Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit NATO se zpozdí

  9:45aktualizováno  9:45
Brusel - Příští vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v tureckém Istanbulu se zpozdí. Dvoudenní summit NATO, na kterém chce aliance příští rok oslavit přijetí sedmi nových členů, měl podle původních plánů začít 20. května. Takový termín však nevyhovuje USA.

"Oficiální termín není. Jisté je, že se květnové datum posune o několik týdnů. Místo však zůstává - turecký Istanbul," uvedl český velvyslanec při NATO Karel Kovanda.

Podle neoficiálních informací mají zpoždění vrcholné schůzky, které se už jako právoplatní členové aliance zúčastní vrcholní představitelé Litvy, Lotyšska, Estonska, Bulharska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, na svědomí Spojené státy.

Američanům termín nevyhovoval a proto požádali o přesunutí, informoval nejmenovaný zdroj z bruselské centrály aliance. "Ano, jedna ze členských zemí s termínem nesouhlasila," potvrdila Dana Knapíková ze Stálé české delegace při NATO. O důvodech přesunutí termínu mlčí jak USA, tak aliance.

Nové datum by podle ní mohlo být známo už počátkem příštího týdne, kdy vyprší takzvaná tichá procedura schvalování nově navrženého termínu. Pokud žádná ze členských zemí do té doby nevznese své námitky, bude datum summitu oficiálně přijato. "Do té doby však o tom nemohu mluvit," řekla Knapíková.

Turecko jako hostitelská země údajně nabídla nový termín na sklonku června. To však zase příliš nevyhovuje alianci. Experti soudí, že zatím utajované datum, bude někde mezi - tedy na přelomu května a června.

Kromě přijetí sedmi nových členů, kterým aliance dala pozvánku na loňském summitu v Praze, by hlavními tématy schůzky v Istanbulu měly být otázky vzájemných vztahů NATO a Evropské unie.

"O přesné náplni summitu jsme ještě nediskutovali. Předpokládám, že se budeme zabývat vývojem vztahu NATO a Evropské unie. Dalším bodem by mohlo být posílení spolupráce se sedmi zeměmi v rámci Středomořského dialogu," konstatoval český velvyslanec Kovanda.

V neposlední řadě podle něj aliance bude věnovat velkou pozornost plnění závazků a dohod z posledního summitu v Praze. "NATO udělá inventuru toho, co se podařilo splnit a co zbývá dotáhnout," nastínil Kovanda.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz