost. Roberston oznámil, že se 9. prosince zúčastní v Moskvě další schůzky Rady NATO - Rusko a opět se bude hovořit o potírání terorismu.

Na otázku novinářů Robertson odpověděl, že jinou než vlažnou reakci Moskvy na rozšíření Severoatlantické aliance nečekal. - o vztazích Ruska a NATO

Americký prezident George W. Bush s šálkem v ruce hovoří s hlavou Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem po zasedání Euroatlantické rady partnerství. (22. listopadu 2002)

Šéf EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku Javier Solana hovoří s ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou během zasedání Euroatlantické rady partnerství. (22. listopadu 2002)

Ukrajinský prezident Leonid Kučma naslouchá si připravuje sluchátko před zasedáním Euroatlantické rady partnerství. (22. listopadu 2002)

Prezident George Bush se občerstvuje kávou za zády německého kancléře Gerharda Schrödera. Hlavy států se právě vrátily ze zasedání Euroatlantické rady partnerství. (22. listopadu 2002)

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov uvolněně diskutuje s německým protějškem Joschkou Fischerem před začátkem schůzky NATO - Rusko. (22. listopadu 2002)

Americký prezident George Bush na zasedání Euroatlantické rady partnerství, které se konalo v rámci summitu NATO. (22. listopadu 2002)

Premiér Vladimír Špidla se připravuje na zasedání Euroatlantické rady partnerství, které se konalo v rámci summitu NATO. (22. listopadu 2002)

Dva Rusové, údajní členové Dělnické bolševické strany, zaútočili rajčaty na šéfa NATO George Robertsona během jeho tiskové konference na závěr summitu aliance v Praze. (22. listopadu 2002)


Video