Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit opustil vlivný guvernér

  11:31aktualizováno  11:31
Jednání o budoucnosti Afghánistánu, které od úterý probíhá v Petersbergu u německého Bonnu, jde z extrémů do extrémů. V úterý vypadala jednání nadějně. Druhý den však šéf delegace Severního spojenectví odmítl přítomnost mezinárodních jednotek v zemi, ve čtvrtek byl už pro. Týž večer navíc jednání kvůli neshodám v delegaci opustil vlivný guvernér východoafghánské provincie Nangahár hadži Abdal Kádir.

Guvernér opustil konferenci ve čtvrtek, potvrdil mluvčí OSN Ahmad Fauzí. Podle diplomatického zdroje, který nechtěl být jmenován, měl Kádir "významné rozpory" s ostatními členy své delegace.

Navzdory Kádirovu odchodu z konference Fauzí tvrdí, že jednání o budoucnosti Afghánistánu budou pokračovat.

Opozice se nemůže na vládě dohodnout
Zástupci čtyř skupin mají na programu rozhovory o složení prozatimní správy a parlamentu.

Jeden z činitelů Evropské unie, který je na konferenci přítomen, řekl, že v noci na pátek všechny skupiny kromě Severního spojenectví připravily své jmenné seznamy. Spojenectví nebylo s to se dohodnout.

Bývalý prezident chce co nejdříve všeobecné volby

Bývalý prezident Afghánistánu a současný vůdce Severního spojenectví Burhánuddín Rabbání prohlásil, že dočasná vláda musí vzejít ze všeobecných voleb, v níž musí mít volební právo i ženy. Dodal, že volby je možné uspořádat už za dva měsíce.

Podle Rabbáního by afghánští vůdcové, vracející se z exilu po více než dvou desetiletích války, potřebovali nanejvýš 200 zahraničních příslušníků mírových sil na svou ochranu. "Více jich není třeba," uvedl exprezident Rabbání, kterého v roce 1996 svrhlo hnutí Taliban.

Severní spojenectví vzalo odmítnutí zpět
Ve čtvrtek dosáhly skupiny Severního spojenectví a bývalého krále jen dílčí dohody o podobě prozatimní vlády. Opozice ale odvolala svůj odmítavý postoj k rozmístění sil OSN v Afghánistánu.

Vojenské zajištění politického mírového procesu v Afghánistánu je přitom jedním z hlavních témat nynější konference. Té se účastní zástupci všech hlavních sil, jež stály v opozici k hnutí Taliban. OSN se už pro vytvoření mezinárodních mírových sil vyslovila.

Nejprve byl největší zádrhel v tom, že k rozmístění sil OSN se Severní aliance nebyla s to u jednacího stolu jednoznačně vyjádřit.

Šéf delegace afghánské opozice Júnis Kanúní byl proti. "Není pro to důvod. Když bude potřeba, sestavíme síly z afghánských zdrojů, v nichž budou zastoupeny všechny národnosti," řekl. Naopak ministr zahraničí Severního spojenectví Abdulláh Abdulláh byl naopak této myšlence nakloněn. "Vyplyne-li to z jednání, ukáže-li se, že to je nutné, není důvod se tomu bránit. Můžeme na to přistoupit," řekl.

Kanúní své středeční odmítnutí mezinárodních mírových jednotek pro Afghánistán označil za nedorozumění. "Věřím, že již v nejbližších dnech dosáhneme konkrétního ujednání," dodal s úsměvem.

Delegáti aliance: dohoda o vládě je blízko
Dohoda Severní aliance a delegace bývalého krále Záhira Šáha o prozatímní vládě umožňuje další jednání. Je však otázkou, jak se k návrhu postaví delegace další.

"Dohoda o vládě je průlomová, protože dál je o čem jednat," řekl Muhammad Bakší, delegát Severní aliance. Nejprve by měla vládnout prozatímní rada, a to do 21. března, kdy se v Afghánistánu slaví Nový rok. Po tomto datu by se moci chopila prozatímní vláda.

"Dohodli jsme se, že prozatimní rada bude mít 42 členů, z toho 21 budou zástupci Severního spojenectví a bývalého krále Záhira Šáha.

Poradce zástupců Záhira Šáha Hamíd Sidik uvedl, že jednání o budoucí vládě pokračují dobře a že dohoda je na dosah. "Myslím si, že bohudíky dosáhneme dohody brzy," řekl.

DÁLE ČTETE

USA se zaměřily na velitele Talibanu

Americký dar zabil ženu a dítě

USA hlásí první oběť války

Dočasná vláda: ano, může být
K dosavadnímu průběhu jednání s ostatními afghánskými skupinami se v Petersbergu Kanúní vyjádřil, že všechny se v zásadě shodly na vytvoření přechodné správy za účasti zástupců všech skupin obyvatelstva.

To podle něj dává naději, že bude dosaženo shody i v dalších otázkách. "Věříme, že během dvou až tří dnů dosáhneme pozitivního a konstruktivního ujednání," řekl Kanúní.

Kdo bude vládnout má určit Velká džirga
Další politický proces v zemi by podle něj měla určovat Vel

Letecký snímek vládního hotelu Petersberg nedaleko Bonnu. V úterý tu byla zahájena konference vůdců afghánských frakcí o budoucím rozdělení moci v potalibanském Afghánistánu. (26. listopadu 2001)

Policisté střeží tiskové středisko v Königswinteru u Bonnu, kde v rezidenci Petersberg začala konference o politické budoucnosti Afghánistánu. (27. listopadu 2001)

Mustafa Záhir, vnuk bývalého afghánského krále Záhira šáha, se účastní konference o budoucím Afghánistánu poblíž německého Bonnu. (27. listopadu 2001)

Šéf delegace Severního spojenectví na konferenci o budoucnosti Afghánistánu Júnis Kanúní při tiskové konferenci, která se koná 28. listopadu v Petersbergu u Bonnu, 29. listopadu 2001.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz