Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit podporují dvě třetiny obyvatel

  8:03aktualizováno  8:03
Praha - Více než dvě třetiny obyvatel České republiky podporují pořádání summitu Severoatlantické aliance v Praze. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Kancelář pro přípravu summitu NATO vypracovala společnost Gabal, Analysis & Consulting. Většina obyvatel současně soudí, že Česká republika organizaci setkání zvládne na odpovídající úrovni i v případě, že dojde k bezpečnostním problémům.

Necelých deset měsíců před zahájením vrcholné schůzky NATO v České republice souhlasí 69 procent  populace s tím, že Česká republika summit NATO organizuje a hostí.

Oproti poslednímu obdobnému  průzkumu, který proběhl v listopadu 2001, vzrostla podpora o 11 procent v kategorii "spíše ano". Nejvíce poklesl počet zásadních odpůrců pořádání summitu. Podíl jednoznačných zastánců zůstává stabilní, a to na úrovni 30 procent.

"S organizováním summitu NATO souhlasí častěji a rozhodněji lidé s vyššími  příjmy a vyšším vzděláním. Tito lidé se domnívají, že zasedání summitu je prestižní záležitostí a zlepší mezinárodní postavení České republiky. Častěji také považují  zasedání v Praze za ocenění úspěšného demokratického vývoje středoevropských zemí  a výsledek mezinárodního respektu k českému prezidentovi," dodal k výsledku průzkumu jeho autor sociolog Ivan Gabal.

Vysoce nadprůměrná je i důvěra v organizátory vrcholné schůzky, a to i přes to, že si většina obyvatel uvědomuje možná rizika a obává se jich. Pouze 11 procent  populace se domnívá, že Česká republika summit organizačně nezvládne. Naopak téměř 70 procent  předpokládá, že komplikace budou a Česká republika summit přesto organizačně dobře zvládne.

Z možných rizik a problémů spojených s organizováním vrcholné schůzky většina obyvatel zmiňuje demonstrace a nepokoje (50%) a ohrožení bezpečnosti účastníků konference či obyvatel samotných (22%). Pouze 3 procenta dotázaných vyjádřilo v souvislosti se summitem strach z teroristických útoků. 
Kompletní výsledky průzkumu čtěte ZDE
ZDROJ: www.natosummit.czHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz