Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SÚJB: Kritika Temelína německým ministrem je lichá

  12:09aktualizováno  12:09
Posudek německých expertů k bezpečnostním rizikům jaderné elektrárny Temelín měl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ještě před rozhodnutím povolit zavážení paliva do prvního reaktorového bloku. Řekl to náměstek předsedkyně SÚJB Petr Krs v reakci na sobotní prohlášení německého ministra životního prostředí Jürgena Trittina, že "předčasné" povolení znemožňuje přesvědčit se o bezpečnostním stavu Temelína na základě nezávislé analýzy.

"Němečtí experti nám 31. května na setkání v Garchingu u Mnichova potvrdili, že nenašli žádná závažná zjištění, která by mohla ohrozit licenční proces," řekl Krs s tím, že oficiální zpráva shrnující poznatky německých expertů vyjde v listopadu.

Spolupráce českých a německých expertů vyplývá z dohody o výměně informací, kterou uzavřel SÚJB se spolkovým ministerstvem životního prostředí.

"Podle této dohody jsme prověřovali sedm bezpečnostních otázek Temelína. My jsme si chtěli ověřit, že důležité otázky jsme prověřili správně, německá strana chtěla doložit veřejnosti, že udělala vše pro prověření bezpečnosti Temelína," vysvětlil Krs.

Veškeré posuzování bylo ukončeno v polovině května, poté německá strana 31. května předložila souhrnné výsledky ke všem sedmi okruhům. Dílčí výsledky dostávala česká strana po každém kole posuzování.

Trittin rovněž kritizoval českou vládu, že nedodržela příslib kooperace, a připomněl, že předběžně se počítalo se zavážením paliva až ve druhé polovině srpna. Do té doby chtěla německá strana provést potřebné bezpečnostní analýzy.

Mluvčí vlády Libor Rouček řekl, že vláda v usnesení o dostavbě Temelína udělala pouze základní rámcové rozhodnutí, detailní plnění a časový harmonogram sleduje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vláda jednou za čtvrt roku dostává podle Roučka zprávu o stavu příprav, včetně zajištění jaderné bezpečnosti.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil řekl, že česká vláda i ministerstvo zahraničí dostojí všem velice přísným, nicméně běžným normám, jež jsou závazné pro kandidátské i členské státy Evropské unie.

"Jsem přesvědčen, že jaderná elektrárna Temelín rozhodně nebude nebezpečím pro naše německé ani rakouské sousedy, ani pro jiné státy," zdůraznil.

Připomněl, že jedna věc je zavážení, druhá samotné spuštění Temelína. "Pochopitelně mezinárodní organizace k tomu určené se budou moci samy přesvědčit, že vše probíhá, jak má, tedy v souladu s normami a pravidly platnými v EU," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz