Summit EU řeší teror místo ekonomiky

  • 3
(Od zpravodajky MF DNES) Do Bruselu se slétla na většina hlav členských zemí Evropské unie. Přiletěli z Madridu, kde se účastnili středeční smuteční tryzny za oběti teroristického útoku. Myšlenkami tam zůstanou. Atentát a jeho dopady zásadně změnily program jarního summitu.

Původně měli Evropané hlavně řešit, proč se jim nedaří ekonomicky předehnat USA, jak si to slíbili před čtyřmi lety v portugalském Lisabonu.

Teď však místo lepších receptů na boj proti nezaměstnanosti ovládl summit boj proti terorismu a hledání cesty, jak se víc semknout a obrnit proti nepříteli.

"Teroristické útoky, které zasáhly Španělsko a skrz Španělsko celou Evropu žádají jasnou a silnou politickou odpověď," napsal ve dopise premiéru Ahernovi šéf evropské komise Romano Prodi.

"A tentokrát občané unie očekávají Unii a naše demokracie, aby převzala zodpovědnost a reagovala na hrozby terorismu semknutím sil a demonstrací odhodlanosti a pevnosti," podotkl Prodi.

Politickým gestem má být zavedení principu solidarity, kdy se členské státy zavazují pomoci tomu, kdo byl napaden.

Technickým receptem na boj proti terorismu má být nová instituce na koordinaci práce zpravodajských služeb a nový šéf na boj proti terorismu a víc opatření na lepší sledování osob.

Evropané tak budou muset do svých pasů dodávat i otisky prstů, záznamy o jejich telefonických hovorech a internetových připojeních se budou déle archivovat.

Útok na španělské hlavní město i následná změna vlády sehrály svoji roli i v oživení debat o evropské ústavě, dalšímu velkému tématu schůzky.

I když ještě v prosinci evropští politici ústavu smetli ze stolu pro nepřekonatelné rozpory o jejím obsahu, události ve Španělsku jí nalily nový vítr do plachet.

Irský premiér Bertie Ahern, který zastává toto pololetí post presidenta Rady, navíc strávil poslední týdny na cestách a rozhovorech s hlavami států, aby se přesvědčil, že tentokrát bude mít šanci uspět.

Jak napsal ve své analýze k ústavě, kterou probíral s lídry evropské pětadvacítky u večeře, šance jsou slibné. "Můžeme potvrdit, že velká část návrhu ústavy není předmětem diskusí," míní Ahern.

Za největší oříšek sporu považuje najít kompromis o způsobu hlasování v Radě. Spory trvají také ohledně velikosti Evropské komise a ohledně minimum hlasů bude potřeba k získání křesla v Evropském parlamentu.

"Domníváme se, že máme dost argumentů na to, abychom debaty o ústavě mohly dovést k brzkému konci a že dohoda je možná," píše Ahern ve své analýze. Irský premiér slibuje, že nalezne kompromis ohledně ústavy do poloviny června.


Video