Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit hledá vize 21. století

  10:24aktualizováno  10:24
Summit tisíciletí, dlouho očekávaný a dlouho připravovaný, začal ve středu hledat smysl, nové poslání i respekt pro Spojené národy v éře globalizace. Tolik prezidentů, premiérů a pomazaných hlav se ještě nikdy nesešlo na jednom místě. Americký prezident Bill Clinton neprolomil ve středu ledy neporozumění mezi Izraelem a Palestinci, ale nadále se snaží překlenout rozdíly, které mezi oběma stranami existují v otázce mírové dohody.

"Nemám žádnou zprávu o průlomu," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Joe Lockhart poté, co se Clinton odděleně setkal s palestinským předákem Jásirem Arafatem a izraelským premiérem Ehudem Barakem, kteří se účastní miléniového summitu OSN.

Lockhart dodal, že další schůzky nejsou zatím plánovány, ale Spojené státy zůstávají zapojeny do procesu podle vývoje.

Izraelci dali na srozuměnou, že pro ně bylo Clintonovo setkání s Arafatem klíčové, protože Clinton chtěl získat náznaky Arafatovy ochoty ustoupit v otázce východního Jeruzaléma.

Kofi Annan ve středu zahájil miléniový summit OSN
Generální tajemník světové organizace Kofi Annan na úvod zopakoval, že doufá v podporu svých návrhů, které směřují k sebevědomější a průhlednější podobě OSN.

Před svou řečí vyjádřil politování nad útokem proindonéských milicí na sídlo mírových sil ve Východním Timoru. Právě mezinárodní akce pod vedením Austrálie na tomto ostrově je přitom dávána za ojedinělý případ úspěšného zásahu OSN.

"Tato tragédie znovu podtrhává nebezpečí, jakému čelí naše mírové mise," prohlásil Annan. Vyjádřil přesvědčení, že summit je jedinečnou příležitostí potvrdit vůli k odpovědnosti za osudy světa v nastávajícím století.

"Jedná se o problémy, které nikdy nebude schopna řešit žádná země ani vláda osaměle," prohlásil.

Vyjádřil naději, že členské státy naleznou vůli ke společnému řešení naléhavých problémů. Mezi ně patří stále zřetelněji reforma této největší světové organizace.

Annan chce přednést i otázku mírových operací

Annan chce na summitu přednést, kromě obecně formulovaných tezí o ochraně přírody, boji proti AIDS a potírání chudoby v rozvojovém světě, především otázku mírových operací.

 "Spojené národy potřebují posílit. Musíme posílit celou širokou škálu našich aktivit," řekl Annan, který proložil závěr svého projevu dokonalou francouzštinou.

Poslední příležitost pro Clintona
Americký prezident Bill Clinton, pro kterého je vrcholné setkání jednou z posledních velkých příležitostí na mezinárodní scéně, navázal na Annanovy myšlenky o hodnotách, které překračují hranice.

"Musíme respektovat suverenity i územní integritu každé země," připustil Clinton. Zdůraznil však, že potřeba ochránit životy lidí může v hodnotovém žebříčku převážit. "Lidi musíme chránit přinejmenším stejně jako hranice," prohlásil Clinton. Extrémní příklady podle něho stavějí země před zásadní volbu, kdy se musí rozhodnout mezi dobrem a zlem.

Příklad takové zkoušky, který zmiňovali i jiní představitelé, je Slobodan Miloševič. Jiným příkladem je Irák. "Čelili jsme takovému testu po deset let," vzpomněl Clinton.

Americký prezident se shodl s Annanem v tom, že podobné zkoušky dávají v sázku pověst OSN, pokud se problému nepostaví pevně čelem. Otázka kompromisů se jeví tím důležitější, čím více jsou mezinárodní síly vtahovány do nesčetných konfliktů kmenového typu jako naposledy v africké Sieře Leone.

Clinton podpořil Annanovu myšlenku posílení mírových jednotek. "Potřebujeme lepší způsob, jak tyto síly rychle rozmístit." Oddíly Spojených národů podle něho potřebují lepší vybavení a především průhlednější a pohotovější velení.

Většina světových politiků se ovšem shodla v názoru, že nejlepším řešením by bylo krvavým konfliktům předcházet. Jako jednu z takových možností uvedl Clinton rozvoj vzdělávacích programů. "Na mnoha místech je stále pro děti jednodušší najít zbraň než knihu," řekl.

Největší pozornost však směřuje k čtvrtečnímu jednání RB OSN, které se bude zabývat otázkou mírových operací.

Castro: Kuba nepřijme rozhodování jedné supervelmoci
Kubánský prezident Fidel Castro ve středu v projevu k miléniovému summitu OSN prohlásil, že Kuba nikdy nebude souhlasit s tím, aby o všem rozhodovala jediná supervelmoc.

Ve zjevné narážce na Spojené státy, které ale ani jednou v projevu výslovně nezmínil, Castro uvedl, že zásada svrchovanosti nesmí být obětována nespravedlivému a vykořisťovatelskému řádu, v němž jedna hegemonistická supervelmoc se snaží rozhodovat o všem.

"Kuba tohle nikdy nepřijme," prohlásil Castro v projevu, který překročil krátce pět povolených minut.

Dodal, že nynější politický a ekonomický řád neslouží v ničem zájmům lidstva. Požadoval dále radikální reformu systému Spojených národů, jejichž dnešní podobu označil za obstarožní.

New York bere summit klidně
Kosmopolitní New York bere miléniový summit Organizace spojených národů klidně - bez nervozity a s odevzdaností města, které hostí vrcholnou světovou organizaci. Není si ani nač stěžovat, protože OSN a její pracovníci utratí ročně ve městě tři miliardy dolarů.

OSN patří k městu a je součástí jeho obrazu stejně, jako Eiffelova věž patří k Paříži nebo Pražský hrad k Praze.

Navíc podobný summit se koná jednou za tisíciletí, takže potíže a omezení lze vydržet. Vše se odehrává ve východní části New Yorku a ostatní části Manhattanu, nemluvě o dalších čtyřech čtvrtích, kde žije většina Newyorčanů, o summitu ani nevědí.

Demonstrace nejsou rozsáhlé
Ani demonstrace rozsahem neodpovídají významu, který summit má, a jsou nesrovnatelně menší a mírnější než ty, které zažil Seattle při zasedání Světové obchodní organizace nebo Washington při letošním jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Newyorská policie nedává nikomu šanci, ale nikoho ani příliš neotravuje. Sídlo 0SN je odříznuto od světa a stěží se lze pohybovat i přilehlými ulicemi, zátarasy se objevují kolem 34 hotelů, v nichž přebývají šéfové států a vlád s doprovody.

Pro řítící se autokolony je vždy uvolněn jeden z několika pruhů na širokých bulvárech.

Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Ťiang Ce-min se připravují na skupinové fotografování účastníků miléniového summitu OSN, který pokračoval 6.září v New Yorku (7. září 2000).

Skupinové foto účastníků miléniového summitu OSN pořízené 6.září v New Yorku. Prezident ČR Václav Havel stojí sedmý zprava ve třetí řadě (7. září 2000

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil s kubánským prezidentem Fidelem Castrem a japonským premiérem Yoshiro Morim před nástupem ke skupinovému fotografování, které proběhlo v den zahájení miléniového summitu OSN (7. září 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Velitel konžských milic má dětské vojáky odškodnit 10 miliony dolarů

Šéf konžských milicí z občanské války na přelomu století Thomas Lubanga. (1....

Na deset milionů dolarů v pátek Mezinárodní trestní soud (ICC) stanovil výši odškodnění v procesu s šéfem konžských...

V Rusku vyvrcholil proces roku, exministr dostal za korupci osm let

Ruský exministr Alexej Uljukajev u moskevského soudu (15.prosince 2017)

Osm let ve vězení si odsedí bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Soud ho v pátek uznal vinným z přijetí...

Ukrajina možná vydá Saakašviliho Gruzii, míní prokurátor

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Ukrajina pravděpodobně vydá bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho k trestnímu stíhání v Gruzii. Souzen...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz