Zimbabwský prezident Robert Mugabe v Kodani

Zimbabwský prezident Robert Mugabe v Kodani | foto: AP

Summit o klimatu vrcholí, Mugabe bude sedět poblíž prince Charlese

  • 31
Konference OSN o klimatu sice začala už 7. prosince, ale až nyní se z ní stává vrcholná politická událost. Do pátku by do Kodaně mělo dorazit zhruba 120 vrcholných světových politiků, kteří se zúčastní závěru jednání. Organizátoři kompletní seznam nevydali, očekávají se však vrcholní politici ze všech zemí, které hrají v dohodě o emisích klíčovou roli.

Mezi ně patří americký prezident Barack Obama, ruský prezident Dmitrij Medveděv či čínský premiér Wen Ťia-pao. Z hlavních aktérů sem jako vůbec první dorazil britský premiér Gordon Brown, který se už od úterka snaží pomoci nalézt východisko z tvrdých diskusí o podobě závěrečné dohody.

Z britských ostrovů dorazil i princ Charles, který se v "zelených" tématech už dlouho silně angažuje.

Šéf OSN Pan Ki-mun a pric Charles v Kodani

Šéf OSN Pan Ki-mun a pric Charles v Kodani

Mezi hosty konference bude i řada politiků, kteří by normálně do Dánska zavítali asi těžko. Do dějiště summitu už například přiletěl zimbabwský diktátor Robert Mugabe, mezi účastníky jsou například ostře protizápadní prezidenti Venezuely a Bolívie Hugo Chávez a Evo Morales, nejistá byla účast nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy.

Očekáváni byli i kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád či uzbecký prezident Islam Karimov, všeobecně obviňovaný z porušování lidských práv. Zúčastnit by se mohl rovněž vůdce barmské junty Than Šwei nebo autoritářský turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.

Mugabe, který přicestoval do Kodaně v úterý, má v důsledku sankcí zakázaný vstup do zemí Evropské unie. Díky programovému vyhánění bílých farmářů z jejich farem v Zimbabwe mu nemůže přijít na jméno zejména Británie. Konference je ale akcí pořádanou OSN a těch se zimbabwský vůdce, jehož Západ kritizuje za naprosté zbídačení své země bezohlednou vládou, pochybnými ekonomickými reformami a korupcí, účastnit smí.

Dorazí celý "kabinet hrůzy"?

Mugabeho, Ahmadínežáda, Karimova a další zařadil norský deník Aftenposten do výčtu politiků, kteří podle listu utvoří na summitu "kabinet hrůzy".

"Odpovídá to duchu OSN - svět potřebuje místo, kde se můžeme setkávat s těmi, které v zásadě nemáme rádi. Tak bych také charakterizoval osobu, na kterou se ptáte," řekl novinářům dánský premiér Lars Lökke Rasmussen na dotaz ohledně Mugabeho.

Bolívijský prezident Evo Morales v Kodani

Bolívijský prezident Evo Morales v Kodani

Čeká se rovněž na příjezd íránského prezidenta Ahmadínežáda, který nechvalně proslul svými antisemitskými výroky a jehož zemi západní státy podezírají z tajného vývoje jaderné bomby. Celosvětové kritiky vyvolal i zásah proti demonstrantům v Teheránu po Ahmadínežádově vítězství v prezidentských volbách letos v létě, při němž přišlo o život nejméně 20 lidí.

Třetím diktátorem, který potvrdil svůj příjezd, je "řezník z Andižanu" Karimov, uvedl norský list. Ten připomněl krvavé potlačení nepokojů v uzbeckém městě Andižan v květnu 2005, kdy Karimovovy bezpečnostní síly zabily stovky lidí. OSN Karimova, jenž vládne Uzbekistánu od získání nezávislosti tohoto státu v roce 1991, podezírá ze systematického užívání mučení vůči opozici.

V následujících dnech pak není vyloučeno, že účastníci summitu uslyší i turkmenského prezidenta Berdymuhamedova, který ve své zemi postupně navazuje na uplatňování kultu osobnosti po vzoru svého předchůdce Saparmurata Nijazova, zvaného Turkmenbaši, nebo barmského generála Than Šweie, jehož režim dlouhá léta vězní asi nejznámější disidentku světa Do Aun Schan Su Ťij.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Čeští zástupci informují o dění v Kodani na iDNES.cz

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video