Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sudetští Němci chtějí od EU zrušení dekretů

  14:43aktualizováno  14:43
Sudetští Němci se nevzdávají naděje, že Česko zruší Benešovy dekrety. Očekávají, že jej k tomu přiměje EU. Současně skupina 79 vysídlenců podala u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalobu proti Česku o navrácení nebo odškodnění po válce zabaveného majetku.

"Vítáme rozšíření EU jako konečně dosažený trojzvuk románských, germánských a slovanských národů v Evropě. Právě sudetští Němci vědí, že české země jsou geograficky, historicky a kulturně hluboce evropské," praví se v prohlášení mluvčího německého landsmanšaftu Johanna Böhma, které na svých internetových stránkách zveřejnil rakouský landsmanšaft.

Mezi přijímanými státy jsou však podle jeho slov i takové, které by "chtěly být plně uznávány a respektovány jako spolubydlící v evropském domě, samy však ze svého bytu občany s jiným jazykem vyhodily".

To je rozpor, který musí být řešen, prohlašuje Böhm a požaduje od Evropské unie, aby svého člena Česko přiměla zbavit se "všech ještě platných bezprávných aktů".

Skupina vysídlenců žaluje ČR
Skupina 79 sudetských Němců podala u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalobu na Česko jako právního nástupce ČSR, a požaduje rehabilitace a navrácení či odškodnění zabaveného majetku.

Pod žalobu se podepsalo 55 německých, 22 rakouských a dva američtí občané a podpořila ji řada sudetoněmeckých organizací, jako Sdružení svazů zastupujících sudetoněmecké majitele nemovitostí, Sudetoněmecká iniciativa a Witikobund.

Jednotliví žalující vznášejí nárok na majetky v hodnotě od padesáti tisíc do čtyř milionů eur. Jejich požadavky plně podpořila rakouská nacionalistická strana svobodných (FPÖ).

Člen městského zastupitelstva Lince za tuto stranu, předseda Witikobundu Robert Hauer v této souvislosti zdůraznil, že "stát, který přistupuje do Evropské unie a současně uctívá zvláštním zákonem Edvarda Beneše, vlastně nemá v evropském společenství národů a hodnot co pohledávat".

Česko dekrety zrušit nehodlá, nevadí ani Unii
Pojem Benešovy dekrety se užívá pro soubor právních norem, které byly vydávány v letech 1940-1945 československým prezidentem Edvardem Benešem.

Vysídlenecké organizace napadají zejména dekrety o konfiskaci majetku a dekret o úpravě státního občanství. Ten až na výjimky potvrdil ztrátu československého občanství pro ty, kteří za války přijali občanství německé nebo maďarské.

V dekretech samotných však nebyl zakotven odsun Němců; o jeho uskutečnění rozhodly vítězné mocnosti na konferenci v Postupimi v srpnu 1945 s ohledem na roli, kterou německá menšina sehrála při okupaci Československa.

Česko dekrety považuje za součást svého právního řádu (stejně jako Slovensko) a o jejich rušení neuvažuje. Evropský parlament po debatách hodnotících kandidátské země došel k závěru, že dekrety nepředstavují překážku pro vstup ČR do EU.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz