Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Summit EU nabídl Praze jen čekání

  8:41
Evropská unie zatím marně hledá tempo, kterým ještě nedávno mířila za svým rozšířením o další, nové členy. Češi, Poláci či Maďaři budou muset ještě půl roku čekat, pro jaké nové kroky k rozšíření se unie rozhodne. Na summitu ve Feiře tak naději dostalo jen Slovensko a Malta - tyto země se mohou už počátkem roku 2001 dostat na úroveň předních uchazečů.

"Byl to summit, který potvrdil absolutní politickou vůli Evropy provést rozšíření," ujistil německý kancléř Gerhard Schröder.

Praktické kroky však těmto slovům neodpovídají. Unie sice zopakovala závazek, že chce udržet tempo v procesu přijímání, ale neřekla jak. Jenže po otevření všech kapitol jednání žádají Češi i další přední uchazeči, aby Brusel splnil své sliby a stanovil jasný scénář dalšího postupu a datum ukončení jednání.

Zatím se musí spokojit s neurčitým tvrzením francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, že v dalším pololetí přistoupí jednání k jádru problémů.

Sama unie zatím neschválila nic konkrétního k dalšímu postupu v jednání s Čechy, Maďary nebo dalšími kandidáty. Zato na ně ve svém usnesení přesunula všechnu odpovědnost za udržení tempa. Pokrok podle ní závisí na tom, jak úspěšně budou přijímat právo a zákony EU a jak je budou schopni účinně uplatňovat.

"Vstup není politická otázka - je to otázka vstupu do systému, který má své nároky," vysvětlil tento postoj prezident Chirac. "Rozšíření je pro unii strategický imperativ dotud, dokud vychází z pevné a přísné základny," řekl portugalský státní tajemník Francisco Seixas da Costa.

Summit ve Feiře je svou neurčitostí zklamáním pro Prahu, Varšavu i Budapešť - ale zároveň povzbuzuje Slováky, Maltu, Lotyšsko a další země z druhé šestice kandidátů. "Mělo by být zvládnutelné otevřít s nejpokročilejšími z nich jednání ve všech oblastech práva EU co nejdříve v roce 2001," říká o nich závěrečné prohlášení.

Francie dala najevo, že už nebere příliš vážně rozdíly mezi šesti zeměmi včetně České republiky, které s unií jednají už druhý rok, a mezi další šesticí, která zahájila jednání letos. "První a druhá vlna už neexistují - je dvanáct zemí, jež pokračují svým tempem, aby splnily podmínky podle svých možností a pokroku reforem," uvedl Chirac.

Během summitu se objevily náznaky, že rozšíření může ovlivnit spor kolem sankcí čtrnácti zemí unie proti Rakousku. "O rozšíření nelze debatovat, když v unii není konstruktivní spolupráce," řekl rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser ze strany Svobodných, kvůli jejichž účasti ve vládě byly sankce proti Vídni vyhlášeny. Jeho země blokovala už na summitu shodu v otázce daní ze vkladů v zahraničí. Včera však na poslední chvíli ustoupila v naději, že řešení, které chce většina unie, nakonec nevstoupí v platnost kvůli odporu zemí mimo unii.

Šéf Evropské komise Romano Prodi zase varoval, že při pokračování sankcí by Rakousko mohlo odmítnout reformu unie, která má být schválena v prosinci, a tím ohrozit rozšíření. Reforma, o níž jednal i summit ve Feiře, se vydává za základní předpoklad pro to, aby se unie připravila na přijetí nových členů z Východu.

Češi, Poláci, Maďaři, Estonci, Slovinci a Kypřané už s unií jednají o všech tématech vstupních rozhovorů. Se zahájením rozhovorů o posledním nedotčeném tématu, zemědělství, skončila minulý týden první etapa jednání. Nyní je třeba najít způsob, jak má šest uchazečů dospět k dovršení jednání a vyřešení všech problémů, které se při "otevírání" ukázaly. Češi a další přední kandidáti proto už delší dobu žádají, aby unie stanovila další postup. Koncem května ji v deklaraci z Lublaně vyzvali k tomu, aby stanovila scénář vstupních kroků a datum ukončení jednání. Unie na jejich tlak zatím nereaguje.

Feira jen shrnula inventář problémů unie
Unie potřebuje vnitřní reformu, aby mohla přijmout nové členy. Dohody má být dosaženo do šesti měsíců, jak však ukázal summit v portugalské Feiře, seznam problémů je dlouhý a rozdíly mezi postoji členů unie zůstávají velké.

Na čem vázne reforma
- na počtu členů Evropské komise: má mít každý člen unie jednoho, nebo se budou při obsazování míst v komisi střídat?
- na většinovém hlasování: má být pravidlem, z něhož je jen pár výjimek, nebo se schvalování rozhodnutí unie pouhou většinou jen nepatrně rozšíří?
- na rozdělení hlasů v klíčovém orgánu - Radě ministrů: mají mít velké země více hlasů než malé kvůli většímu počtu obyvatel?
- na "pružnosti": může část členů unie zahájit nový integrační projekt, i když s tím všichni nesouhlasí?

Shoda panuje jen v tom, že reformní agenda se musí zvětšit. "Soudíme, že součástí další práce by měla být opatření k úzké spolupráci," konstatoval summit, jemuž Portugalci předložili stostránkovou zprávu se shrnutím hlavních problémů reformy.

Kromě tří klíčových "pozůstatků", které zbyly po nočním jednání v Amsterdamu před třemi lety, přibylo nové velké téma: "posílená spolupráce" čili "pružnost" unie. Touto formulí se zakládající země Evropské unie, zejména Německo a Francie, chtějí chránit před zablokováním integrace po vstupu nových členů z Východu.

V "pružné" unii by mohla část členů vytvořit třeba společnou armádu nebo sjednotit svou policii pod vedením unie, a to i tehdy, kdyby proti tomu měla menšina EU námitky. Zatím vyžaduje podobný postup souhlas všech členů.

Tradiční outsideři Britové, ale i Dánové a Španělé se "pružné" unie obávají, ale i oni nakonec souhlasili s jednáním o tomto problému. Je totiž úzce spjat s amsterdamským "pozůstatkem", požadavkem prakticky zrušit jednomyslné rozhodování v unii, čehož se Britové bojí snad ještě více. V "pružné" unii lze pro jednomyslné rozhodování ponechat více témat. Když některý záměr nezíská souhlas všech, mohou ostatní sáhnout po "posílené spolupráci".

Nejvíce sporů však vyvolávají nové mocenské poměry v unii, kde o většině věcí rozhoduje Rada ministrů. Tam má každý stát určitý počet hlasů, který však jen zhruba odráží počet obyvatel členských zemí.

A tak má Německo sice dvousetnásobně vyšší počet občanů než Lucembursko, ale v Radě ministrů má jen pětkrát více hlasů. "Velcí" se proto dožadují změny a na oplátku nabízejí, že se vzdají druhého místa v jiném důležitém orgánu unie, Evropské komisi. Zatím marně.

Na pořadu jednání jsou však i reformy snad všech institucí unie, od neoblíbené Evropské komise až po Evropský soudní dvůr, který úpí pod rostoucím břemenem soudních sporů. A kdyby členům unie zbyla ještě nějaká energie, mohou se bavit o evropské ústavě, již razantně odmítá jak Británie, tak Finsko a Dánsko.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Arizonští poslanci schválili zrušení 160 let starého zákona zakazující potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...