Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavu čeká revoluce, místo smrkové „plantáže“ se vrátí smíšené lesy

  14:36aktualizováno  14:36
Téměř dva a čtvrt milionu stromků nad rámec běžné výsadby vysází v příštích letech Národní park Šumava. Ve smrčinách i na holiny vysázejí správci lesa odrostlé a poloodrostlé buky, jedle, javory, jeřáby, břízy a smrky. Porost se tak přiblíží původnímu smíšenému zalesnění.

Knížecí pláně na Šumavě. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

S pomocí 250milionové dotace chce park posílit původní smíšenou skladbu lesů. Smíšené lesy jsou odolnější, ale pomaleji dorůstají. Z ekonomických důvodů se v minulosti preferovalo vysazování rychle rostoucích smrků.

Projekt na obnovu biodiverzity a stabilizaci lesních systémů je podle ředitele Národního parku Šumava Františka Krejčího zcela unikátní, neboť v Česku se stále většinou vysazuje smrk jako hospodářská dřevina. I když správci parku vysázejí stromky na roztroušených lokalitách zaujímajících plochu jen kolem 1 100 hektarů, Krejčí je přesvědčen, že výsadby budou mít celkově vliv na mnohem větší území.

"Prvopočátky ovlivňování skladby lesů na Šumavě člověkem byly už před 600 lety, později nastala velká potřeba dřeva pro sklářský průmysl, dřeva jako paliva, budovaly se plavební kanály. Změnilo se prostorové, věkové i druhové složení lesů Šumavy," popsal Petr Kahuda ze správy parku.

Vysazují se stromy geneticky spojené se Šumavou

Zatímco nyní představují smrkové porosty v nižších, zásahových partiích parku až 84 procent dřevin, přirozený stav byl při zhruba 51 procentech smrku.

ZÁSAHOVÉ PARTIE

Národní park se dělí na tzv. zásahové lokality (kde může probíhat hospodářská činnost) a bezzásahové zóny, kde je les ponechán přirozenému vývoji.

Jedlí, kterých je nyní necelé procento, by mělo být kolem 13 procent, buky by měly místo současných šesti zaujímat až 21 procent skladby lesa. Zvýšit by se mělo také zastoupení javorů klenů.

Díky dotaci vysázejí správci parku do roku 2014 například kolem 530 tisíc jedlí, 842 tisíc buků a 300 tisíc jeřábů. Vysazují se výhradně stromky pocházející ze semen geneticky kvalitních šumavských porostů. Část sazenic vyprodukují školky a semenné sady národního parku, část se nakoupí.

Dodavatelé ale musí prokázat genetický původ z lesů Šumavy. "Geneticky původní sazenice umožní vracet do porostů to nejlepší ze Šumavy, což dá základ budoucím kvalitním lesům," uvedl Krejčí.

I když park se snaží o druhově pestré výsadby každoročně, dotace umožní vysázet do vzrostlých smrkových porostů zhruba čtyřikrát více stromků, než by byl park schopen ročně zaplatit z vlastních prostředků.

"Myslíme si, že postupně ještě tři generace lesníků to budou vracet do podoby smíšených horských lesů," dodal. Potrvá pak dalších 150 až 200 let než vzniknou a dorostou původní šumavské smíšené lesy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Visegrád finančně podpoří ochranu hranic v Libyi, Česko dá 220 milionů

Převážně súdánští a senegalští uprchlíci zastavení na gumovém člunu pár desítek...

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie zlepšit ochranu...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Polský „Fritzl“ dostal 25 let za mřížemi. Zneužíval manželku a dceru

Násilí (ilustrační foto)

Pětadvacet let za mřížemi stráví podle odvolacího rozsudku soudu v Gdaňsku osmačtyřicetiletý muž, jemuž přezdívají...Najdete na iDNES.cz